Volby na Slovensku

23. 2. 2012 14:30
Na Slovensku se v březnu 2012 uskutečnily předčasné parlamentní volby, kterým dominoval levicový Smer-SD.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Na Slovensku se 10. března 2012 uskutečnily předčasné parlamentní volby. Jejich jednoznačným favoritem byl Smer - sociální demokracie Roberta Fica. Předvolební průzkumy sociálním demokratům věštili, že by mohli vládnout sami.

V troskách jsou naopak preference stran nedávné vládní koalice - SDKÚ-DS se dokonce potácí na hranici volitelnosti. O mnoho lépe na tom nejsou mnoho lépe. Škodí jim především kauza Gorila - spis slovenské tajné služby o propojení byznysu a politiky.

Parlamentní strany se na nových volbách shodly v říjnu 2011 poté, co padla vláda premérky Ivety Radičové. Ta spojila hlasování o osudu "eurovalu" - Evropského fondu finanční stability (EFSF) - s hlasováním o důvěře kabinetu. Koaliční strana SaS však odmítla euroval podpořit i za cenu pádu celé vlády.

Nynější favorit voleb Smer-SD opanoval už poslední parlamentní volby v roce 2010, když získal skoro 35 procent hlasů. Proti předchozím volbám si tak partaj polepšila o 12 křesel - obsadila jich 62.

Tehdy se jí ale nepodařilo sestavit vládu. Její dosavadní koaliční partneři totiž ve volbách propadli: Slovenská národní strana (SNS) získala pouhých pět procent hlasů, HZDS se do Národní rady Slovenské republiky vůbec nedostalo (získalo jen 4,3 procenta). Strany pravého středu tak disponovaly většinou 79 křesel oproti 71 zástupcům Smeru a SNS.

Zástupci čtyř středopravých stran se měsíc po volbách dokázali shodnout na koaliční smlouvě stanovující program vlády i její personální složení. Prezident Gašparovič tak mohl jmenovat premiérkou Ivetu Radičovou, která byla volebním lídrem SDKÚ, a na její návrh i novou vládu.

Po volbách v roce 2010 získaly parlamentní většinu opoziční strany pravého středu. SDKÚ (28 poslanců), strana Svoboda a Solidarita (SaS; 22 křesel), KDH (15 zákonodárců) a Most-Híd (čtrnáct poslanců) potom sestavili koalici v čele s premiérkou Ivetou Radičovou.

Ve volebním období 2006 - 2010 byla nejsilnější stranou zastoupenou v parlamentu SMER - sociální demokracie s 50 poslanci. Slovenská demokratická a křesťanská unie (SDKU) měla 31 zástupců, Slovenská národní strana (SNS) a Strana maďarské koalice (SMK) po dvaceti, Lidovou stranu - Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) reprezentovalo 15 zákonodárců a Křesťansko-demokratické hnutí (KDH) 14.

Vládní koalici tvořily SMER, SNS a LS-HZDS.

Do Národní rady Slovenské republiky se volí poměrným volebním systémem, kdy celé Slovensko je jedním volebním obvodem. Pro vstup do parlamentu musí strana získat pět procent hlasů.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy