Volby na Slovensku

23. 2. 2012 14:30
Na Slovensku se v březnu 2012 uskutečnily předčasné parlamentní volby, kterým dominoval levicový Smer-SD.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Na Slovensku se 10. března 2012 uskutečnily předčasné parlamentní volby. Jejich jednoznačným favoritem byl Smer - sociální demokracie Roberta Fica. Předvolební průzkumy sociálním demokratům věštili, že by mohli vládnout sami.

V troskách jsou naopak preference stran nedávné vládní koalice - SDKÚ-DS se dokonce potácí na hranici volitelnosti. O mnoho lépe na tom nejsou mnoho lépe. Škodí jim především kauza Gorila - spis slovenské tajné služby o propojení byznysu a politiky.

Parlamentní strany se na nových volbách shodly v říjnu 2011 poté, co padla vláda premérky Ivety Radičové. Ta spojila hlasování o osudu "eurovalu" - Evropského fondu finanční stability (EFSF) - s hlasováním o důvěře kabinetu. Koaliční strana SaS však odmítla euroval podpořit i za cenu pádu celé vlády.

Nynější favorit voleb Smer-SD opanoval už poslední parlamentní volby v roce 2010, když získal skoro 35 procent hlasů. Proti předchozím volbám si tak partaj polepšila o 12 křesel - obsadila jich 62.

Tehdy se jí ale nepodařilo sestavit vládu. Její dosavadní koaliční partneři totiž ve volbách propadli: Slovenská národní strana (SNS) získala pouhých pět procent hlasů, HZDS se do Národní rady Slovenské republiky vůbec nedostalo (získalo jen 4,3 procenta). Strany pravého středu tak disponovaly většinou 79 křesel oproti 71 zástupcům Smeru a SNS.

Zástupci čtyř středopravých stran se měsíc po volbách dokázali shodnout na koaliční smlouvě stanovující program vlády i její personální složení. Prezident Gašparovič tak mohl jmenovat premiérkou Ivetu Radičovou, která byla volebním lídrem SDKÚ, a na její návrh i novou vládu.

Po volbách v roce 2010 získaly parlamentní většinu opoziční strany pravého středu. SDKÚ (28 poslanců), strana Svoboda a Solidarita (SaS; 22 křesel), KDH (15 zákonodárců) a Most-Híd (čtrnáct poslanců) potom sestavili koalici v čele s premiérkou Ivetou Radičovou.

Ve volebním období 2006 - 2010 byla nejsilnější stranou zastoupenou v parlamentu SMER - sociální demokracie s 50 poslanci. Slovenská demokratická a křesťanská unie (SDKU) měla 31 zástupců, Slovenská národní strana (SNS) a Strana maďarské koalice (SMK) po dvaceti, Lidovou stranu - Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) reprezentovalo 15 zákonodárců a Křesťansko-demokratické hnutí (KDH) 14.

Vládní koalici tvořily SMER, SNS a LS-HZDS.

Do Národní rady Slovenské republiky se volí poměrným volebním systémem, kdy celé Slovensko je jedním volebním obvodem. Pro vstup do parlamentu musí strana získat pět procent hlasů.

 

Právě se děje

před 37 minutami

OSN bude monitorovat porušování lidských práv v Bělorusku

Rada OSN pro lidská práva schválila rezoluci navrženou Evropskou unií, která úřadu komisařky ukládá sledovat situaci ohledně porušování práv v Bělorusku. Stalo se tak navzdory snahám Ruska rezoluci zablokovat, uvedla agentura Reuters.

Úřad Vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové získal rezolucí mandát situaci v souvislosti s porušováním lidských práv v Bělorusku podrobně sledovat, do konce roku musí podat zprávu s příslušnými doporučeními.

Podle agentury AFP rezoluce od běloruské vlády také žádá, aby spolupracovala se zvláštní zpravodajkou OSN Anais Marinovou, což se od zřízení této funkce neděje. Marinová v debatě předcházející schválení rezoluce označila situaci ohledně lidských práv v Bělorusku za "katastrofální".

 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Zeman udělil milost mladému muži s onkologickým onemocněním

Prezident Miloš Zeman dnes udělil milost mladému muži, který se dlouhodobě léčí se závažným onkologickým onemocněním. 

Zeman prominul omilostněnému muži zbytek jednoho a celý druhý nepodmíněný trest odnětí svobody, uložené mu za méně závažnou trestnou činnost převážně drobného majetkového charakteru. Prezident republiky přihlédl k tomu, že omilostněný se přes svůj poměrně mladý věk dlouhodobě léčí se závažným onkologickým onemocněním, pro které mu již dříve soud výkon trestů opakovaně přerušil. K žádosti se s kladným hodnocením připojila i sociální pracovnice azylového domu pro mladé, ve kterém se odsouzený nyní nachází, uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Návrh na omilostnění předložila Zemanovi ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Prezident zatím udělil celkem 15 milostí. 

Zeman už před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že milosti bude dávat jen ve striktně omezeném okruhu humanitárních případů. Jako podmínky si stanovil, že pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí. Nejkontroverznější Zemanovou milostí zůstává omilostnění doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. Stanovené podmínky nesplňoval také omilostněný z letošního března. Zeman se mu ale rozhodl milost udělit jako ocenění za to, že rychlým poskytnutím první pomoci zachránil život ženě na venkovním pracovišti. Muž si odpykával dvouletý trest za zanedbání povinné výživy.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Adetokunbo je druhý rok po sobě nejlepším basketbalistou NBA

Janis Adetokunbo byl druhým rokem po sobě vyhlášen nejlepším basketbalistou NBA. Řecká opora Milwaukee letos získala i ocenění pro nejlépe bránícího hráče, což se v jedné sezoně povedlo v minulosti jen legendám Michaelu Jordanovi a Hakeemu Olajuwonovi.

Pětadvacetiletý Adetokunbo zaznamenal v tomto ročníku vynikající statistiky: průměrně si za zápas připsal 29,5 bodu, 13,6 doskoku a 5,6 asistence. V tomto ohledu neměl aténský rodák v historii NBA konkurenci: i když velké postavy minulosti Wilt Chamberlain a Elgin Baylor měly ve svých nejlepších letech lepší čísla v bodech a doskocích, nedosáhly na Adetokunbův průměr v asistencích.

Syn nigerijských imigrantů přitom ke svým výkonům nepotřeboval trávit na palubovce nadměrné množství času. Byl pátý v bodech, druhý v doskocích, ale až 71. v počtu odehraných minut.

Adetokunbo dovedl Milwaukee k vítězství v základní části NBA, play off v uzavřeném komplexu Disney Worldu na Floridě pro Bucks skončilo vyřazením v semifinále Východní konference s Miami.

Zbylými dvěma finalisty na zisk prestižního ocenění byli jiní bývalí vítězové LeBron James z Los Angeles Lakers a James Harden z Houstonu.

Adetokunbo je čtrnáctým hráčem v historii, jenž byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem NBA minimálně dvakrát. Z basketbalistů mimo USA to dokázal už jen Kanaďan Steve Nash.

Zdroj: ČTK
Další zprávy