ZOO Jihlava

21. 8. 2014 21:20
Zoologická zahrada Jihlava leží nedaleko od centra a její krajina a prostředí jsou velice rozmanité – uvnitř naleznete louky, skály, malý les, rozličné vodní plochy s vodopády, jezírka a říčky.
Jihlavská ZOO
Jihlavská ZOO | Foto: ZOO JIhlava

Díky tomu je na malé ploše zahrady tolik druhů zvířat a skýtá přístřeší i pro ohrožené druhy exotických živočichů, kterým v současnosti hrozí vyhubení. Její specializací je chov opic, plazů a kočkovitých šelem.

Historie

Základní informace - ZOO Jihlava

  • zahrada byla založena v roce 1957
  • statut zoologické zahrady obdržela až v roce 1982
  • počet zvířat v zahradě je 671, počet druhů 146
  • symbolem zoologické zahrady jsou drápkaté opice
  • Po zoologické zahradě volně běhá tamarín pinčí
  • název expozice africké vesnice „Matongo“ je původem ze svahilštiny, v překladu znamená podobný význam jako vesnice v poušti
  • zahrada má rozlohu 9 ha

Prvopočátky zahrady se datují k roku 1957, kdy byl založen zookoutek s bažanty a papoušky. Zakladatelem tohoto místa byl Jindřich Weiss, který ke svým doposud sehnaným exemplářům vystavoval ještě hnědé medvědy, šakaly, daňky, srny, dále k nim přibyli karpatští medvědi, jaci, dikobrazi a australští dingové.

V zookoutku byly postaveny stáje a voliéra pro dravce, vystavěn byl pavilon opic a stáj, ve které byli umístěni kopytníci. Až za ředitele Ing. Vladislava Jirouška získal jihlavský zookoutek v roce 1982 statut zoologické zahrady.

Pavilony a zvířata

V zoologické zahradě naleznou návštěvníci pavilony s malajskými medvědy Malay Medan, Mexické pueblo – Hacienda Escondido, ve které návštěvníci uvidí pirani, poloopice, lenochody a jihoamerická zvířata. Zájemci mohou zavítat do pavilonu šelem, tropického pavilonu, uvidí výběhy pro africké opice či nové zvířecí expozice (kunovec tečkovaný či komba Garnettova), které vznikly v rámci projektu Zoo pěti kontinentů. Prozatím byla z tohoto projektu zprovozněna Australská farma – obydlí australských osadníků, které disponuje expozicemi australských zvířat, Africká savana (s žirafami, zebrami, voduškami, damany, kombami nebo kočkami pouštními). 

Vstupné a otevírací doba - ZOO Jihlava

  • jednorázové vstupné pro dospělé: 90 Kč v létě/80 Kč v zimě; zlevněné: 50 Kč /40 Kč; ZTP 50 Kč / 35 Kč; děti ZTP 25 Kč / 15 Kč
  • děti do 3 let zdarma
  • otevírací doba zahrady je pro období květen – září: 8 – 18 hodin; duben a říjen: 9 – 17 hodin; listopad – březen: 9 – 16 hodin

Dalšími zvířaty, která africký pavilon obývají a návštěvníci je vyhledávají, jsou pštros dvouprstý, zebry, antilopy, kočky pouštní a fenci. V brzké době bude otevřen pavilon afrických primátů, expozice hyen, Asijská expozice a supermoderní pavilon plazů. Amazonský pavilon ukáže návštěvníkům piraně, tamaríny, kosmany, lvíčky zlaté nebo lenochody.

Exozice, kterými se zoologická zahrada může pyšnit, jsou výběh levhartů s názvem Himaláj, Babiččin dvoreček, který skrývá česká domácí zvířata, výběh shetlandských poníků s majákem (Shetlandy). Matongo je označení pro africkou vesnici s chýšemi, kalony, lemury a plameňáky, konečně relaxovat mohou návštěvníci v asijském parčíku Hokkaido.

V zadním traktu zahrady se nachází koutek pro děti, lezecká stěna, lanovka a také prolézačky, lanový park PraLEZ, ve kterém se děti vyřádí. Dále se v zahradě nalézá stánek s občerstvením, sociálním zařízením a prodejna suvenýrů.

Jak se do zoo dostanete? 

Kontakty - ZOO Jihlava

Do zoologické zahrady se dostanete pohodlně pěšky, jelikož se nachází nedaleko centra města. Z Masarykova náměstí se vydáte kolem kostela sv. Jakuba, přejdete lesopark Heulos a přibližně za 10 minut chůze dorazíte do zahrady. Městskou hromadnou dopravou se do zoo dopravíte trolejbusem C z autobusového nádraží, které je situováno nedaleko historického centra Jihlavy. Vyrážíte-li z vlakového nádraží, nasednete na trolejbus B a vystoupíte na zastávce Brněnský kopec.

Pokud jedete do zahrady automobilem směrem z Prahy, sjedete na sjezdu č. 112, směrem z Brna na sjezdu č. 119. Další cesta je od těchto míst značena. Zaparkovat můžete na placeném parkovišti u hlavního vchodu.

Adopce a sponzoring

V případě, že chcete adoptovat zvíře, vyberete si ze seznamu, který zahrada zveřejňuje na webových stránkách. Na základě příspěvku vystaví zoo darovací smlouvu. Za každých 1000 Kč obdrží dárce finančních prostředků jednorázovou vstupenku do zahrady. Zvířata, která jsou na seznamu adoptovaných živočichů, mají napsanou konkrétní částku, kterou je nutné na jeden rok přispět.

Vzdělávání a členství v organizacích

Zoologická zahrada je členem organizací WAZA, UCSZ, EAZA, IZE, EEP, ESB a ISIS. Zahrada pořádá pro žáky mateřských a základních škol výukové programy, mezi něž patří Hrátky se zvířátky, Zoo v krabici, Putování skřítka Lesníčka, Mazlíčci, Kde se plazí plazi, Cesta kolem světa, Dotkněte se šelmy a další zajímavé naučné hodiny.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Experti z Francie budou vyšetřovat sobotní útok na saúdská ropná zařízení

"V reakci na saúdskou žádost prezident Macron potvrdil korunnímu princovi, že Francie vyšle experty do Saúdské Arábie, aby se podíleli vyšetřování s cílem odhalit původce a způsob provedení útoku," uvedl úřad francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Ten útok odsoudil a ujistil saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána, že Francie bude usilovat o stabilitu na Blízkém východě.

Útok, z nějž USA viní Írán, dočasně snížil těžbu Saúdské Arábie o polovinu a krátkodobě způsobil nárůst ceny ropy o téměř 20 procent. Kromě toho může zmařit diplomatické snažení Francie, která usiluje o odvrácení konfliktu mezi Spojenými státy a Íránem, řekli diplomaté agentuře Reuters po jednání Macronova vyslance v Saúdské Arábii.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Peschkeová s Melicharovou v Ósace vítěznou šňůru neprodloužily

Zkušená deblistka Květa Peschkeová s Američankou českého původu Nicole Melicharovou v Ósace na titul z turnaje v Čeng-čou nenavážou. V prvním kole nestačily na ukrajinsko-americký tenisový pár Nadija Kičenoková, Abigail Spearsová a prohrály 2:6, 6:7. Nepřidají tak body do boje o účast na Turnaji mistryň.

Čtyřiačtyřicetiletá Peschkeová s šestadvacetiletou Melicharovou v neděli vybojovaly v čínském Čeng-čou třetí letošní a celkově pátý společný titul. V pořadí pro WTA Finals jsou pět týdnů před jeho začátkem stále na desátém místě, do Šen-čenu postoupí osm nejlepších dvojic sezony.

Další zprávy