Rotterdam

21. 1. 2016 12:58
Největší přístav v Evropě, a po Šanghaji i na světě, se kromě zajímavého přístavního komplexu pyšní také moderními a místy až bizarními budovami rozesetými po celém městě. A nejen tím, v Rotterdamu si na své přijde každý, ať už milovník parků, muzeí nebo trhů.
Rotterdam - přístav
Rotterdam - přístav | Foto: Thinkstock

Rotterdam, často označován jako „Brána do Evropy“, leží na pobřeží Severního moře a jeho přístav je dodnes jedním z nejvytíženějších na světě. I když jde v podstatě o průmyslové centrum, na první pohled byste to vůbec neřekli. Město je protkané parky a všemožnými místy k odpočinku, za což Rotterdam, stejně jako za moderní architekturu plnou skla a oceli, trochu ironicky vděčí druhé světové válce. V té době totiž bylo město jako strategický bod doslova srovnáno se zemí a na jeho výstavbě se podíleli mladí architekti, kteří dali místu moderní a netradiční tvář.

Faktické údaje

Název: Rotterdam
Stát: Nizozemsko
Počet obyvatel: 611 000
Rozloha: 319 km²
Nadmořská výška: -4 m.n.m.
Hustota obyvatel: 2 850 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství, protestantské křesťanství
Telefonní předvolba: +10

Čím se však Rotterdam liší od ostatních moderních evropských měst, je jeho schopnost sálat i v noci lidským teplem. Moderní čtvrtě se nestaly smutnými kancelářskými bloky jako jinde, jsou plné hospůdek a restaurací, kde najdete pivo i kuchyni z celého světa. Svému názvu Rotterdam vděčí malé rybářské vesničce, která se v minulosti nacházela na malé říčce Rotte. Vesnice stála za hrází, která dala městu zbytek složeniny – dam. Hlavním dopravním prostředkem, ostatně stejně jako i ve zbytku Nizozemska, je zde kolo. Jezdí se na něm do práce, do školy, ale i do hospody, a má zde téměř větší váhu než automobil. Kromě toho se můžete po městě pohodlně svézt lodí. Některé z nich zajíždějí až do přístavu, kde můžete s pusou dokořán obdivovat velkolepost tohoto místa. Milovníci trhů nesmí vynechat návštěvu jednoho z největších trhů v Holandsku. Koná se každý čtvrtek a pátek od devíti hodin ráno do pěti hodin odpoledne a obsahuje na pět set stánků.

Historie

První zmínky o osídlení dnešního Rotterdamu pocházejí zhruba z 9. století n.l. V roce 1150 místo postihly obrovské záplavy, které zničily většinu původního osídlení. Na jejich prevenci byla postavena soustava hrází a přehrad, včetně té na říčce Rotte, po které místo v roce 1260 dostalo svůj název. Městská práva mu byla přiznána v roce 1340 a o deset let později bylo město kanálem spojeno s většími městy, což započalo jeho důležitost v lodní dopravě. V roce 1563 město postihl obrovský požár, při kterém shořela většina významných budov.

Nový dech Rotterdam chytil až během 17. století, kdy se stal hned po Amsterdamu nejdůležitějším obchodním střediskem v Nizozemsku. V 19. století město pomalu začalo měnit svou tvář a stávalo se moderním centrem. V roce 1898 zde byl postaven první mrakodrap, jenž byl se svými 45 metry v té době nejvyšší budovou Evropy. Za první světové války se město stalo centrem špiónů, a to zejména díky své neutralitě a strategické poloze mezi Anglií, Německem a Belgií. Druhá světová válka zanechala na Rotterdamu ošklivou jizvu, v roce 1940 bylo město srovnáno se zemí německými vojsky. Hned v následujících letech bylo město znovu vystavěno, od 70. let minulého století nese dnešní podobu.

Turistické zajímavosti

Rotterdam - most Erasma Rotterdamského
Rotterdam - most Erasma Rotterdamského | Foto: Thinkstock

To, co vás ve městě upoutá hned na první pohled, je most Erasmusbrug, který spojuje jižní a severní část města. Navrhl jej architekt Ben van Berel a měří 802 metrů. Otevřen byl v roce 1996 a v roce 2010 přes něj vedla trasa Tour de France. Název zdědil po holandském knězi Erasmu Rotterdamském. Za nejdůležitější ikonu je však považována 185metrová vyhlídková věž Euromast, nejvyšší v celém Holandsku. Ve výšce 100 metrů se zde nachází vyhlídková plošina a restaurace, futuristickým výtahem Euroscope se však můžete dostat až na její vrchol.

Další raritou jsou krychlové domky Kijk-Kubus ve čtvrti Blaakse Bos, jež má na svědomí architekt Piet Blom. V jeho pojetí mělo jít o stromy spojující se v les, vás však mnohem víc upoutají jejich šikmé stěny. Do jednoho z nich se můžete v rámci prohlídky podívat. Za zmínku stojí také největší holandská osobní loď a bývalá vlajková loď Holandska s názvem America Line kotvící ve svém domovském přístavu Katendrecht. V designu 50. let minulého století si můžete dát večeři, zatančit si a klidně i přenocovat. Z muzeí stojí za to jmenovat Námořní muzeum nacházející se v samém centru města, multifunkční Fotomuzem  nebo Muzeum umění Boijmans van Beuningen, jehož sbírky obsahují skvosty z období 13. až 20. století. K oddychu poslouží botanické zahrady Trompenburg s arboretem rozkládající se na sedmi hektarech půdy nebo národní park Schoonoord s malebným rybníkem uprostřed.

Počasí

V Rotterdamu, stejně jako v celém Nizozemsku, převládá oceánské podnebí. Ve městě jsou díky blízkosti oceánu časté bouře a záplavy a často je zde větrno. Teplé počasí sem přináší teplý Golfský proud. V létě se zde teplota pohybuje okolo 22 stupňů a zhruba třetinu měsíce prší. V zimě teploty padají k příjemným 5 stupňům a často prší, někdy až polovinu měsíce.

 

Právě se děje

Další zprávy