Ježíšek

23. 12. 2010 22:02
Ježíšek je mystickou bytostí, která spolu s Dědou Mrázem a stále populárnějším Santou Klausem přináší každý rok na Štědrý den dětem dárky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Barek

Ježíšek je mytickou bytostí, která - tak jako Děda Mráz v Rusku či Santa Claus v anglosaském světě - přináší každý rok na Štědrý den českým dětem dárky. Přichází do pokoje, když jej děti opustí, a vkládá dárky pod stromeček.

Postava Ježíška má původ v Německu v 16. století. Měla sloužit jako protiváha svatého Mikuláše, kterého prosazovala papežská církev. V Čechách začal být za symbol Vánoc považován v 19. století. Přesto se dodnes stále dodržuje tradice obdarovávání dětí jak svatým Mikulášem, tak Ježíškem.

Ježíšek se podle legendy narodil ve městě Betlémě, kam předtím utekli jeho rodiče Marie a Josef. Jeho narození vzbudilo velkou pozornost: anděl zvěstoval novinu o Ježíškově narození pastýřům, třem mudrcům - kteří mu přinesli myrhu, kadidlo a zlato - zase ukázala cestu kometa.

Zpráva o Ježíškově narození se donesla i ke králi Herodesovi, který ze strachu o svůj trůn nechal vyvraždit všechny v Betlémě narozené chlapce. Ježíškovi tak zachránilo život rozhodnutí Josefa a Marie zůstat v salaši kousek od města.

Ježíšek se podle legendy nikdy neoženil, ani neměl žádné známé potomky.

Po cílené snaze o nahrazení Ježíška Dědou Mrázem během socialismu vyvstal po revoluci v Česku Ježíškovi silnější a obchodem hnaný protivník - Santa Claus. Budoucnost Ježíška v českých domácnostech je tak čím dál nejistější.

 

Právě se děje

před 43 minutami

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Devět lidí přišlo v Guineji o život při protestech proti prezidentovi

Nejméně devět lidí nepřežilo v Guineji třídenní protesty proti prezidentově snaze získat právo na další mandát. Oznámila to ve středu agentura AP, podle níž jsou nemocnice přeplněné zraněnými. Stav některých svědčí o tom, že lidé byli zasaženi střelbou z malé vzdálenosti. Protestů se zúčastnily tisíce lidí.

Jednaosmdesátiletý prezident Alpha Condé byl zvolen prezidentem v letech 2010 a 2015. Mandát mu končí příští rok v prosinci, ale letos oznámil, že chce vypsat referendum ve snaze získat možnost usilovat o zvolení znovu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy