Vánoce

Aktualizováno 20. 12. 2013 13:12
Vánoce, druhé nejvýznamnější křesťanské svátky, jsou oslavou narození Ježíše Krista.
Vánoce
Vánoce | Foto: Aktuálně.cz

Vánoce jsou spolu s Velikonocemi nejvýznamnější křesťanské svátky. Jejich původním smyslem je oslava narození Ježíše Krista v palestinském Betlémě. Začínají 25. prosince a končí na Tři krále, 6. ledna, respektive první neděli po tomto datu. Vánoce však již nejsou ryze křesťanskými svátky, nýbrž je slaví i veřejnost, jež se k žádné víře nehlásí.

V roce 2014 připadá první adventní neděle na 30. listopadu, Štědrý den je ve středu.

V širokém občanském pojetí začínají Vánoce 24. prosince, což je ale ve skutečnosti předvečer zrození Krista a konec adventu, který Vánocům předchází a začíná v neděli mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Tomuto dni se říká Štědrý den, protože o takzvaném Štědrém večeru si lidé u vánočního stromečku nadělují dárky, rodiny tráví čas pohromadě a konají se návštěvy příbuzných a nejbližších přátel.

Tradiční štědrovečerní večeře, s rybou jako hlavní chod, jsou často nahrazovány různými exotickými výstřelky. Původním postním jídlem ale nebyl ani obligátní kapr, nýbrž beránek. Některé teorie praví, že změnu tradice iniciovala sama katolická církev, protože měla plné rybníky ryb.

Po Štědrém dni následuje Boží hod vánoční, neboli Slavnost Narození Páně a následně Druhý svátek vánoční. 24.-26. prosinec jsou státními svátky. Podoba Vánoc je v různých koutech světa odlišná. Nejvýraznější je rozdíl v hlavní postavě rozdávající dárky na Štědrý večer, jež se vyskytuje zejména ve výkladu odloučeném od tradičního křesťanského pojetí. V oblastech s převládajícím vlivem pravoslavné církve je to Děda Mráz, na západě Santa Claus. Ten v poslední době proniká do českých Vánoc, i když zatím naráží na odpor dospělé populace, bránící našeho Ježíška.

Vánoční svátky jsou v podstatě významným hospodářským činitelem, jelikož za ně, zejména během adventu, lidé utrácí značné sumy peněz a řada méně majetných je ochotna se i zadlužit, aby především děti měly hezké nejočekávanější svátky v roce. Atmosféra pospolitosti, která vrcholí setkáním rodiny u vánočního stromečku, každoročně negativně dopadá na lidi osamělé a psychicky labilní. Zpravidla je v tomto období zvýšená činnost krizových center a záchranné služby. Charitativní spolky obvykle zvyšují aktivity na podporu lidí bez přístřeší či v jiné nouzi.

Církevní Vánoce se slaví někdy od 7. století a jejich podoba se během proudu času značně změnila. Jednak vlivem sekularizace a jednak díky komercionalizaci. Z období určeného k rozjímání a pokání se přerodily ve zdroj nadšení dětí, příjmů obchodníků a často stresu všech dospělých, jelikož jejich společenská a finanční náročnost vzrůstá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Trumpův bývalý advokát čelí trestnímu stíhání za zasahování do voleb

Státní zastupitelství v americké Georgii zahájilo trestní řízení s jedním z osobních advokátů exprezidenta Donalda Trumpa Rudym Giulianim. Podle listu The New York Times to dnes uvedli jeho právní zástupci. Předmětem vyšetřování je údajné zasahování do voleb Trumpem a jeho poradci.

Giuliani jako Trumpův osobní advokát bojoval za to, aby se prezident po prohraných prezidentských volbách v roce 2020 udržel u moci. Ústřední postavou vyšetřování vedeného okresní státní zástupkyně Fani T. Willisovou, se Giuliani stal toto léto.

Vyšetřovatelé před několika týdny vyslýchali svědky ohledně Giulianiho vystoupení v prosinci 2020, kdy před státními zákonodárnými výbory "strávil hodiny servírováním nepravdivých konspiračních teorií o tajných kufřících plných demokratických hlasů a o vadných hlasovacích zařízeních," uvádí NYT.

Giuliani před velkou porotou u atlantského soudu vystoupí ještě v pondělí. Jeho právní zástupce Robert Costello uvedl, že Giuliani se pravděpodobně při dotazování odkáže na advokátskou povinnost mlčenlivosti. "Pokud si tihle lidé myslí, že bude mluvit o konverzacích mezi ním a prezidentem Trumpem, jsou naprosto mimo," řekl Costello.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Horská byla na ME v Římě pátá na prsařské dvoustovce

Plavkyně Kristýna Horská obsadila na mistrovství Evropy páté místo na trati 200 metrů prsa a postarala se o nejlepší dosavadní český výsledek v Římě. Ve svém prvním velkém finále kariéry zaplavala čtyřiadvacetiletá reprezentantka čas 2:26,07.

Horská byla v areálu Foro Italico na prsařské dvoustovce šestá v rozplavbách a sedmá v semifinále. Ve finále si výsledkově polepšila především díky vydařené závěrečné padesátce, do níž obracela jako sedmá.

V čase 2:23,27 zvítězila Švýcarka Lisa Mamieová, Horské k medaili chyběly téměř dvě sekundy. Před Horskou byl na ME v Římě ve finále Matěj Zábojník, jenž skončil v neděli osmý rovněž na prsařské dvoustovce.

Necelou hodinu po finálovém závodě absolvovala Horská semifinále polohovky na 200 metrů. Česká reprezentantka v něm výrazně vylepšila čas 2:14,36 z dopoledních rozplaveb a do úterního závodu o medaile postoupila výkonem 2:12,99 jako sedmá.

Úspěšné semifinále absolvovala také zkušená Simona Kubová. Třicetiletá reprezentantka se osmým časem 1:00,38 kvalifikovala do úterního finále na trati 100 metrů znak, na níž před deseti lety v Debrecínu získala evropský bronz. Vynahradila si tak zklamání z poloviční trati, kdy jí finále uniklo o tři setiny sekundy.

Do finále na 200 metrů motýlek nepostoupil Ondřej Gemov. V semifinále zaostal výkonem 1:57,67 zhruba o tři desetiny sekundy za svým časem 1:57,32 z dopoledních rozplaveb, jímž vytvořil nový český rekord, a byl klasifikován desátý. K finálové účasti bylo potřeba zaplavat výrazněji pod 1:57.

Zlaté double na 100 a 200 metrů volným způsobem z červnového MS v Budapešti zopakoval Rumun David Popovici, jenž triumfoval na dvoustovce v třetím nejlepším čase historie 1:42,97.

Rychlejší než sedmnáctiletý juniorský rekordman byli v minulosti pouze Němec Paul Biedermann (1:42,00) a americká legenda Michael Phelps (1:42,96). Kraulařskou stovku v Římě vyhrál Popovici v sobotu ve světovém seniorském rekordu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy