Mimořádná zpráva

Ukrajina

Na Ukrajině zatkli údajného šéfa věznice v Doněcku, viní ho z mučení vězňů

Ukrajinská tajná služba SBU dnes oznámila, že v Kyjevě zatkla muže, jenž je považován za bývalého šéfa nechvalně známé věznice "Izolace" ve východoukrajinském Doněcku. Denys Kulikovskyj podle SBU organizoval vraždy a mučení nelegálně zadržovaných lidí, napsala agentura AFP. Sedmatřicetiletý muž čelí mimo jiné obvinění z válečných zločinů, obchodování s lidmi nebo vytvoření teroristické skupiny. Hrozí mu až 15 let vězení.

Kulikovskyj údajně řídil v letech 2015 až 2018 věznici známou pod názvem Izolace, kterou vytvořili separatisté v uměleckém centru na místě nepoužívané továrny v Doněcku. Detenčním zařízením prošly podle AFP tisíce lidí. "Organizoval a osobně se podílel na vraždách a mučení občanů, které nelegálně zadržovali separatisté," uvedla ukrajinská tajná služba.

OSN v červenci upozornila, že vězni zadržovaní separatisty na východě Ukrajiny jsou v mnoha případech systematicky mučeni. Nada Našífová, zástupkyně vysoké komisařky OSN pro lidská práva, tehdy sdělila, že odhadem zažilo mučení nebo špatné zacházení přibližně 4000 lidí zadržených na obou stranách konfliktu na Ukrajině.

Soud potvrdil Čechovi 20 let za boj v řadách proruských separatistů

Odvolací soud potvrdil Martinu Kantorovi 20 let vězení za boj v řadách proruských separatistů proti ukrajinským ozbrojeným silám v Donbasu. Verdikt, který třiatřicetiletého muže uznal vinným z teroristického útoku a zároveň z účasti na teroristické skupině, je pravomocný. Justice Kantora odsoudila v jeho nepřítomnosti jako uprchlého. Není totiž zřejmé, kde se muž nyní nachází.

"Jedná se o mimořádnou záležitost. Doufáme, že této trestné činnosti nebude příliš, protože tresty za obdobnou činnost jsou velice přísné. Snad tento rozsudek odradí podobné dobrodruhy od toho, aby se do podobných akcí pouštěli," konstatoval předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Muž z Moravy se podle rozsudku zúčastnil bojových operací v řadách Luhanské lidové republiky. Mimo jiné pokládal miny a pasti z granátů.

Zdroj: ČTK
Pokračovat