Zlín

24. 5. 2014 19:52
Baťovské město Zlín, v letech 1949 - 1990 přejmenované na Gottwaldov, je sídlo Zlínského kraje.
Foto: Matros, Wikimedia Commons
Foto: Matros, Wikimedia Commons

Zlín leží v údolí řeky Dřevnice na rozhraní Hostýnských a Vizovických vrchů.

Historie:

První dochovaná zmínka o Zlíně pochází ze 14. století, kdy byl řemeslnicko-cechovním střediskem okolního valašského osídlení. Během třicetileté války (1618 až 1648) se obyvatelé Zlína účastnili valašského protihabsburského povstání.

Až do konce 19. století se Zlín příliš nelišil od jiných malých valašských středisek. Město se nacházelo na rozhraní tří moravských národopisných oblastí Valašska, Slovácka a Hané. Nejblíže mělo svým charakterem k Valašsku.

Základní údaje

Rozloha: 102,83 km²

Počet obyvatel: 75 555

Kraj: Zlínský

Okres: Zlín

Primátor: Miroslav Adámek (nestr. za STAN)

PSČ: 760 01

Pro rozvoj města byl významný rok 1894, kdy zde založil svou obuvnickou firmu podnikatel Tomáš Baťa. Během několika let vybudoval prosperující a rychle rostoucí podnik. Díky tomu se do města přistěhovalo hodně obyvatel, především z chudého Valašska ale i ze Slovácka, Hané a vzdálenějších oblastí Československa. S rozvojem Zlína se zároveň pozvolna začalo utlumovat masivní vystěhovalectví Valachů do Texasu.

V rámci samostatného Československa se Zlín stal moderním městem. Tomáš Baťa pozval mnoho renomovaných světových architektů, a tak se město změnilo v aglomeraci plnou funkcionalistické architektury. Rostly kolonie typických "baťovských" staveb – rodinných domků, ale také výškových domů.

Za druhé světové války byl Zlín v roce 1944 bombardován. Již v roce 1945 došlo ke znárodnění Baťových závodů. Od 1. ledna 1949 bylo město přejmenováno na Gottwaldov podle prvního komunistického prezidenta Československa Klementa Gottwalda.

V prosinci 1989 navštívil Gottwaldov Tomáš Baťa mladší a bylo rozhodnuto o navrácení původního názvu Zlín, k čemuž došlo k 1. lednu 1990. V roce 1990 se Zlín stal statutárním městem a v roce 2001 centrem Zlínského kraje.

Od roku 1990 narůstá mezi občany některých okrajových částí Zlína nespokojenost se správou města. Několik městských částí se již osamostanilo.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zlín a okolí se může pochlubit hlavně památkami moderní funkcionalistické architektury spojené s působením Tomáše Bati.

Zdroj: CzechTourism, Autor: Roman Cestr
Zdroj: CzechTourism, Autor: Roman Cestr

Nejznámějším symbolem této architektury je zlínský mrakodrap. Ze starších památek můžeme jmenovat například zámek ve Zlíně a v Napajedlech, hrad Malenovice nebo gotický kostel v Tečovicích.

Pozoruhodnou technickou památku představuje větrný mlýn ve Štípě nebo 50 km dlouhý Baťův kanál, který sloužil k dopravě lignitu z Ratíškovic do elektrárny v Otrokovicích.

Zlín však není jen průmyslové, ale také kulturní město. Nachází se zde Městské divadlo, Filharmonie Bohuslava Martinů, Velké kino, Krajská knihovna Františka Bartoše nebo Krajská galerie výtvarného umění.

Každoročně se zde konají festivaly vážné hudby Harmonia Moraviae a Talentinum, festivaly folklorních souborů a dechových orchestrů FEDO (který pořádá Velký dechový orchestr města Zlína) a Zlínské besedování, divadelní festival Setkání-Stretnutie, ale také festival cestování, poznávání a sbližování kultur Neznámá Země. Známou akcí je také Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. Již od roku 1961 město pořádá Film festival Zlín. Lákadlem pro rodiny s dětmi je Zoologická zahrada Zlín.

Instituce ve Zlíně:

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně byla založena v roce 2001. Na jejích šesti fakultách studuje 13 000 studentů.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Krajský soud v Brně spadá do působnosti Vrchního soudu v Olomouci. Soud má od roku 2004 zřízenou pobočku ve Zlíně.

Odkaz na kontakty.

Okresní soud ve Zlíně se nachází v ulici Dlouhé Díly. Odvolacím soudem je Krajský soud v Brně.

Odkaz kontakt.

Magistrát města Zlína tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Ve Zlíně se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Zlínský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Správním obvodem krajské pobočky Úřadu práce České republiky ve Zlíně je území Zlínského kraje.

Odkaz na kontakty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Česká pošta zruší až 2269 pracovních pozic, propuštěným pomůže s hledáním práce

Česká pošta od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou ale neobsazené. Propuštěným lidem podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) podnik pomůže s hledáním práce. Konkrétní pracovníky, kterých se to bude týkat, zatím pošta neurčila. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Mladá fronta Dnes s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce, napsala, že pošta v létě propustí 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jde o maximální možný počet typových pozic, kterých se propouštění může týkat. "Řada pozic je neobsazená, tak tato místa budou zrušena, ale nebudou se z nich propouštět zaměstnanci," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

V odpadních vodách V Brně nalezli odborníci poprvé stopy ketaminu

V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku. Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí. To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území Česka, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Primátor chce pro Železného omluvu od policie, neměla prý právo video zveřejnit

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. Toto stanovisko sdělil řediteli městské policie Eduardu Šustrovi s tím, že kromě systémové nápravy by situaci vyřešila i omluva. Případ prověří také Úřad pro ochranu osobních údajů. Šuster pochybení odmítl, městská policie podle něj postupovala stejně jako při zveřejňování jiných videí v minulosti.

"Důkladně jsem se seznámil se všemi okolnostmi zveřejnění videozáznamu úkonu Městské policie hlavního města Prahy a došel k závěru, že MPP nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam při řešení přestupku pana Železného," napsal Svoboda na Twitteru.

Situaci primátor hodnotí jako pochybení konkrétního člověka, nikoliv městské policie jako celku. "Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu. Panu řediteli jsem tlumočil názor, že by kromě systémové nápravy tuto situaci vyřešila i omluva," uvedl.

Šuster na facebooku městské policie uvedl, že ho primátor seznámil se stanovisky dvou advokátních kanceláří. Městská policie nicméně podle Šustera při zveřejnění videa postupovala při anonymizaci tak, že se snažila plně zachovat osobnostní práva přestupce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy