Marihuana a hašiš

Aktualizováno 7. 4. 2021 22:11
Marihuana je pravděpodobně nejrozšířenější nelegální (měkkou) drogou na světě.
Marihuana
Marihuana | Foto: ČTK

Marihuana je pravděpodobně nejrozšířenější nelegální (měkkou) drogou na světě. Také v Česku dosahuje značné obliby, především mezi mládeží. Podle údajů z roku 2015 sbíral mezi Čechy od 15. do 34. roku věku zkušenosti s "trávou" každý pátý.

Marihuana představuje vysušené květy, semena a listy indického konopí, hašiš pak pryskyřici z květů.

Jedná se o halucinogeny, jejichž hlavní účinnou látkou je delta-9-trans-tetrahydrocannabinol (THC). Jak marihuana, tak hašiš se obvykle kouří nebo - zejména marihuana - v menší míře i konzumují v jiných formách (mléko, pečivo a podobně).

S marihuanou v různých formách se lze setkat pod rozličnými názvy, jako například tráva, marijánka, maruška, gandža, skéro, zelí a podobně. Samotná cigareta marihuany se označuje jako joint, hulení, špek nebo brčko. Slovo skunk se používá jako společné označení velmi silných a aromatických odrůd.

Marihuana může pomoci u mnoha různých druhů onemocnění, od glaukomu přes roztroušenou sklerózu, Parkinsonovu chorobu, Crohnovu chorobu po různé druhy rakovin. Má také protizánětlivé, uklidňující a tišící účinky. Lepšímu poznání a především rozšíření jako léčiva stále brání její ilegalita.

Světová zdravotnická organizace (WHO) s ohledem na léčebné účinky konopí navrhla snížit jeho stupeň nebezpečnosti. I v Česku se řeší, do jaké míry má být konopí pacientům přístupné. Aktuálně pojišťovny hradí 90 procent ceny u lékaře a 30 gramů měsíčně, více jen po schválení revizního lékaře.

Léčebné konopí má podle vyhlášky různé indikace, až v devadesáti procentech případů ho však lékaři předepisují pacientům s chronickou neztišitelnou bolestí. Druhou nejčastější indikací je roztroušená skleróza.

Česká protidrogová legislativa konečně po letech definovala "množství větší než malé." Pro marihuanu a hašiš platí následující - hranicí je pět rostlin všech druhů a odrůd Cannabis, které obsahují více než 0,3 % látek ze skupiny tetrahydrokanabinolů z celkové hmotnosti rostliny.

V případě "konečného produktu" platí pro marihuanu limit 15 g sušiny (obsah 1,5 g delta-9-THC) a 5 g hašiše (obsah 1 g delta-9-THC) podle 467/2009 Sb.

O přechovávání většího množství konopí a jeho pěstování a souvisejících trestech pojednávají paragrafy 284 a 285 trestního zákoníku.

Kromě THC obsahuje marihuana například cannabidiol (CBD), který má mírně uklidňující účinky a diskutují se také jeho léčebné účinky. Poměr THC/CBD v rostlině je geneticky dán.

Průměrný obsah THC v marihuaně se v Evropě (podle údajů z roku 2005) pohybuje kolem 6-8 %, v Nizozemí dosahuje však až 16 % (zde však převažuje uvnitř pěstovaná marihuana, která mívá 2-3 x větší obsah THC, než je obvyklé u venkovních rostlin).

Poločas THC v lidském těle je poměrně krátký, v řádu hodin až dní, nicméně je dobře rozpustný v tucích (čehož se využívá například při přípravě mléka nebo marihuanového másla a čokolády) stejně jako jeho metabolity. Ty se ukládají v tukové tkáni a lze tak ještě s velkým časovým odstupem vystopovat užití marihuany.

Krevní testy také mohou odhalit užívání marihuany a přítomnost THC, nicméně je prakticky nemožné odhadnout, kdy k tomu přesně došlo a jaké množství bylo zkonzumováno.

Účinky marihuany se individuálně velmi liší, záleží i na momentálním rozpoložení mysli, jelikož prohlubují aktuální psychický stav člověka. Proto není vhodné požívat marihuanu, pokud je člověk ve špatné náladě či depresi. Marihuana jako halucinogen "upravuje" realitu, přibližuje mysl člověka a jeho vnímání tomu snovému.

Na druhou stranu může kouření narušit krátkodobou paměť a především vyvolat závažné psychologické problémy (schizofrenii, paranoiu, deprese a podobně) v případě, že k nim má člověk vrozené předpoklady.

Po fyzické stránce dochází bezprostředně ke zvýšení srdečního tepu, rozšíří se zorničky, zhorší koordinace a v některých případech též vyvolává pocit hladu. Vrcholu dosahuje účinek (při kouření marihuany, v případě konzumace ve formě nějakého pokrmu se doba výrazně prodlužuje) do půl hodiny. I to je ovšem individuální.

Vzhledem k zadržování kouře v plicích a vyššímu obsahu celulózy a dalších látek je samotné kouření marihuany mnohem škodlivější než v případě tabáku - na druhou stranu k němu nedochází tak často.

Vyšší obsah celulózy a mnoha dalších látek je také důvodem její vhodnosti k technickému využití, jako je například výroba papíru či energetika. Dalším rozvíjejícím se oborem je kromě farmacie i rostoucí množství kosmetických přípravků na bázi konopí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Lidé evakuovaní z Hřenska a jeho částí Mezná a Mezní Louka se začali vracet téměř po třech týdnech domů

V národním parku České Švýcarsko byl v noci klid, drony objevily tři místa se zvýšenou teplotou v okolí Pravčické brány a Kozího hřbetu, uvedli v sobotu ráno hasiči.

V pátek hasiči požár po 20 dnech dohasili, nyní pokračuje fáze takzvané technologické pomoci, kterou koordinuje štáb Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. Lidé evakuovaní z Hřenska a jeho částí Mezná a Mezní Louka se začali v sobotu po deváté hodině ráno vracet téměř po třech týdnech domů. Pro turisty zůstává tato část národního parku zavřená.

Podle generálního ředitele hasičského záchranného sboru Vladimíra Vlčka budou dál požářiště monitorovat také drony s termokamerami. Vrtulníky, které se na boji s ohněm podílely, v pátek odletěly, ještě odpoledne ale nabíraly vodu z Labe a prolévaly půdu nad Hřenskem. Ohniska je podle Vlčka důležité hlídat a případně včas zasáhnout. Helikoptéry se tak mohou v případě potřeby do oblasti vrátit do 30 minut.

před 31 minutami

Babiš: Když Fiala neodvolá Rakušana kvůli Mlejnkovi, chce ANO hlasovat o nedůvěře

Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům nynějšího šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka s obviněným lobbistou Michalem Redlem, vyvolá opoziční hnutí ANO v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře vládě.

Napsal to předseda ANO Andrej Babiš v komentáři, který uveřejnila dnešní Mladá fronta DNES. ANO při vypuknutí kauzy údajné korupce v pražském dopravním podniku Dozimetr před letními prázdninami nechtěla hlasování o nedůvěře vládě iniciovat kvůli předsednictví Česka v Evropské unii, nyní je ale podle Babiše situace příliš vážná a vyžaduje rázné řešení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Epidemie covidu dál ustupuje, v pátek přibylo zhruba 2200 nových případů

Letní vlna epidemie covidu-19, která začala v Česku zpomalovat na konci července, dál slábne. Za pátek přibylo v zemi 2194 nových případů koronaviru, to je o 212 méně než před týdnem. Laboratoře odhalily uplynulý den 880 podezření na opakovanou nákazu, minulý pátek jich bylo o 89 víc. O dvě stovky se v mezitýdenním srovnání snížil počet hospitalizovaných s covidem, kterých je nyní 1025. Počet pacientů ve vážném stavu se výrazně nemění, před tímto víkendem jich bylo v nemocnicích 33.

Zdroj: ČTK
Další zprávy