Ježíšek

23. 12. 2010 22:02
Ježíšek je mystickou bytostí, která spolu s Dědou Mrázem a stále populárnějším Santou Klausem přináší každý rok na Štědrý den dětem dárky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Barek

Ježíšek je mytickou bytostí, která - tak jako Děda Mráz v Rusku či Santa Claus v anglosaském světě - přináší každý rok na Štědrý den českým dětem dárky. Přichází do pokoje, když jej děti opustí, a vkládá dárky pod stromeček.

Postava Ježíška má původ v Německu v 16. století. Měla sloužit jako protiváha svatého Mikuláše, kterého prosazovala papežská církev. V Čechách začal být za symbol Vánoc považován v 19. století. Přesto se dodnes stále dodržuje tradice obdarovávání dětí jak svatým Mikulášem, tak Ježíškem.

Ježíšek se podle legendy narodil ve městě Betlémě, kam předtím utekli jeho rodiče Marie a Josef. Jeho narození vzbudilo velkou pozornost: anděl zvěstoval novinu o Ježíškově narození pastýřům, třem mudrcům - kteří mu přinesli myrhu, kadidlo a zlato - zase ukázala cestu kometa.

Zpráva o Ježíškově narození se donesla i ke králi Herodesovi, který ze strachu o svůj trůn nechal vyvraždit všechny v Betlémě narozené chlapce. Ježíškovi tak zachránilo život rozhodnutí Josefa a Marie zůstat v salaši kousek od města.

Ježíšek se podle legendy nikdy neoženil, ani neměl žádné známé potomky.

Po cílené snaze o nahrazení Ježíška Dědou Mrázem během socialismu vyvstal po revoluci v Česku Ježíškovi silnější a obchodem hnaný protivník - Santa Claus. Budoucnost Ježíška v českých domácnostech je tak čím dál nejistější.

 

Právě se děje

před 19 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy