Andrej Kiska

27. 3. 2014 20:36
Zakladatel charity Dobrý Anjel a podnikatel Andrej Kiska byl v březnu 2014 zvolen novým prezidentem Slovenska. V červnu 2014 složil prezidentský slib.
Andrej Kiska, kandidát na prezidenta Slovenska.
Andrej Kiska, kandidát na prezidenta Slovenska. | Foto: Matej Slávik - HN

Andrej Kiska podnikal od devadesátých let v oblasti splátkových společností a stál u zrodu jedné z nejvýznamnějších slovenských charitativních organizace Dobrý Anjel.

Slovensko je zemí báječných lidí. Uděláme z ní zemi, kde budou lidé chtít žít.

Andrej Kiska

V roce 2014 úspěšně kandidoval v přímé volbě prezidenta. V prvním kole 15. března se umístil na druhé pozici, jen několik procent za současným premiérem Robertem Ficem. V sobotu 29. března 2014 získal od slovenských občanů 59,4 % hlasů a byl tak zvolen slovenským prezidentem.

Inaugurován byl 15. června 2014. Funkční období prezidenta na Slovensku je pět let.

Podnikání a charita

Narodil se v roce 1963 v Popradu. Vystudoval Elektrotechnickou fakultu Slovenské technické univerzity v Bratislavě. Má inženýrský titul. Po roce 1989 strávil krátký čas ve Spojených státech amerických. Následně začal s podnikáním na Slovensku. Jako první založil Triangle Group International, která se zabývala zlatnictvím.

Foto: Reuters

Důležitá byla v jeho kariéře společnost TatraCredit, které od roku 1996 nabízela splátkový prodej, při kterém zboží poptávala přímo od výrobců. O tři roky později vznikla společnost Quatro, která tento podnikatelský model doplnila o nabídku splátek přímo v místě maloobchodního prodeje, a další odnože následovaly. V roce 2005 Kiska svoje podnikatelské zázemí odprodal firmě Vseobecna uverova banka.

V roce 2006 se pustil do práce v charitativním sektoru. Spolu s Igorem Brossmannem, který v devadesátých letech založil reklamní firmu Wiktor Leo Burnett, vytvořili agenturu Dobrý Anjel. Kvůli kandidatuře na prezidenta se vzdal pozice ve vedoucích orgánech této charity už v červnu 2013.

Volba slovenského prezidenta 2014

Svůj úmysl usilovat o post prezidenta Slovenska oficiálně oznámil v říjnu 2012 jako první z konečného seznamu čtrnácti adeptů. V průběhu následujících období si držel slušné preference. Vystupoval jako nezávislý kandidát, kterého nenominovala žádná z parlamentních stran. V prvním kole prezidentské volby obdržel 24 % hlasů a postoupil spolu s Robertem Ficem do druhého kola.

V souvislosti s kampaní se vůči němu objevila nařčení, že svým podnikám okrádal stát, případně ožebračoval lidi. Hlásí se ke katolickému vyznání, ale oponent Fico se ho pokoušel spojit se scientology. Proti všem nařčením se bránil, proti nařčení z lichvy se plánuje bránit i soudně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy