Hlasování o nedůvěře vládě

21. 12. 2010 10:34
Hlasování o nedůvěře vládě je jednou z možností Poslanecké sněmovny PČR jak kontrolovat činnost vlády.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

K hlasování o nedůvěře vládě (správný termín je "vyslovení nedůvěry vládě" ) může dojít na písemný návrh alespoň 50 poslanců. Předseda kvůli tomu neprodleně svolává schůzi Sněmovny. K přijetí usnesení o vyslovení nedůvěry vládě je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy 101 (oproti tomu pro vyjádření důvěry vládě stačí nadpoloviční většina přítomných poslanců).

Vládní krize v dubnu 2011 vedla opoziční ČSSD k hlasování o nedůvěře vládě, i když bylo dopředu jasné že vláda, i přes několik rebelujících poslanců Věcí veřejných, má bezpečnou většinu (115) poslanců.

Stejná vláda už hlasování o nedůvěře čelila - v prosinci 2010, kvůli podezření z korupce na ministerstvu životního prostředí pod vedením Pavla Drobila, ho iniciovala ČSSD - neúspěšně.

Zatím jediné úspěšné hlasování o vyslovení nedůvěry vládě se v historii České republiky odehrálo v březnu 2009, v době českého předsednictví EU. Díky čtyřem hlasům koaličních poslanců Jana Schwippela, Vlastimila Tlustého, Olgy Zubové a Věry Jakubkové došlo k vyslovení nedůvěry Topolánkově vládě.

Neúspěšných pokusů však bylo daleko více.

Vůbec první pokus o vyslovení nedůvěry vládě se odehrál v roce 1997, kdy se komunisté a republikáni snažili vyvolat jednání o nedůvěře vládě ODS, ale nesehnali dostatečný počet 50 poslanců. V roce 2005 byl podán návrh na vyslovení nedůvěry Grossově vládě, který iniciovala ODS jako odpověď na nevyjasněné příjmy tehdejšího premiéra, ale neuspěla.

Podezření z korupce Topolánkova ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka vedla opozičního lídra Jiřího Paroubka k prvnímu pokusu o svržení vlády Mirka Topolánka v červnu 2007. K tomu však poměrem 97 : 101 nedošlo, stejně jako v prosinci téhož roku.

Neúspěšné pokusy o vyslovení nedůvěry vládě pak ČSSD iniciovala ještě v dubnu 2008 (to jí chyběly tři hlasy) a žádnou změnu nepřinesl ani řečnický maraton v říjnu 2008: pro vládu zvedlo ruku 97 poslanců, proti 96.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy