Marihuana a hašiš

Aktualizováno 11. 3. 2020 21:20
Marihuana je pravděpodobně nejrozšířenější nelegální (měkkou) drogou na světě.
Marihuana
Marihuana | Foto: ČTK

Marihuana je pravděpodobně nejrozšířenější nelegální (měkkou) drogou na světě. Také v Česku dosahuje značné obliby, především mezi mládeží. Podle údajů z roku 2015 sbíral mezi Čechy od 15. do 34. roku věku zkušenosti s "trávou" každý pátý.

Marihuana představuje vysušené květy, semena a listy indického konopí, hašiš pak pryskyřici z květů.

Jedná se o halucinogeny, jejichž hlavní účinnou látkou je delta-9-trans-tetrahydrocannabinol (THC). Jak marihuana, tak hašiš se obvykle kouří nebo - zejména marihuana - v menší míře i konzumují v jiných formách (mléko, pečivo a podobně).

S marihuanou v různých formách se lze setkat pod rozličnými názvy, jako například tráva, marijánka, maruška, gandža, skéro, zelí a podobně. Samotná cigareta marihuany se označuje jako joint, hulení, špek nebo brčko. Slovo skunk se používá jako společné označení velmi silných a aromatických odrůd.

Marihuana může pomoci u mnoha různých druhů onemocnění, od glaukomu přes roztroušenou sklerózu, Parkinsonovu chorobu, Crohnovu chorobu po různé druhy rakovin. Má také protizánětlivé, uklidňující a tišící účinky. Lepšímu poznání a především rozšíření jako léčiva stále brání její ilegalita.

Světová zdravotnická organizace (WHO) s ohledem na léčebné účinky konopí navrhla snížit jeho stupeň nebezpečnosti. I v Česku se řeší, do jaké míry má být konopí pacientům přístupné. Aktuálně pojišťovny hradí 90 procent ceny u lékaře a 30 gramů měsíčně, více jen po schválení revizního lékaře.

Léčebné konopí má podle vyhlášky různé indikace, až v devadesáti procentech případů ho však lékaři předepisují pacientům s chronickou neztišitelnou bolestí. Druhou nejčastější indikací je roztroušená skleróza.

Česká protidrogová legislativa konečně po letech definovala "množství větší než malé." Pro marihuanu a hašiš platí následující - hranicí je pět rostlin všech druhů a odrůd Cannabis, které obsahují více než 0,3 % látek ze skupiny tetrahydrokanabinolů z celkové hmotnosti rostliny.

V případě "konečného produktu" platí pro marihuanu limit 15 g sušiny (obsah 1,5 g delta-9-THC) a 5 g hašiše (obsah 1 g delta-9-THC) podle 467/2009 Sb.

O přechovávání většího množství konopí a jeho pěstování a souvisejících trestech pojednávají paragrafy 284 a 285 trestního zákoníku.

Kromě THC obsahuje marihuana například cannabidiol (CBD), který má mírně uklidňující účinky a diskutují se také jeho léčebné účinky. Poměr THC/CBD v rostlině je geneticky dán.

Průměrný obsah THC v marihuaně se v Evropě (podle údajů z roku 2005) pohybuje kolem 6-8 %, v Nizozemí dosahuje však až 16 % (zde však převažuje uvnitř pěstovaná marihuana, která mívá 2-3 x větší obsah THC, než je obvyklé u venkovních rostlin).

Poločas THC v lidském těle je poměrně krátký, v řádu hodin až dní, nicméně je dobře rozpustný v tucích (čehož se využívá například při přípravě mléka nebo marihuanového másla a čokolády) stejně jako jeho metabolity. Ty se ukládají v tukové tkáni a lze tak ještě s velkým časovým odstupem vystopovat užití marihuany.

Krevní testy také mohou odhalit užívání marihuany a přítomnost THC, nicméně je prakticky nemožné odhadnout, kdy k tomu přesně došlo a jaké množství bylo zkonzumováno.

Účinky marihuany se individuálně velmi liší, záleží i na momentálním rozpoložení mysli, jelikož prohlubují aktuální psychický stav člověka. Proto není vhodné požívat marihuanu, pokud je člověk ve špatné náladě či depresi. Marihuana jako halucinogen "upravuje" realitu, přibližuje mysl člověka a jeho vnímání tomu snovému.

Na druhou stranu může kouření narušit krátkodobou paměť a především vyvolat závažné psychologické problémy (schizofrenii, paranoiu, deprese a podobně) v případě, že k nim má člověk vrozené předpoklady.

Po fyzické stránce dochází bezprostředně ke zvýšení srdečního tepu, rozšíří se zorničky, zhorší koordinace a v některých případech též vyvolává pocit hladu. Vrcholu dosahuje účinek (při kouření marihuany, v případě konzumace ve formě nějakého pokrmu se doba výrazně prodlužuje) do půl hodiny. I to je ovšem individuální.

Vzhledem k zadržování kouře v plicích a vyššímu obsahu celulózy a dalších látek je samotné kouření marihuany mnohem škodlivější než v případě tabáku - na druhou stranu k němu nedochází tak často.

Vyšší obsah celulózy a mnoha dalších látek je také důvodem její vhodnosti k technickému využití, jako je například výroba papíru či energetika. Dalším rozvíjejícím se oborem je kromě farmacie i rostoucí množství kosmetických přípravků na bázi konopí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes 900 lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku asi 900 trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se zatím nikdo nepřihlásil.

Okolo sta vězňů z celkového počtu 1000 v budově zůstalo, ostatní utekli. "Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v 90. letech. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy