Petr Tluchoř

Aktualizováno 14. 6. 2013 14:05
Petr Tluchoř je český politik, člen ODS a bývalý poslanec.
Petr Tluchoř.
Petr Tluchoř. | Foto: Ludvík Hradilek

Petr Tluchoř je český politik, člen ODS a bývalý poslanec (2004-2012).

13. června 2013 byl spolu s šesti dalšími zadržen detektivy z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Podobně jako Ivan Fuksa by se obvinění proti němu mělo spojovat se způsobem, jakým odstoupil ze svého poslaneckého mandátu, kdy mohlo dojít k činu korupce a tedy přijetí úplatku. Nakonec byl stejně jako ostatní s výjimkou Kovandy vzat do vazby.

Avšak Nejvyšší soud 16. července 2013 rozhodl podle stížnosti v případě Marka Šnajdra a Petra Tluchořa v jejich prospěch, orgány činné v trestním řízení nemohly zasáhnout vůči jednání v rámci imunity Poslanecké sněmovny. Fuksa sám si stížnost k NS nepodal, ale rozhodnutí se vztahovalo i na něj. Všichni byli téhož dne propuštěni z vazby. O možnostech dalšího vyšetřování případu udělování politických trafik se bude diskutovat.

Politická kariéra

Do ODS vstoupil v roce 1996, o tři roky později se na její kandidátce prosadil do zastupitelstva města Brandýs nad Labem - Stará Boleslav.

Ve sněmovně je od roku 2004 - byl členem Výboru pro sociální politiku a zdravotnictví a zároveň členem jeho tří podvýborů a působil též ve Volební komisi. V lednu roku 2006 se dostal do předsednictva poslaneckého klubu ODS a ve volbách do Poslanecké sněmovny v témže roce svůj mandát obhájil. Na ustanovující schůzi se stal předsedou Volební komise. Kromě toho se stal členem Výboru pro zdravotnictví a předsedou poslaneckého klubu občanských demokratů - na této pozici nahradil Vlastimila Tlustého.

Po volbách v roce 2010, kdy opět obhájil svůj poslanecký mandát i pozici předsedy poslaneckého klubu, se stal členem Volebního a Organizačního výboru, Volební komise, Podvýboru pro přípravu novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny a Expertní skupiny pro řešení problematiky definice nároku pacienta (standardu a nadstandardu).

Ve Sněmovně předložil čtyři důležité návrhy - novelu ústavy, návrh zákona o protikomunistickém odboji, novelu zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny a návrh na zrušení zákona o veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízeních.

Pozice Petra Tluchoře v ODS byla od jeho znovuzvolení předsedou klubu v roce 2010 silná - byl dokonce součástí vyjednávacího týmu koaličních špiček, takzvané K9.

Křeslo se pod ním začalo otřásat až v souvislosti s aférou nahrávky Kristýny Kočí o komplotu s ODS - Tluchoř měl být podle ní spolustrůjcem puče proti Vítu Bártovi a Věcem veřejným.

Během vládní krize byl na straně lidí, kteří prosazovali variantu menšinové vlády bez Věcí veřejných pouze s TOP 09.

Další vládní krize se týkala daňového balíčku pro rok 2013. Tluchoř spolu s dalšími poslanci nesouhlasil zejména se zvýšením DPH a s tzv. milionářskou daní. Spor skončil odchodem Tluchoře, Šnajdra a Fuksy ze sněmovny a díky jejich náhradníkům pak mohl balíček projít. Krátce nato se v médiích objevila zpráva, že by Tluchoř měl dostat post ve skupině ČEZ.

Od roku 2007 je členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Osobní život

V letech 1986 - 1990 studoval na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze (toto studium však nedokončil) a na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde získal bakalářský titul.

Po studiu Tluchoř podnikal v oblastech prodeje hudby a dramaturgie, různé kulturní akce pořádal především v rodném Brandýse nad Labem - za všechny zejména festival "Hopsa hejsa do Brandejsa", který je součástí sbírkových akcí projektu Pomozte dětem. Od roku 1999 je členem Mensy ČR, jejíž některé projekty zaštiťuje.

Petr Tluchoř se narodil 6. ledna 1968, je ženatý a má jedno dítě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vláda prodloužila kontroly na hranicích se Slovenskem o další dva týdny

Kontroly na českých hranicích se Slovenskem budou pokračovat dalších 14 dní, rozhodla ve středu podle informací České televize vláda na návrh ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Bez prodloužení by skončily 12. prosince. Česko obnovilo kontroly kvůli migrantům přicházejícím do Evropské unie takzvanou západobalkánskou cestou v závěru září. Rakušan před středečním zasedáním kabinetu navrhoval jejich prodloužení o 30 dní, k aktuálnímu prodloužení se zatím nevyjádřil.

Režim, na česko-slovenské hranici platí, může fungovat podle schengenských pravidel nejdéle půl roku, tedy do konce března. Opatření podle Rakušana zafungovalo, daří se i diplomatická jednání, která mají migraci omezit, například tlak na Srbsko, aby harmonizovalo vízovou politiku se zeměmi Evropské unie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

PPF prodala v Rusku s miliardovou ztrátou obchodní a administrativní centrum

Investiční skupina PPF prodala letos na podzim v Rusku společnost Fantom, což představuje obchodní centrum v Astrachani a také administrativní komplex Comcity v Moskvě. Z obou transakcí PPF předpokládá ztrátu dohromady zhruba 104 milionů eur (asi 2,5 miliardy Kč). Firma to uvedla ve zprávě o výsledcích za letošní první pololetí. PPF tak pokračuje v prodeji svého majetku, jehož hodnotu pošramotila ruská invaze na Ukrajinu, napsal dnes server Hospodářské noviny (HN), který na obchody upozornil.

Stoprocentní podíl ve společnost Fantom prodala PPF v září za 62 milionů eur, z transakce očekává ztrátu 14 milionů eur. V říjnu se PPF dohodla na prodeji komplexu Comcity a akvizici menšinového podílu v hypotečním fondu Imperial Fund registrovaném v USA. Celková hodnota transakce je 175 milionů eur, způsobí ztrátu přibližně 90 milionů eur. Dokončení výměny aktiv u druhého z obchodů je podmíněno řadou kroků, které se ještě neuskutečnily. "Finalizujeme kompletní odchod z ruského trhu," řekl HN mluvčí PPF Leoš Rousek.

PPF a její společnost Home Credit už dříve ohlásily odchod z ruského bankovního trhu. Počátkem září oznámily, že dokončily prodej svého zbývajícího podílu 49,5 procenta v ruské Home Credit & Finance Bank (HCFB) včetně některých dceřiných společností. Plnou vlastnickou kontrolu nad HCFB převzala skupina individuálních investorů. Podle pololetních výsledků za většinový podíl 50,5 procenta v ruských aktivitách PPF obdržela 382 milionů eur a zbývající podíl byl oceněn na 149 milionů eur. Celková čistá ztráta z prodeje ruských aktivit činila 900 milionů eur.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet uživatelů BankID za téměř dva roky fungování překročil dva miliony

Bankovní identita je po téměř dvou letech od svého startu s dvěma miliony uživatelů nejpoužívanějším způsobem digitálního ověření totožnosti občanů v Česku. BankID jako takzvanou digitální občanku nejméně jednou využilo přes 1,6 milionu lidí pro identifikaci u státních portálů a 550.000 osob u 135 zapojených firem. Novinářům to řekl výkonný ředitel Bankovní identity Marek Růžička.

"Lidé oceňují výhody zabezpečené bankovní identity v podobě úspory času a peněz, což se odráží v počtu aktivních uživatelů. Během prvního týdne po spuštění žádosti o jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě přes portál Jenda vyzkoušelo vůbec poprvé bankovní identitu 160.000 lidí," uvedl Růžička. "Jen za letošek počty uživatelů BankID stouply více než dvojnásobně," doplnil předseda představenstva Bankovní identity Jan Blažek.

Téměř tři miliony klientů zdravotních pojišťoven by se pomocí BankID mohly přihlašovat do klientských portálů, zbývající pojišťovny brzy přibydou. Bankovní identitu využívají i energetické, investiční nebo leasingové společnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy