MFDF Jihlava

Aktualizováno 23. 10. 2012 13:32
Mezinárodní Festival Dokumentárních Filmů Jihlava je festivalem autorského dokumentární tvorby. Je největší a nejvýznamnější akcí tohoto druhu v regionu střední a východní Evropy Česku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: MFDF 2013

Mezinárodní Festival Dokumentárních Filmů Jihlava je festivalem autorské dokumentární tvorby. Je největší a nejvýznamnější akcí tohoto druhu v regionu střední a východní Evropy. V roce 2012 se koná 16. ročník této filmové přehlídky.

Kromě filmových projekcí je součástí festivalu i bohatý doprovodný program, zahrnující divadelní představení, koncerty, autorská čtení, festivalovou galerii nebo různé semináře. Od roku 2009 také probíhají domácí promítání ve vybraných jihlavských bytech.

16. ročník MFDF Jihlava

16. ročník se koná ve dnech 23. - 28. října 2012.

Projekce probíhají v následujících kinech:

DKO - I. Velký sál & DKO II. Taneční sál – Tolstého 2, Jihlava
Kino Dukla - Velký sál Reform & Malý sál Edison – Jana Masaryka 20, Jihlava
DIOD (bývalé kino Sokol) - Tyršova 12, Jihlava

Ubytování:

Pro účastníky festivalu zajistili organizátoři místa v tělocvičnách, dále je možné najít nocleh v ubytovnách, penzionech a hotelích situovaných v Jihlavě.

Akreditace:

Vstupenky, akreditace, ubytování a různé publikace je možné zakoupit od 23. října (od 15 hodin) ve Festivalovém centru (Oblastní galerie Vysočiny, Komenského 10, Jihlava) - přepážka AKREDITACE, kde lze domluvit i ubytování a zajistit katalog. Kromě prvního a posledního dne (začátek v 15:00 první den a konec v 17:00 v den poslední) bude centrum otevřeno od 10:00 do 22:00.

Akreditace na celý festival stojí 450,-, v předprodeji byly za 350,-, vstupenka na jednu projekci 70,- (hodinu před začátkem projekce v místě promítání).
Pro členy Asociace českých filmových klubů a členy České společnosti pro filmová studia existuje 50% sleva na akreditaci.

Divadelní představení a koncerty vyjdou majitele akreditací na 30,-. Běžná cena je 50,-.

Programové sekce a ocenění:

Soutěžní sekce Opus bonum - Nejlepší světový dokument

Tato sekce představuje různorodou kolekci filmů; snaží se o reprezentaci tendencí v současném světovém dokumentu.

Soutěžní sekce Mezi moři (Between the Seas) - Nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy

Tato sekce prezentuje tvorbu zemí a národů střední a východní Evropy.

Soutěžní sekce Česká radost (Czech Joy) - Nejlepší český dokumentární film

Česká radost je prestižním výběrem českých dokumentů.

Soutěžní sekce Fascinace (Fascinations - World Competition) - Nejlepší experimentální dokument

Tato sekce představuje experimentální kinematografii - film opřený v realitě, ale zbavené všeho, co je tíží. To umožňuje prohloubení možností filmového vyjadřování.

Cena Doc Alliance (cena je udělena na jednom z festivalů sdružených v Doc Alliance)
Cena diváků
Cena za přínos světové kinematografii
Cena Respektu

Zvláštní program:

Průhledná bytost Alberto Cavalcanti, Pocta Aj Wej-wej, pocta Omar Amiralay, Pocta Chris Marker

Nesoutěžní sekce:

Zvláštní uvedení, Doc-fi, Reality TV, Masterclass, Den audiovizuálního dědictví, Člověk revoltující, KLDR, KLDR český pohled, Česká krajina, fascinace - Exprmntl.cz, Česká televize uvádí, Ztracené stopy FAMU, Doc Alliance Selection, LUX Film Days , Krátká Radost, FAMU uvádí, Dílny.

15. ročník MFDF Jihlava

Jubilejní 15. ročník se konal ve dnech 25. - 30. října 2011.

Projekce probíhaly v následujících kinech:

DKO - I. Velký sál & DKO II. Taneční sál – Tolstého 2, Jihlava
Kino Dukla - Velký sál Reform & Malý sál Edison – Jana Masaryka 20, Jihlava
DIOD (bývalé kino Sokol) - Tyršova 12, Jihlava
Multikino CineStar - 3D projekce – OC City Park, Hradební 1, Jihlava

Ubytování:

Pro účastníky festivalu zajistili organizátoři místa v tělocvičnách a internátních pokojích Domova mládeže. Kromě toho bylo možné využít i dalších ubytovacích kapacit v Jihlavě.

Nesoutěžní sekce:

Průhledná krajina: Španělsko - Generálova tvář
Průhledné bytosti (Translucent Beings) - o mužích a ženách, nezaměnitelně pracujících s filmem. Tato sekce představuje retrospektivní profily vybraných autorů.

Dalšími sekcemi byly v roce 2011:

Pause!: Peter Kubelka Masterclass (o kinematografii pohledem rakouského avantgardního režiséra Petera Kubelky)

Fascinations: Exprmntl CZ (nová česká experimentální tvorba)

Special Events (filmy, které byste neměli opominout)

Pocta: Woody Vasulka (rané české a islandské dokumenty Bohuslava Vašulky)

World Day for Audiovisual Heritage (svátek, který na 27. října vyhlásila organizace UNESCO)

Izrael-Palestina

ZOON Politicon (přináší portréty různých politiků)

Doc-fi (snímky na pomezí dokumentu a hraného filmu)

Reality TV (nové televizní formáty a zkřížené žánry)

DocAlliance (přátelé z "trasy" Česko: Jihlava - Dánsko: Kodaň - Německo: Lipsko - Polsko: Varšava - Švýcarsko: Nyon představují aktuální trendy dokumentárních filmů)

3Docs (filmy natočené 3D technologií)

Wild thinking (dokumenty s etnologickou / antropologickou tématikou)

Into History: Vladimír Krajina (pohled do české historie, v roce zaměřený na osobnost Vladimíra Krajiny, botanika a bojovníka proti nacismu)

Česká televize uvádí

Short joy (nejlepší české a světové krátké filmy)

Dílny

Radiodokument

 

Právě se děje

před 16 minutami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Krejčíková do čtvrtfinále v Istanbulu nepostoupila, Siniakovou čeká jednička Mertensová

Tenistka Barbora Krejčíková do čtvrtfinále turnaje v Istanbulu nepostoupila. Ve druhém kole nasazená pětka podlehla na antuce v chladném podvečeru 3:6, 3:6 Rumunce Aně Bogdanové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Krejčíková v Istanbulu v prvním kole musela otáčet duel s domácí Caglou Büyükakcayovou, dnes už se jí ale obrat nepodařil. O šedesát míst hůře postavené Bogdanové podlehla finalistka březnového turnaje v Dubaji i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát za 82 minut.

Jedinou Češkou ve čtvrtfinále je Kateřina Siniaková, jejíž soupeřkou bude nasazená jednička Elise Mertensová. Belgická hráčka dnes potvrdila roli favoritky v utkání 2. kola s Viktorijí Golubicovou až ve třech setech, Švýcarku porazila 6:4, 4:6, 6:1.

Siniaková postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského září už ve středu. S Mertensovou, která je momentálně ve světovém žebříčku na 17. místě, se utká počtvrté. V předchozích třech zápasech v roce 2019 s ní uhrála dohromady jeden set. Česká tenistka bude usilovat o své první semifinále od předloňského srpna, kdy byla mezi nejlepší čtveřicí na turnaji v Bronxu.

Nadal bojoval opět ve třech setech

Jedenáctinásobný vítěz turnaje v Barceloně Rafael Nadal postoupil po druhé třísetové výhře za sebou do čtvrtfinále. Favorizovaný španělský tenista dnes na antuce v katalánské metropoli porazil 6:0, 2:6, 6:2 dvojnásobného šampiona turnaje Keie Nišikoriho z Japonska.

Antukový fenomén Nadal se letos na svém nejoblíbenějším povrchu rozjíždí pomaleji. Minulý týden vypadl ve čtvrtfinále v Monte Carlu, kde také v minulosti získal 11 titulů, a v Barceloně bojoval ve středu tři sety s běloruským outsiderem Iljou Ivaškou.

Ve čtvrtfinále Nadala čeká Brit Cameron Norrie, jemuž ve 3. kole vzdal ve druhém setu Belgičan David Goffin. Pokud čtyřiatřicetiletý Španěl v Barceloně dokráčí k titulu, povede se mu to poprvé po ztrátě minimálně dvou setů. Devětkrát Nadal turnaj vyhrál bez prohrané sady a na cestě za zbývajícími dvěma triumfy ztratil jen set.

Ve čtvrtfinále turnaje jsou také mimo jiné oba finalisté z Monte Carla - Řek Stefanos Tsitsipas a Nadalův přemožitel Andrej Rubljov z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy