Vládní krize a zvýšení DPH

9. 11. 2012 14:52
Přibližně na začátku září se kolem sporu o daňový balíček vykrystalizovala skupina "rebelujících" poslanců odmítajících zejména zvýšení DPH o jeden procentní bod a takzvanou "milionářskou" daň.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Přibližně na začátku září se kolem sporu o daňový balíček (který byl předtím pracně koaličně dojednán) vykrystalizovala skupina "rebelujících" poslanců odmítajících zejména zvýšení DPH o jeden procentní bod a takzvanou "milionářskou" daň - tedy progresivní zdanění osob s příjmy nad sto tisíc. Mezi rebely patřil Petr Tluchoř, jenž byl považován za neoficiálního lídra, Jan Florián, Radim Fiala, Marek Šnajdr, Tomáš Úlehla a Ivan Fuksa.

Jelikož se koalice bez jejich hlasů neobešla, následovalo ustanovení pracovní komise, které se však nepodařilo kompromis mezi oběma stranami dojednat. Vláda se rozhodla spojit hlasování o balíčku s hlasováním o důvěře vládě.

Spor vyvrcholil na kongresu ODS v Brně, kde se "rebelové" naposledy pokusili získat na svou stranu ostatní spolustraníky - Ivan Fuksa dokonce napřímo vyzval Petra Nečase v souboji o post předsedy strany - avšak neúspěšně.

Jednání potom pokračovala, ale bez výsledku. Trojice rebelů – Tluchoř, Fuksa a Šnajdr – se proto rozhodla složit poslanecký mandát. Místo nich usedli do poslaneckých lavic náhradníci, kteří vládu podpoří. Flórián s Úlehlou se nakonec rozhodli pro balíček hlasovat, Fiala oznámil, že se hlasování zdrží.

Daňový balíček by tedy měl projít bez dalších problémů. Vláda tak znovu získá důvěru a přežije i tuto krizi. Premiér Nečas už oznámil, že DPH se od ledna zvýší na 21 a 15 procent (ze současných 20 a 14 procent). Zároveň se zvýší zdanění osob s příjmem nad 100 tisíc korun měsíčně nebo se omezí paušály pro živnostníky.

S daňovým balíčkem nesouhlasil také Boris Šťastný, který je také poslancem za ODS. Šťastný se však rozhodl respektovat většinový názor strany a pro daňový balíček zvedne ruku.

Novými poslanci ve sněmovně jsou: Pavel Bohatec, Miroslav Bernášek a Roman Pekárek, který byl v květnu 2012 nepravomocně odsouzen k šesti letům vězení pro podezření z korupce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes 900 lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku asi 900 trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se zatím nikdo nepřihlásil.

Okolo sta vězňů z celkového počtu 1000 v budově zůstalo, ostatní utekli. "Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v 90. letech. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy