Nizozemsko

28. 7. 2016 16:28
Oficiální název Nizozemské království (Koninkrijk der Nederlanden) v současnosti zahrnuje ještě karibský ostrov Aruba a několik ostrovů v Nizozemských Antilách. Každý z členských subjektů má vlastní vládu i premiéra, ale všechny uznávají společnou hlavu státu - od roku 1980 je jí královna Beatrix.
Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Hlavním městem Nizozemska je Amsterdam, v němž žije přes tři čtvrtě miliónu obyvatel. Je zároveň největším městem v zemi a centrem kultury. Parlament, vláda i královská rodina sídlí v třetím největším městě Haagu, kde se nacházejí také desítky mezinárodních orgánů, mimo jiné mezinárodní soudní dvůr nebo Europol.

Historie

Základní údaje

Hlavní město:  Amsterdam
Rozloha: 41 526 km²
Nejvyšší bod: Vaalserberg (321 m n. m.)
Časové pásmo: UTC+1
Světadíl: Evropa
Počet obyvatel: 16 900 726 (2015)
Hustota zalidnění: 408 ob. / km²
Jazyk: nizozemština
Národnostní složení: Nizozemci 90 %
Náboženství: protestantské, katolické
Státní zřízení: konstituční monarchie
Vznik: 23. května 1568 (osvobozením od španělské nadvlády)
Měna: euro (EUR)

Dějiny země jsou spjaté s dějinami celé historické oblasti Nizozemí, které se rozprostíralo na území dnešních států Beneluxu. V prvním tisíciletí před naším letopočtem pak území ovládly keltské a germánské kmeny. Brzy si je však podmanili Římané a po nich se stalo území součástí Francké říše. Ve středověku zde probíhal velký rozkvět obchodu a měst. Politickou stabilitu přinesli burgundští vévodové. Po bitvě u Nancy v roce 1477 si území rozdělili francouzský král Ludvík XI. a habsburský arcivévoda Maxmilián I. ze španělské větve Habsburků.

V 16. století cloumaly zemí náboženské nepokoje, kalvinismus si získal především obchodníky. Vilém Oranžský uzavřel se severními provinciemi protestantskou Utrechtskou unii, na jihu vznikla prohabsburská Arraská unie. Tou dobou již Nizozemsko prožívalo zlatý věk své existence. Zapojilo se do procesu kolonizace a vydobylo si tak pozici mezi předními světovými velmocemi. Vybudovalo třeba kolonii New Amsterdam, kterou později prodali Angličanům a dali tak vzniknout současné metropoli New York. Nizozemsko vzkvétalo, dařilo se zde i vědám a umění – mezi nejvýznamnější osobnosti patří Vincent van Gogh, Rembrandt van Rijn, Jan Vermeer van Delft nebo filosof Baruch Spinoza.

úpadku došlo v 19. století, v období námořních válek s Anglií, nakonec Napoleon připojil území k Francii. Ve druhé světové válce bylo Nizozemsko okupované Německem a utrpělo velké škody (byl např. zničen celý přístav Rotterdam) a ztráty na životech (vyhlazeni Židé, kteří sem v minulosti přišli díky velké náboženské toleranci). Stát byl znovu obnoven a začal prosperovat, ztratil však většinu zámořských kolonií.

Hospodářství

Nizozemská ekonomika patří dlouhodobě k nejvyspělejším na světě. Díky své klíčové pozici v ústí Rýna se Nizozemsko stalo jedním z nejlépe prosperujících evropských států. Nejvýznamnějšími odvětvími jsou potravinářství, tabáčnictví, strojírenství a chemický průmysl. Velký význam má také zpracování ropy, hlavní rafinerie leží poblíž Rotterdamu v Severním moři.

Nizozemské zemědělství je svými výnosy a dojivostí nejintenzivnější na světě. Převáženě rodinné farmy jsou relativně velké a vysoce mechanizované. Asi čtvrtinu Nizozemska zabírá orná půda a třetinu pastviny. Živočišná výroba se na zemědělské produkci podílí 70%. Země je tradičním vývozcem sýra, másla, drůbeže, vajec, slaniny a dalších masných výrobků. Potraviny včetně tabáku představují více než 20% hodnoty vývozu země.

Obyvatelstvo a náboženství

Nizozemci tvoří asi 80 % obyvatel Nizozemska. Zbytek jsou Němci a přistěhovalci z Maroka, Turecka, Polska a Rumunska. Úředním jazykem je nizozemština a  ve Frísku se používá také fríština. Na ostrovech se používá jazyk papiamento. Přes 41% obyvatel se nehlásí k žádné církvi, polovina je křesťanů a zbytek vyznavači islámu a jiných náboženství.

Politický systém

Nizozemsko je konstituční monarchií, jejíž hlavou je od roku 1980 královna Beatrix. Ta má spolu s Radou ministrů v rukou výkonnou moc. Královnin vliv na exekutivu je v praxi spíše symbolický. Moc zákonodárnou představuje dvoukomorový parlament (Staten-Generaal). Hlavním městem je Amsterdam, sídlem vlády a parlamentu Den Haag.

Dovolená a cestování

Zajímavosti

  • Rozlohou malé, ale velmi hustě osídlené Nizozemsko je zajímavé nejen svou převážně plochou krajinou, ale především rozsahem území, které bylo získáno vysoušením na úkor moře. Téměř polovina země leží pod úrovní mořské hladiny.
  • Na jeho území se vlévají do Severního moře společnou deltou tři velké řeky- Šelda, Máza a Rýn.
  • Největším svátkem roku je tzv. Koninginedag, neboli Den královny. Slaví se 30. dubna.

Nizozemsko je ideální destinací pro rodinnou dovolenou. Nabízí úžasný kompromis mezi poznávací a pobytovou turistikou. Malé Nizozemsko má dost zajímavou přírodu. Třeba národní park De Höge Veluwe. Jde o 55 km² převážně borovicových hájů, vřesovišť a dun. Divočejší nádech má příroda ve Frísku a na ostrovech. Ostrov Texel je vyhlášen obrovským množstvím druhů ptactva a také kolonií tuleňů. Na jaře se oblastí mezi městy Leiden a Haarlem (tz. bollenstreek neboli cibulkový region) táhnou lány rozkvetlých tulipánů. I když má Nizozemsko pouze přibližně 60 km pobřeží, jsou tady pěkné a udržované písečné pláže. Populární pláže jsou třeba u lázeňského městečka v dunách, Egmond aan Zee, v Noordwijku a Katwijku. Mnozí mladí lidé přijíždějí do Nizozemí za drogami a nočním životem.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil vládou nově dosazené soudce

Polský nejvyšší soud dnes dospěl k závěru, že soudci nominovaní novou Zemskou soudcovskou radou nemají rozhodovat soudní pře. I z dnešního neveřejného rozhodování, které podle médií trvalo sedm hodin, předsedkyně nejvyššího soudu vyloučila všechny soudce, které do této soudní instance nominovala soudcovská rada. Vysvětlila to zásadou, že soudce nesmí rozhodovat v případu, který se ho osobně týká.

Jde o další krok ve sporu s konzervativní vládou a vládnoucí stranou o nezávislost polské justice. Novou soudcovskou radu vytvořila parlamentní většina vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a ne sami soudci, jak tomu bylo dříve.

Jednání nejvyšší soudu se pokusila na návrh šéfky dolní komory parlamentu Elžbiety Witekové (PiS) zablokovat předsedkyně ústavního soudu Julia Przylembská. Ale nejvyšší soud se odmítl podřídit tomuto příkazu. Na ústavní soud se mezitím podle televize TVN 24 obrátili i noví členové nejvyššího soudu, kteří byli z dnešního rozhodování vyloučeni.

Prezident Andrzej Duda, pocházející z PiS, před novináři prohlásil, že jmenování soudců je výlučnou pravomocí hlavy státu, nepodléhá žádné kontrole a že nejvyšší soud se touto věcí neměl zabývat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Praha ani v druhém výběrovém řízení ředitele magistrátu nevybrala

Komise nedoporučila žádného z přihlášených kandidátů. Magistrát o tom ve čtvrtek informoval v tiskové zprávě. Město vypíše nové výběrové řízení. Řízením úřadu, který zaměstnává zhruba 2300 úředníků, je nyní pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická, a to od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou.

Podle informací serveru Seznam Zprávy do druhého kola konkurzu postoupili šéf magistrátního odboru legislativy Tomáš Havel, Marta Kopecká, Karel Bláha a Radka Říhová. Do výběrového řízení se přihlásila právě také bývalá primátorka Krnáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy