Petr Tluchoř

Aktualizováno 14. 6. 2013 14:05
Petr Tluchoř je český politik, člen ODS a bývalý poslanec.
Petr Tluchoř.
Petr Tluchoř. | Foto: Ludvík Hradilek

Petr Tluchoř je český politik, člen ODS a bývalý poslanec (2004-2012).

13. června 2013 byl spolu s šesti dalšími zadržen detektivy z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Podobně jako Ivan Fuksa by se obvinění proti němu mělo spojovat se způsobem, jakým odstoupil ze svého poslaneckého mandátu, kdy mohlo dojít k činu korupce a tedy přijetí úplatku. Nakonec byl stejně jako ostatní s výjimkou Kovandy vzat do vazby.

Avšak Nejvyšší soud 16. července 2013 rozhodl podle stížnosti v případě Marka Šnajdra a Petra Tluchořa v jejich prospěch, orgány činné v trestním řízení nemohly zasáhnout vůči jednání v rámci imunity Poslanecké sněmovny. Fuksa sám si stížnost k NS nepodal, ale rozhodnutí se vztahovalo i na něj. Všichni byli téhož dne propuštěni z vazby. O možnostech dalšího vyšetřování případu udělování politických trafik se bude diskutovat.

Politická kariéra

Do ODS vstoupil v roce 1996, o tři roky později se na její kandidátce prosadil do zastupitelstva města Brandýs nad Labem - Stará Boleslav.

Ve sněmovně je od roku 2004 - byl členem Výboru pro sociální politiku a zdravotnictví a zároveň členem jeho tří podvýborů a působil též ve Volební komisi. V lednu roku 2006 se dostal do předsednictva poslaneckého klubu ODS a ve volbách do Poslanecké sněmovny v témže roce svůj mandát obhájil. Na ustanovující schůzi se stal předsedou Volební komise. Kromě toho se stal členem Výboru pro zdravotnictví a předsedou poslaneckého klubu občanských demokratů - na této pozici nahradil Vlastimila Tlustého.

Po volbách v roce 2010, kdy opět obhájil svůj poslanecký mandát i pozici předsedy poslaneckého klubu, se stal členem Volebního a Organizačního výboru, Volební komise, Podvýboru pro přípravu novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny a Expertní skupiny pro řešení problematiky definice nároku pacienta (standardu a nadstandardu).

Ve Sněmovně předložil čtyři důležité návrhy - novelu ústavy, návrh zákona o protikomunistickém odboji, novelu zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny a návrh na zrušení zákona o veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízeních.

Pozice Petra Tluchoře v ODS byla od jeho znovuzvolení předsedou klubu v roce 2010 silná - byl dokonce součástí vyjednávacího týmu koaličních špiček, takzvané K9.

Křeslo se pod ním začalo otřásat až v souvislosti s aférou nahrávky Kristýny Kočí o komplotu s ODS - Tluchoř měl být podle ní spolustrůjcem puče proti Vítu Bártovi a Věcem veřejným.

Během vládní krize byl na straně lidí, kteří prosazovali variantu menšinové vlády bez Věcí veřejných pouze s TOP 09.

Další vládní krize se týkala daňového balíčku pro rok 2013. Tluchoř spolu s dalšími poslanci nesouhlasil zejména se zvýšením DPH a s tzv. milionářskou daní. Spor skončil odchodem Tluchoře, Šnajdra a Fuksy ze sněmovny a díky jejich náhradníkům pak mohl balíček projít. Krátce nato se v médiích objevila zpráva, že by Tluchoř měl dostat post ve skupině ČEZ.

Od roku 2007 je členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Osobní život

V letech 1986 - 1990 studoval na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze (toto studium však nedokončil) a na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde získal bakalářský titul.

Po studiu Tluchoř podnikal v oblastech prodeje hudby a dramaturgie, různé kulturní akce pořádal především v rodném Brandýse nad Labem - za všechny zejména festival "Hopsa hejsa do Brandejsa", který je součástí sbírkových akcí projektu Pomozte dětem. Od roku 1999 je členem Mensy ČR, jejíž některé projekty zaštiťuje.

Petr Tluchoř se narodil 6. ledna 1968, je ženatý a má jedno dítě.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy