Vládní krize a zvýšení DPH

9. 11. 2012 14:52
Přibližně na začátku září se kolem sporu o daňový balíček vykrystalizovala skupina "rebelujících" poslanců odmítajících zejména zvýšení DPH o jeden procentní bod a takzvanou "milionářskou" daň.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Přibližně na začátku září se kolem sporu o daňový balíček (který byl předtím pracně koaličně dojednán) vykrystalizovala skupina "rebelujících" poslanců odmítajících zejména zvýšení DPH o jeden procentní bod a takzvanou "milionářskou" daň - tedy progresivní zdanění osob s příjmy nad sto tisíc. Mezi rebely patřil Petr Tluchoř, jenž byl považován za neoficiálního lídra, Jan Florián, Radim Fiala, Marek Šnajdr, Tomáš Úlehla a Ivan Fuksa.

Jelikož se koalice bez jejich hlasů neobešla, následovalo ustanovení pracovní komise, které se však nepodařilo kompromis mezi oběma stranami dojednat. Vláda se rozhodla spojit hlasování o balíčku s hlasováním o důvěře vládě.

Spor vyvrcholil na kongresu ODS v Brně, kde se "rebelové" naposledy pokusili získat na svou stranu ostatní spolustraníky - Ivan Fuksa dokonce napřímo vyzval Petra Nečase v souboji o post předsedy strany - avšak neúspěšně.

Jednání potom pokračovala, ale bez výsledku. Trojice rebelů – Tluchoř, Fuksa a Šnajdr – se proto rozhodla složit poslanecký mandát. Místo nich usedli do poslaneckých lavic náhradníci, kteří vládu podpoří. Flórián s Úlehlou se nakonec rozhodli pro balíček hlasovat, Fiala oznámil, že se hlasování zdrží.

Daňový balíček by tedy měl projít bez dalších problémů. Vláda tak znovu získá důvěru a přežije i tuto krizi. Premiér Nečas už oznámil, že DPH se od ledna zvýší na 21 a 15 procent (ze současných 20 a 14 procent). Zároveň se zvýší zdanění osob s příjmem nad 100 tisíc korun měsíčně nebo se omezí paušály pro živnostníky.

S daňovým balíčkem nesouhlasil také Boris Šťastný, který je také poslancem za ODS. Šťastný se však rozhodl respektovat většinový názor strany a pro daňový balíček zvedne ruku.

Novými poslanci ve sněmovně jsou: Pavel Bohatec, Miroslav Bernášek a Roman Pekárek, který byl v květnu 2012 nepravomocně odsouzen k šesti letům vězení pro podezření z korupce.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy