reklama
 
 

Rotterdam

21. 1. 2016 12:58
Největší přístav v Evropě, a po Šanghaji i na světě, se kromě zajímavého přístavního komplexu pyšní také moderními a místy až bizarními budovami rozesetými po celém městě. A nejen tím, v Rotterdamu si na své přijde každý, ať už milovník parků, muzeí nebo trhů.

Rotterdam, často označován jako „Brána do Evropy“, leží na pobřeží Severního moře a jeho přístav je dodnes jedním z nejvytíženějších na světě. I když jde v podstatě o průmyslové centrum, na první pohled byste to vůbec neřekli. Město je protkané parky a všemožnými místy k odpočinku, za což Rotterdam, stejně jako za moderní architekturu plnou skla a oceli, trochu ironicky vděčí druhé světové válce. V té době totiž bylo město jako strategický bod doslova srovnáno se zemí a na jeho výstavbě se podíleli mladí architekti, kteří dali místu moderní a netradiční tvář.

Faktické údaje

Název: Rotterdam
Stát: Nizozemsko
Počet obyvatel: 611 000
Rozloha: 319 km²
Nadmořská výška: -4 m.n.m.
Hustota obyvatel: 2 850 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství, protestantské křesťanství
Telefonní předvolba: +10

Čím se však Rotterdam liší od ostatních moderních evropských měst, je jeho schopnost sálat i v noci lidským teplem. Moderní čtvrtě se nestaly smutnými kancelářskými bloky jako jinde, jsou plné hospůdek a restaurací, kde najdete pivo i kuchyni z celého světa. Svému názvu Rotterdam vděčí malé rybářské vesničce, která se v minulosti nacházela na malé říčce Rotte. Vesnice stála za hrází, která dala městu zbytek složeniny – dam. Hlavním dopravním prostředkem, ostatně stejně jako i ve zbytku Nizozemska, je zde kolo. Jezdí se na něm do práce, do školy, ale i do hospody, a má zde téměř větší váhu než automobil. Kromě toho se můžete po městě pohodlně svézt lodí. Některé z nich zajíždějí až do přístavu, kde můžete s pusou dokořán obdivovat velkolepost tohoto místa. Milovníci trhů nesmí vynechat návštěvu jednoho z největších trhů v Holandsku. Koná se každý čtvrtek a pátek od devíti hodin ráno do pěti hodin odpoledne a obsahuje na pět set stánků.

Historie

První zmínky o osídlení dnešního Rotterdamu pocházejí zhruba z 9. století n.l. V roce 1150 místo postihly obrovské záplavy, které zničily většinu původního osídlení. Na jejich prevenci byla postavena soustava hrází a přehrad, včetně té na říčce Rotte, po které místo v roce 1260 dostalo svůj název. Městská práva mu byla přiznána v roce 1340 a o deset let později bylo město kanálem spojeno s většími městy, což započalo jeho důležitost v lodní dopravě. V roce 1563 město postihl obrovský požár, při kterém shořela většina významných budov.

Nový dech Rotterdam chytil až během 17. století, kdy se stal hned po Amsterdamu nejdůležitějším obchodním střediskem v Nizozemsku. V 19. století město pomalu začalo měnit svou tvář a stávalo se moderním centrem. V roce 1898 zde byl postaven první mrakodrap, jenž byl se svými 45 metry v té době nejvyšší budovou Evropy. Za první světové války se město stalo centrem špiónů, a to zejména díky své neutralitě a strategické poloze mezi Anglií, Německem a Belgií. Druhá světová válka zanechala na Rotterdamu ošklivou jizvu, v roce 1940 bylo město srovnáno se zemí německými vojsky. Hned v následujících letech bylo město znovu vystavěno, od 70. let minulého století nese dnešní podobu.

Turistické zajímavosti

To, co vás ve městě upoutá hned na první pohled, je most Erasmusbrug, který spojuje jižní a severní část města. Navrhl jej architekt Ben van Berel a měří 802 metrů. Otevřen byl v roce 1996 a v roce 2010 přes něj vedla trasa Tour de France. Název zdědil po holandském knězi Erasmu Rotterdamském. Za nejdůležitější ikonu je však považována 185metrová vyhlídková věž Euromast, nejvyšší v celém Holandsku. Ve výšce 100 metrů se zde nachází vyhlídková plošina a restaurace, futuristickým výtahem Euroscope se však můžete dostat až na její vrchol.

Další raritou jsou krychlové domky Kijk-Kubus ve čtvrti Blaakse Bos, jež má na svědomí architekt Piet Blom. V jeho pojetí mělo jít o stromy spojující se v les, vás však mnohem víc upoutají jejich šikmé stěny. Do jednoho z nich se můžete v rámci prohlídky podívat. Za zmínku stojí také největší holandská osobní loď a bývalá vlajková loď Holandska s názvem America Line kotvící ve svém domovském přístavu Katendrecht. V designu 50. let minulého století si můžete dát večeři, zatančit si a klidně i přenocovat. Z muzeí stojí za to jmenovat Námořní muzeum nacházející se v samém centru města, multifunkční Fotomuzem  nebo Muzeum umění Boijmans van Beuningen, jehož sbírky obsahují skvosty z období 13. až 20. století. K oddychu poslouží botanické zahrady Trompenburg s arboretem rozkládající se na sedmi hektarech půdy nebo národní park Schoonoord s malebným rybníkem uprostřed.

Počasí

V Rotterdamu, stejně jako v celém Nizozemsku, převládá oceánské podnebí. Ve městě jsou díky blízkosti oceánu časté bouře a záplavy a často je zde větrno. Teplé počasí sem přináší teplý Golfský proud. V létě se zde teplota pohybuje okolo 22 stupňů a zhruba třetinu měsíce prší. V zimě teploty padají k příjemným 5 stupňům a často prší, někdy až polovinu měsíce.

21. 1. 2016 12:58

reklama
Pokračujte dál
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama