Andrej Kiska

27. 3. 2014 20:36
Zakladatel charity Dobrý Anjel a podnikatel Andrej Kiska byl v březnu 2014 zvolen novým prezidentem Slovenska. V červnu 2014 složil prezidentský slib.
Andrej Kiska, kandidát na prezidenta Slovenska.
Andrej Kiska, kandidát na prezidenta Slovenska. | Foto: Matej Slávik - HN

Andrej Kiska podnikal od devadesátých let v oblasti splátkových společností a stál u zrodu jedné z nejvýznamnějších slovenských charitativních organizace Dobrý Anjel.

Slovensko je zemí báječných lidí. Uděláme z ní zemi, kde budou lidé chtít žít.

Andrej Kiska

V roce 2014 úspěšně kandidoval v přímé volbě prezidenta. V prvním kole 15. března se umístil na druhé pozici, jen několik procent za současným premiérem Robertem Ficem. V sobotu 29. března 2014 získal od slovenských občanů 59,4 % hlasů a byl tak zvolen slovenským prezidentem.

Inaugurován byl 15. června 2014. Funkční období prezidenta na Slovensku je pět let.

Podnikání a charita

Narodil se v roce 1963 v Popradu. Vystudoval Elektrotechnickou fakultu Slovenské technické univerzity v Bratislavě. Má inženýrský titul. Po roce 1989 strávil krátký čas ve Spojených státech amerických. Následně začal s podnikáním na Slovensku. Jako první založil Triangle Group International, která se zabývala zlatnictvím.

Foto: Reuters

Důležitá byla v jeho kariéře společnost TatraCredit, které od roku 1996 nabízela splátkový prodej, při kterém zboží poptávala přímo od výrobců. O tři roky později vznikla společnost Quatro, která tento podnikatelský model doplnila o nabídku splátek přímo v místě maloobchodního prodeje, a další odnože následovaly. V roce 2005 Kiska svoje podnikatelské zázemí odprodal firmě Vseobecna uverova banka.

V roce 2006 se pustil do práce v charitativním sektoru. Spolu s Igorem Brossmannem, který v devadesátých letech založil reklamní firmu Wiktor Leo Burnett, vytvořili agenturu Dobrý Anjel. Kvůli kandidatuře na prezidenta se vzdal pozice ve vedoucích orgánech této charity už v červnu 2013.

Volba slovenského prezidenta 2014

Svůj úmysl usilovat o post prezidenta Slovenska oficiálně oznámil v říjnu 2012 jako první z konečného seznamu čtrnácti adeptů. V průběhu následujících období si držel slušné preference. Vystupoval jako nezávislý kandidát, kterého nenominovala žádná z parlamentních stran. V prvním kole prezidentské volby obdržel 24 % hlasů a postoupil spolu s Robertem Ficem do druhého kola.

V souvislosti s kampaní se vůči němu objevila nařčení, že svým podnikám okrádal stát, případně ožebračoval lidi. Hlásí se ke katolickému vyznání, ale oponent Fico se ho pokoušel spojit se scientology. Proti všem nařčením se bránil, proti nařčení z lichvy se plánuje bránit i soudně.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Výpadek proudu zastavil část vlaků na koridoru z Prahy na Plzeň

Výpadek napájení zastavil vlaky na hlavní trati na Plzeň mezi pražským Smíchovem a Dobřichovicemi. Jak dlouho výluka potrvá, není zatím jasné. Osobní vlaky na lince S7 budou nahrazeny autobusy, rychlíky R17 budou přes stanici Praha-Radotín přetahovány motorovou lokomotivou, za místem proto vlaky mohou nabírat zpoždění.

Další zprávy