Volby na Slovensku

23. 2. 2012 14:30
Na Slovensku se v březnu 2012 uskutečnily předčasné parlamentní volby, kterým dominoval levicový Smer-SD.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Na Slovensku se 10. března 2012 uskutečnily předčasné parlamentní volby. Jejich jednoznačným favoritem byl Smer - sociální demokracie Roberta Fica. Předvolební průzkumy sociálním demokratům věštili, že by mohli vládnout sami.

V troskách jsou naopak preference stran nedávné vládní koalice - SDKÚ-DS se dokonce potácí na hranici volitelnosti. O mnoho lépe na tom nejsou mnoho lépe. Škodí jim především kauza Gorila - spis slovenské tajné služby o propojení byznysu a politiky.

Parlamentní strany se na nových volbách shodly v říjnu 2011 poté, co padla vláda premérky Ivety Radičové. Ta spojila hlasování o osudu "eurovalu" - Evropského fondu finanční stability (EFSF) - s hlasováním o důvěře kabinetu. Koaliční strana SaS však odmítla euroval podpořit i za cenu pádu celé vlády.

Nynější favorit voleb Smer-SD opanoval už poslední parlamentní volby v roce 2010, když získal skoro 35 procent hlasů. Proti předchozím volbám si tak partaj polepšila o 12 křesel - obsadila jich 62.

Tehdy se jí ale nepodařilo sestavit vládu. Její dosavadní koaliční partneři totiž ve volbách propadli: Slovenská národní strana (SNS) získala pouhých pět procent hlasů, HZDS se do Národní rady Slovenské republiky vůbec nedostalo (získalo jen 4,3 procenta). Strany pravého středu tak disponovaly většinou 79 křesel oproti 71 zástupcům Smeru a SNS.

Zástupci čtyř středopravých stran se měsíc po volbách dokázali shodnout na koaliční smlouvě stanovující program vlády i její personální složení. Prezident Gašparovič tak mohl jmenovat premiérkou Ivetu Radičovou, která byla volebním lídrem SDKÚ, a na její návrh i novou vládu.

Po volbách v roce 2010 získaly parlamentní většinu opoziční strany pravého středu. SDKÚ (28 poslanců), strana Svoboda a Solidarita (SaS; 22 křesel), KDH (15 zákonodárců) a Most-Híd (čtrnáct poslanců) potom sestavili koalici v čele s premiérkou Ivetou Radičovou.

Ve volebním období 2006 - 2010 byla nejsilnější stranou zastoupenou v parlamentu SMER - sociální demokracie s 50 poslanci. Slovenská demokratická a křesťanská unie (SDKU) měla 31 zástupců, Slovenská národní strana (SNS) a Strana maďarské koalice (SMK) po dvaceti, Lidovou stranu - Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) reprezentovalo 15 zákonodárců a Křesťansko-demokratické hnutí (KDH) 14.

Vládní koalici tvořily SMER, SNS a LS-HZDS.

Do Národní rady Slovenské republiky se volí poměrným volebním systémem, kdy celé Slovensko je jedním volebním obvodem. Pro vstup do parlamentu musí strana získat pět procent hlasů.

 

Právě se děje

Další zprávy