Vnitrozemský stát Slovenská republika leží ve střední Evropě. Jeho sousedními státy jsou Ukrajina, Maďarsko, Rakousko, Česká republika a Polsko. Úředním jazykem je slovenština. Země je členem EU, NATO, OSN, WTO, MMF, OECD a dalších světových organizací.
Hornatému státu vévodí Západní Karpaty, které zahrnují Malé Karpaty, Javorníky, Vysoké a Nízké Tatry a Slovenské Rudohoří. Mezi dvě velké nížiny patří Podunajská a Východoslovenská nížina a nejvyšší horou je Gerlachovský štít (2655 m. n. m.). Významnými řekami jsou Dunaj a Váh.
Země leží v mírném podnebném pásu a díky vyšší nadmořské výšce se na velké části území vyskytuje studenější počasí, chladnější léta a velice studené zimy. Díky mírnému podnebí a velkým rozdílům v nadmořské výšce dosahuje průměrná roční teplota v Tatrách -4 °C, v nížinách až 10 °C. V chladnějších měsících s sebou vysoká oblačnost v horách přináší deštivé počasí a časté sněžení.
Země je rozdělena na osm samosprávných krajů. Hlavním městem je Bratislava a mezi další velká města patří Prešov, Nitra, Košice, Žilina a Banská Bystrica.
Základní údaje
Hlavní město: Bratislava
Rozloha: 49 035 km²
Nejvyšší bod: Gerlachovský štít (2655 m n. m.)
Časové pásmo: UTC+1
Světadíl: Evropa
Počet obyvatel: 5 459 642 (2020)
Hustota zalidnění: 110 ob. / km²
Jazyk: slovenština (úřední), regionálně maďarština, rusínština
Národnostní složení: Slováci, Maďaři, Romové
Náboženství: římští katolíci, protestanti, řečtí katolíci
Státní zřízení: parlamentní republika
Vznik: 1. ledna 1993
Měna: euro (EUR)
Historie
První slovanské kmeny přišly na území současného Slovenska v 5. století n. l. Od 6. století se území dostalo pod nadvládu Avarů, od 7. století spadalo pod Sámovu říši a následně se stalo od roku 833 součástí Velké Moravy. Po jejím zániku připadlo na staletí, až do roku 1918, Uherskému království. Mezi roky 1536-1784 a v roce 1848 byla Bratislava korunovačním městem Královského Uherska a zároveň městem hlavním. Ústředním městem Uherské římskokatolické církve se stala Trnava.
V 19. století zažíval slovenský národ intenzivní slovanské národní obrození. V tomto období byla v roce 1846 kodifikována Ľudovítem Štúrem slovenština jako národní jazyk slovenského národa. Mezi roky 1848-49 se Slovensko chtělo oddělit od Uherska a usilovalo o zařazení do Habsburské monarchie. Největší tlak maďarizace zažila země mezi roky 1867-1918.
Po skončení první světové války, v období 1918-1939, tvořilo Slovensko spolu s Českou republikou jeden stát Československo. Slováci byli od tohoto okamžiku považováni za státotvorný národ. V období 1939-45 existovala tzv. Slovenský stát jako satelit nacistického Německa. A od roku 1945 až do roku 1993 bylo Slovensko součástí Československé, později Československé socialistické republiky. Roku 1993 oficiálně vznikla Slovenská republika a v roce 2004 se stal stát členem Evropské unie. Od roku 2009 platí na Slovensku jako oficiální měna euro.
Hospodářství
Největším obchodním partnerem je Německo. V zemi se vyskytují velká naleziště hnědého uhlí a lignitu, těží se zde zemní plyn, mangan, železná ruda, měď, olovo a zinek. Mezi prosperující odvětví patří automobilový průmysl, chemický, ropný, potravinářský, papírenský, elektrochemický, textilní a keramický průmysl. V zemědělství pracuje 3,5 % pracovní síly a převažuje zde pěstování pšenice a kukuřice, pěstují se brambory, ječmen, ovoce, vinná réva, cukrová řepa a víno. Ze zvířat se chovají prasata, drůbež, ovce a skot. Ve službách zažívá největší rozmach cestovní ruch.
Zajímavosti
- Slovenština je nejsrozumitelnějším jazykem pro všechny Slovany.
- Rodiče slavného Andyho Warhola emigrovali do Spojených států z vesničky Miková, která dnes leží na severovýchodě Slovenska.
- Na státní vlajce naleznete mimo tří pruhů barvy trikolory také státní znak s dvojitým křížem. Ten byl na vlajku přidán 3. září 1992 a původem pochází z dob byzantské říše.
- Slovenský kras v sobě skrývá 1110 jeskyní.
Obyvatelstvo a náboženství
Ke slovenské národnosti se hlásí 85 % obyvatelstva a téměř 10 % se přiklání k národnosti maďarské. Ostatní menšiny obyvatel se ve statistikách zapisují k národnosti romské, české a rusínské. Průměrně se ženy dožívají 80 let a muži 72 let. Z náboženství se 62 % hlásí k římskokatolické církvi, 7 % k evangelické církvi augšpurského vyznání a 4 % k Reformované křesťanské církvi. Ateistů je na Slovensku pouhých 13 %.
Politický systém
V parlamentní republice výkonnou moc drží v rukou vláda, v jejímž čele stojí premiér. Hlavou státu je prezident, kterého volí na pětileté období občané v přímé volbě. Zákonodárná moc spadá do kompetence jednokomorového parlamentu Národní rady Slovenské republiky. V tomto parlamentu má své křeslo 150 poslanců s volebním obdobím na čtyři roky. Mezi nejvyšší soudy patří Ústavní soud.
Dovolená a cestování
Turisté mířící na Slovensko zde naleznou klid v nádherné přírodě nebo v termálních lázních a termálních parcích. Horskou turistiku nabízí Vysoké a Nízké Tatry. Na úpatí Malé Fatry se rozprostírá malá osada Vlkolínec, která je součástí světového dědictví UNESCO. Země turistům nabízí několik unikátů, například první osvětlenou jeskyni na světě (Dobšinská ľadová jaskyňa) nebo skanzen Muzeum oravskej doliny Zuberec Brestová.
Z měst je nejvíce navštěvováno hlavní město Bratislava, jemuž dominuje Bratislavský hrad se čtyřmi věžemi. Národní kulturní památka Spišský hrad je největší hradní zříceninou ve střední Evropě. Trenčianske Teplice a Piešťany lákají turisty svými lázněmi, termální park Veľký Meder nabízí vyžití pro návštěvníky všech věkových kategorií. Slovensko disponuje velkým počtem slušně vybavených lyžařských středisek a nejvýše položené sjezdové dráhy jsou v Tatranské Lomnici.
Největší počet turistů přichází každoročně z České republiky, Polska a Německa.