Sydney

1. 12. 2014 10:21
Nejrozlehlejší a nejlidnatější město Austrálie, které však není jeho hlavním městem, nabízí od každého trochu.
Sydney
Sydney | Foto: Thinkstock

Najdete zde monumentální architekturu, multikulturní gastronomii, pláže, útesy, vždy zelené zahrady i krásný záliv. Sydney prostě nemůže nikoho zklamat.

Sydney se nachází na jihovýchodě Austrálie, ve spolkovém státu Nový jižní Wales, u pobřeží Tasmanova moře. Rozpíná se kolem zátoky Port Jackson, která je obklopena členitým pohořím. Sydney se někdy přezdívá „světové město“, čemuž zřejmě porozumíte, až sem osobně přijedete. Město je totiž opravdu centrem módy, umění, kultury, vzdělávání, turismu i moderní architektury. Tomu odpovídá například i fakt, že se zde v roce 2000 konaly letní olympijské hry. Nejoblíbenějším sportem je kriket a ragby, mnoho turistů i místních ale v létě míří především na pláže se surfem v podpaží.

Sydney - základní informace

Název: Sydney          

Stát: Austrálie

Počet obyvatel: 4 000 000

Rozloha: 2 037 km²

Nadmořská výška: 3 m.n.m.

Hustota obyvatel: 1 954 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické křesťanství

Telefonní předvolba: +612

Nejznámější pláží v Sydney je Bondi beach, asi kilometrový úsek s bílým pískem, který láká statisíce návštěvníků nejen v letním období, ale také například na Vánoce. Díky přítomnosti menšin z celého světa je i místní gastronomie multikulturní. A tak narazíte na levné, ale i kvalitní sushi, thajské jídlo, čínskou kuchyni nebo rybí a mořské speciality. Za zábavou můžete vyrazit do čtvrti Darling Harbour dopravním prostředkem monorail. Narazíte zde na největší promítací plátno na světě, které má 25 metrů na výšku a 35 metrů na šířku, nebo na místní akvárium.

Na východním břehu Lavender Bay se již od roku 1935 nachází Luna Park plný horských drah, který je bohužel kvůli stížnostem na hluk otevřen jen při výjimečných příležitostech. V Homebush Bay zase najdete Sydney Olympic Park se sportovními městečky, který dnes slouží jako rekreační oblast.

Historie

Archeologické nálezy na místě dnešního Sydney potvrzují výskyt původních obyvatel, tzv. aboriginců, již před 30 000 lety. Žili zde rozdělení do čtyř kmenů a celá populace čítala cca 8 000 lidí. Fungovali zde pokojně až do doby, kdy zde v roce 1770 připlul kapitán James Cook a dnešní Port Jackson zakreslil do svých map. V roce 1788 ke břehům Botany Bay dorazilo jedenáct lodí First Fleet v čele s kapitánem Arthurem Phillipem, který zde založil kolonii vězňů. Botany Bay však nelákala pouze britské mořeplavce, v roce 1788 se zde objevila také francouzská expedice Jeana-Françoise de La Pérouse.

V letech 1810-1821 vytvořil guvernér Lachlan Macquarie první předpoklady pro rozvoj civilizace, zasloužil se o rozvoj křesťanství a vzdělání a nechal postavit ulice, mosty, přístavy a veřejné budovy. Ve 30. a 40. letech 19. století přicházelo do Sydney více a více přistěhovalců z Velké Británie a Irska, město se začalo rozrůstat a rozmach pokračoval zlatou horečkou v 60. letech, která trvala až do 30. let 20. století, kdy do vzrůstající ekonomiky zasákla Velká hospodářská krize. Navzdory tomu byl v roce 1932 kvůli špatné dostupnosti okolní krajiny postaven Sydney Harbour Bridge.

V průběhu druhé světové války město utrpělo jen několik málo škod ze strany japonských ponorek. Po válce přišlo do města mnoho emigrantů, zejména z asijských států, a v 70. a 80. letech začala výstavba výškových budov, které zde tak trochu nepatřičně vyčnívají mezi starými viktoriánskými budovami. Největšími nepřáteli Sydney v moderní historii jsou ničivé požáry, písečné bouře a rasově motivované střety obyvatel.

Turistické zajímavosti

Nejen ze všech pohlednic a kalendářů v obchůdcích se suvenýry, ale z každého svazku klíčů, trička a reklamního spotu na vás bude útočit budova opery v Sydney. Jde bezesporu o jednu z nejvýznamnějších turistických zajímavostí, po pár dnech už jí ale popravdě budete mít plné zuby. Stavba byla navržena v roce 1956 dánským architektem Jørnem Utzonem a nachází se přímo v přístavu Port Jackson. Podle zadání měla budova disponovat dvěma sály pro celkem 4 200 diváků. Po několika těžkostech a odstoupení samotného architekta byla stavba dokončena v roce 1973 a namísto původních sedmi stála celých 102 milionů dolarů. Dnes má sálů pět, v jednom z nich jsou umístěny největší mechanické varhany na světě s 10 tisíci píšťal, a její tvar má podle slov autora připomínat rozkvět pomeranče.

Foto: Wikimedia Commons

Další lahůdkou je Harbour Bridge postavený za Velké hospodářské krize. Je možné vystoupat na jeho pilíř nebo vrchol mostní konstrukce, což vám zprostředkuje úchvatný výhled na město a přístav. Krásný výhled zajistí také Sydney Tower, kde se nachází plošina pro návštěvníky a dvě otočné restaurace. Měří 302 metrů. Chvilku oddechu pak nabídnou Royal Botanic Gardens otevřené v roce 1816 a dnes se nacházející kousek od budovy Opera House. Jejich rozloha přesahuje 30 hektarů a obsahují například zoologickou zahradu, růžový sad, orientální zahradu nebo pavilon kapradin.

Počasí

Sydney se nachází v subtropickém pásu, který zajišťuje teplá léta a studené zimy s vydatnými dešťovými přeháňkami v průběhu celého roku. Nejteplejším měsícem je zde leden, kdy se teploty pohybují okolo 24 stupňů, v zimě teplota málokdy klesne pod 5 stupňů. Sněhové srážky jsou zde opravdu ojedinělé, naposledy byly zaznamenány v roce 1836. Pro Sydney je typické střídání velkého sucha a požárů a na druhé straně velkých bouří a záplav.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Nejsledovanějším YouTube klipem poslední dekády je Despacito, následuje Sheeranovo Shape of You a video od Wiz Khalify

Klip k tanečnímu hitu Despacito portorického zpěváka Luise Fonsiho se stal na platformě YouTube nejsledovanějším hudebním videem uplynulého desetiletí, celkem nasbíral 6,5 miliardy zhlédnutí. Úctyhodných 4,5 miliardy přehrání pak figuruje u klipu zpěváka Eda Sheerana natočeného k písni Shape of You. První trojici nejpopulárnějších videí pak uzavírá rapper Wiz Khalifa, jehož klip See You Again má na YouTube 4,3 miliardy zhlédnutí.

Top ten nejoblíbenějších klipů tvoří zejména starší hity, například píseň Uptown Funk Marka Ronsona a Bruna Marse z roku 2015. Tato skladba skončila v žebříčku na čtvrtém místě s počtem 3,7 miliardy zhlédnutí. V závěsu za ní figuruje hit Gangnam Style jihokorejského rappera PSY, který si celý svět podmanil už v roce 2012 a který do současnosti nasbíral 3,4 miliardy přehrání.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA odmítají lhůtu, kterou si stanovila KLDR, řekl americký vyslanec. Kim Čong-un po Novém roce vyhrožuje neupřesněnými kroky.

Spojené státy nepřistoupí na návrh Severokorejců, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to v pondělí zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun. Ten na návštěvě Jižní Koreje jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR.

Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy