Ježíšek

23. 12. 2010 22:02
Ježíšek je mystickou bytostí, která spolu s Dědou Mrázem a stále populárnějším Santou Klausem přináší každý rok na Štědrý den dětem dárky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Barek

Ježíšek je mytickou bytostí, která - tak jako Děda Mráz v Rusku či Santa Claus v anglosaském světě - přináší každý rok na Štědrý den českým dětem dárky. Přichází do pokoje, když jej děti opustí, a vkládá dárky pod stromeček.

Postava Ježíška má původ v Německu v 16. století. Měla sloužit jako protiváha svatého Mikuláše, kterého prosazovala papežská církev. V Čechách začal být za symbol Vánoc považován v 19. století. Přesto se dodnes stále dodržuje tradice obdarovávání dětí jak svatým Mikulášem, tak Ježíškem.

Ježíšek se podle legendy narodil ve městě Betlémě, kam předtím utekli jeho rodiče Marie a Josef. Jeho narození vzbudilo velkou pozornost: anděl zvěstoval novinu o Ježíškově narození pastýřům, třem mudrcům - kteří mu přinesli myrhu, kadidlo a zlato - zase ukázala cestu kometa.

Zpráva o Ježíškově narození se donesla i ke králi Herodesovi, který ze strachu o svůj trůn nechal vyvraždit všechny v Betlémě narozené chlapce. Ježíškovi tak zachránilo život rozhodnutí Josefa a Marie zůstat v salaši kousek od města.

Ježíšek se podle legendy nikdy neoženil, ani neměl žádné známé potomky.

Po cílené snaze o nahrazení Ježíška Dědou Mrázem během socialismu vyvstal po revoluci v Česku Ježíškovi silnější a obchodem hnaný protivník - Santa Claus. Budoucnost Ježíška v českých domácnostech je tak čím dál nejistější.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy