Základní charakteristika
Austrálie je tvořena z šesti států (Nový Jižní Wales, Queensland, Jižní Austrálie, Tasmánie, Victoria a Západní Austrálie) a dvou pevninských a několika malých ostrovních teritorií. Dvěma velkými pevninskými teritorii je Severní teritorium a Teritorium hlavního města.
Historie
První obyvatelé přišli na australský kontinent už před 50 000 lety z Jihovýchodní Asie. O existenci Austrálie věděli Evropané už ve středověku. V 17. století Nizozemci zmapovali většinu západního a severního pobřeží země, kterou nazvali Nové Holandsko.
Základní údaje
Hlavní město: Canberra
Rozloha: 7 692 024 km²
Nejvyšší bod: Mawson Peak (2 745 m n. m.)
Časové pásmo: +8 - +10,5
Světadíl: Austrálie
Počet obyvatel: 23 733 300 (2015)
Hustota zalidnění: 2,8 ob. / km²
Jazyk: angličtina
Národnostní složení: 85 % obyvatel je evropského původu
Náboženství: katolíci 26,8 %, anglikáni 21,8 %, ostatní křesťané 21,7 %, muslimové 1,1 %, buddhisté 1,1 %, hinduisté 0,4 %, ostatní 27,1 %
Státní zřízení: konstituční monarchie
Vznik: 1. ledna 1901 (nezávislost na Spojeném království)
Měna: australský dolar
V roce 1770 se James Cook plavil podél a mapoval východní pobřeží, které pojmenoval Nový Jižní Wales a zabral ho pro Velkou Británii. Vznikla zde trestanecká kolonie. Docházelo k útlaku původních obyvatel, potlačování jejich kultury, násilnému přesidlování, odebírání dětí. Až v roce 1967 jim bylo přiznáno rovnoprávné postavení. Australská federace vznikla po deseti letech jednání 1. ledna 1901. Prvním hlavním městem bylo Melbourne (1901 – 1927). V roce 1911 se začalo stavět nové hlavní město Canberra.
Austrálie se zapojila do první světové války, první velkou vojenskou akcí byla bitva o Gallipoli, kterou Australané považují za počátek svého národa. Během druhé světové války byla ukončena většina ústavních vazeb mezi Austrálií a Spojeným královstvím. Austrálie se obrátila na Spojené státy americké jako na nového válečného spojence, kterým se oficiálně stala po roce 1951. Po druhé světové válce zahájila podporu hromadné imigrace z Evropy, od roku 1970 po opuštění tzv. „politiky bílé Austrálie“ i z Asie a z dalších částí světa. V roce 1986 byly zrušeny poslední ústavní vazby mezi Austrálií a Spojeným královstvím přijetím tzv. Zákona o Austrálii odstraňujícího všechny britské vlivy v jednotlivých australských státech a rušícího soudní odvolatelnost k orgánům Velké Británie.
Hospodářství
Austrálie je vyspělý stát s rozvinutým průmyslem a zemědělstvím. Těží se zde uhlí, černé i hnědé, železná ruda, bauxit, ropa, zemní plyn, olovo, zinek, cín, měď, mangan, zlato, stříbro, platina, nikl, diamanty, zirkon, sůl, uran a další nerosty. Významná průmyslová odvětví jsou hutnictví, petrochemie, chemie, strojírenství, výroba elektrické energie, textilní a potravinářský průmysl. Těží se dřevo. Velkou roli hraje doprava a turistický ruch.
Na polích se pěstuje pšenice, ječmen, oves, rýže, cukrová třtina, bavlna, luštěniny, brambory, zelenina, ovoce, vinná réva, chmel, tabák… Z živočišné výroby je nejdůležitější chov ovcí, po něm chov skotu, prasat, koní, drůbeže a rybolov.
Obyvatelstvo a náboženství
Zajímavosti
- V Austrálii žijí původní obyvatelé - Abordžinci (od slov „ab origin“, tedy původní), jejichž kulturu krutým způsobem zničili britští přistěhovalci.
- Za kulturní centrum Austrálie je považováno Melbourne – svou architekturou připomíná Vídeň.
- Barrosa Valley je nejslavnější vinařská oblast Austrálie.
- Tasmánie je známa Tasmánským čertem (každý si jistě pamatuje animovanou Disneyovku s touhle figurkou).
V Austrálii žije vzhledem k její rozloze velmi málo lidí. Původních obyvatel je asi půl milionu z necelých 24 milionů. Ostatní jsou přistěhovalci a jejich potomci z různých období. V 19. a na počátku 20. století přicházeli především z Británie. Ve 20. století se přistěhovalo mnoho Řeků, Italů a Němců. Od 70. let 20. století přicházejí také imigranti z Asie, dnes je jich asi 12 %. Polovina obyvatel jsou křesťané.
Politický systém
Australský svaz je federální konstituční monarchií s parlamentním systémem vlády. Královnou Austrálie je Alžběta II., která je zastupovaná generálním guvernérem na federální úrovni a guvernéry na úrovni státní. Ústava dává generálnímu guvernérovi výkonnou moc, za běžných okolností ji aplikuje pouze na žádost premiéra. Zákonodárnou moc reprezentuje Australský parlament, jehož součástí je Senát, Sněmovna reprezentantů a královna, jejíž moc je omezena na souhlas či nesouhlas se schvalovanými zákony.
Dovolená a cestování
Austrálie se během posledních let stala oblíbenou destinací mnoha turistů z Evropy. Sydney je největší australské město a také nejstarší město v Austrálii, založeno v roce 1788. Typický pohled na Operu a přístavem patří k nejoblíbenějším záběrům fotografů. Mezi největší zajímavosti patří Uluru - Kata Tjuta National Park, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO.
Velký bariérový útes je největší korálový útes na světě a patří ke klasickým symbolům Austrálie. Táhne se podél východního pobřeží celých 2000 km. Je to jediná stavba živých tvorů, viditelná z Měsíce. Ostrov Tasmánie uchvátí cestovatele svojí panenskou přírodou, dramatickým pobřežím, hustými pralesy a majestátními horami s ledovcovými jezery. Příroda Tasmánie je chráněna zápisem UNESCO.