ZOO Zlín – Lešná

24. 8. 2014 20:21
Zoologická zahrada ve Zlíně se specializuje na chov lachtanů, tučňáků, goril a žiraf. Je spojena se zahradou botanickou, jejíž součástí je také tropická expozice Yucatán.
Panda červená ze zlínské Zoo
Panda červená ze zlínské Zoo | Foto: Zoo Zlín

Návštěvnost zoologické zahrady se pohybuje kolem 400 tisíc osob za rok.

 Historie

Základní informace - ZOO Zlín

 • v expozici Etiopie je největší ptačí voliéra v ČR – žijí zde: jeřábi laločnatí, zoborožci hvízdaví, kladivouši afričtí
 • v areálu zoologické zahrady je situován zámek Lešná
 • počet zvířat v zoo: 1309, počet druhů zvířat: 222
 • zahrada má rozlohu 52 ha
 • byla založena v roce 1948
 • leží 10 km od centra Zlína

V roce 1948 byla původní zoologická zahrada zestátněna a otevřena veřejnosti. V průběhu let byla rozšiřována o nové pavilony a počet chovaných druhů. Na počátku 90. let byl rekonstruován zámecký park, zahrada byla nově rozčleněna dle světových kontinentů a vznikly nové expozice. Prošla modernizací a zlepšilo se chovatelské zázemí a prostory pro návštěvníky, kteří mají k dispozici dětský koutek, restauraci, mohou si v zahradě zakoupit suvenýry a také využít sociální zařízení.

Pavilony a zvířata

V tropické hale Yucatán je umístěno více než 250 druhů vzácných rostlin, v zámeckém parku 104 druhů dřevin a bylin a v celém areálu zoologické zahrady mohou návštěvníci vidět 13 000 druhů rostlin. Z expozici mohou milovníci květin a zvířat navštívit tropický pavilon, bazén lachtanů hřívnatých. Děti se mohou projet dětským vláčkem. V okolí zámku žijí tučňáci a parníkovky, naleznete zde zámecká terária, stáje lipicánů a jihoamerické savce.

Vstupné a otevírací doba - ZOO Zlín

 • jednorázové vstupné pro dospělé: 130 Kč v létě / 80 Kč v zimě, zlevněné: 110 Kč/60 Kč, děti 3– 15 let: 80 Kč/40 Kč
 • rodina (2 dospělí + 2 děti od 3 do 15 let): 380 Kč
 • děti do 3 let zdarma
 • psi do zahrady mají vstup zakázán
 • vstupenky je možné zakoupit i online
 • otevírací doba zahrady je pro období: leden– únor: 8:30– 16 hodin, březen: 8:30– 17 hodin, duben– září: 8:30– 18 hodin, říjen: 8:30– 17 hodin, listopad-prosinec: 8:30– 17 hodin

Asijská expozice HALA-BALA se pyšní největšími gibony na světě (siamangy). V australské expozici s červeným pískem nechybí klokan rudokrký či pes novoguinejský. Do Amazonie se návštěvníci přenesou v expozici Jižní a Střední Ameriky, ve které shlédnou Kosmana zakrslého či Amazoňan oranžovokřídlý. Lemuři a žirafy jsou chováni v africké expozixi. Mezi vyhledávaná vystavovaná zvířata patří nosorožec, šimpanzi, medvědi, jeleni, jeřábi, antilopy, ptáci emu, gorily, sloni afričtí, nosorožci a mravenečníci.

 Jak se do zoo dostanete? 

Kontakty - ZOO Zlín

Ze Zlína odjíždí do zahrady autobusy městské hromadné dopravy č. 34 a 36, které zastavují u OD Prior. Ze Zlína je možné jet autobusy ČSAD ve směru Kašava, Lukov, Vsetín, Držková, které odjíždí z autobusového nádraží ve Zlíně. Zastávka je situovaná u hlavního vchodu do zahrady.

 Adopce a sponzoring

Zahrada pro případné zájemce nabízí adopci zvířat, kterou je možné provést online na základě vyplněného formuláře a odesláním částky na účet. Výše sumy u jednotlivých zvířat není pevně daná a každý zájemce může přispět, byť malým darem. Přispěvatelem může být fyzická či právnická osoba, sdružení a družstvo. Sponzorství zvířete můžete darovat svým blízkým jako dárek. Dle výše darované částky odmění  zoo sponzory a adoptivní rodiče dárky ve formě vstupenek do zahrady. Přispět drobnou částkou můžete také v areálu zoo do pokladniček.

 Vzdělávání a členství v organizacích

Zoologická zahrada je členem organizací WAZA, UCSZ, EAZA, IZE a ISIS a spolupracuje s organizátory Evropských chovných programů ohrožených druhů (European Endangered Species Breeding Programmes, EEP) a s hlavními tvůrci evropských a mezinárodních plemenných knih. Pro návštěvníky jsou vystavená zvířata a rostliny doplněny o informace, ve kterém světadílu se vyskytují, o domorodé kultuře obyvatel a slavných českých cestovatelích. Zahrada pořádá pro zájemce v době sezóny komentovaná krmení zvířat.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Papež František přiletěl do Iráku na historickou návštěvu. Bezpečnostní opatření jsou mimořádná

Papež František v pátek v poledne přiletěl do Bagdádu. Cílem jeho návštěvy Iráku je podpořit křesťanskou menšinu, zdecimovanou válkami a terorem Islámského státu. Čtyřdenní cestu provázejí mimořádná bezpečnostní opatřeníkvůli koronaviru a také kvůli obavám z útoků islamistů.

před 8 minutami

V Rakousku zatkli Čecha, který do země převezl autem deset Syřanů

V Rakousku zatkli českého převaděče, který z Maďarska převezl do země migranty ze Sýrie. Deseti běžencům namačkaným v jednom osobním autě odmítl během zhruba sedmihodinové jízdy zastavit a nedal jim ani napít, uvedla s odvoláním na policii agentura APA.

Muž byl zatčen v obci Hinterbrühl na okraji Vídně, jím převezení migranti požádali v Rakousku o azyl. Ilegální převoz, za který měl 22letý Čech slíbeno 1500 eur (zhruba 40 tisíc korun), se uskutečnil v noci na pátek minulý týden, uvedla policie.

Podle zemského ředitelství policie v Dolních Rakousech pracoval zadržený pro mezinárodní převaděčskou organizaci, která jej v Česku získala ke spolupráci příslibem vysokých výdělků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy