Vít Bárta - předseda VV

Aktualizováno 22. 6. 2011 11:56
Vít Bárta je český podnikatel a politik. V květnu 2010 byl zvolen poslancem za Věci veřejné v Praze. Společně s bratrem založil bezpečnostní agenturu ABL.
Exposlanec Vít Bárta.
Exposlanec Vít Bárta. | Foto: Vojtěch Marek

Vít Bárta je český podnikatel a politik. V květnu 2010 byl zvolen poslancem za Věci veřejné v Praze. Prakticky od počátku působil jako faktický lídr Věcí veřejných a do dubna 2011 zastával post ministra dopravy. Do čela strany se dostal v únoru 2013 po odchodu tehdejšího šéfa Radka Johna.

VV v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 samostatně nekandidovaly. Bárta však prosadil, aby někteří členové VV obsadili místa na kandidátkách nově vzniklého hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Sám Bárta se postavil do čela kandidátní listiny Úsvitu v Plzeňském kraji. Do Sněmovny se však nedostal.

Společně s bratrem založil bezpečnostní agenturu ABL, která se v roce 2012 přejmenovala na Mark2 Corporation Czech.

Věci veřejné byly dlouho podezírané, že jsou pouhou "politickou filiálkou" Bárty a jeho firmy. V dubnu 2011 se tato skutečnost ukázala být velmi blízko k pravdě. Jak vyplynulo z jeho pětileté koncepce, kterou získala MF Dnes, vstoupil do politiky údajně proto, aby získal ekonomickou moc.

Kromě toho vyplynula na povrch úplatkařská aféra, kterou odstartovalo prohlášení bývalého výkonného místopředsedy Jaroslava Škárky o úplatcích za mlčení a loajálnost straně. Škárku následovala Kristýna Kočí, bývalá předsedkyně poslaneckého klubu, s podáním trestního oznámení kvůli půlmilionovému úplatku.

Vít Bárta, do té doby ministr dopravy ve vládě Petra Nečase, se rozhodl s ohledem na tato obvinění rezignovat a postupně se pokusit očistit své jméno.

I přes nastálou situaci se rozhodl neodstoupit z kandidatury na předsedu VV. Názor poté změnil a rozhodl se podpořit Radka Johna. Zároveň se odmítl ucházet o post místopředsedy.

Lídrem strany však "neoficiálně" byl dlouhou dobu - oficiální předseda strany Radek John zpočátku neměl ani podpisové právo za Věci veřejné, to měli jen Bárta se Škárkou. Stranu v podstatě vybudoval a dostal až do Sněmovny a do vlády.

V krizové době, která nastala po korupční aféře, se pak většina schůzek konala právě u Víta Bárty v domě, a dokonce za přítomnosti jeho bratra, současného majitele agentury ABL.

V anketě Aktuálně.cz, v níž jsme zkoumali majetkové poměry nových poslanců, odpověděl, že prodává veškeré své majetkové podíly ve společnosti ABL svému bratrovi a manželce a ukončil v ní i pracovní poměr. Dále se drží ve společnosti s ručením omezeným, která se zabývá výhradně správou vlastního nemovitého majetku. Dluhy ani další majetek nepřiznává.

Na konci března 2011 zveřejnil údaje o svých příjmech za poslední tři roky - jeho čistý výdělek je kolem 32 milionů korun. Mělo jít o odpověď na výroky Jiřího Paroubka, kterými zpochybňoval jeho majetek.

Do politiky vstoupil jako majetný a úspěšný podnikatel, jeho firma v minulých letech značně vydělávala na veřejných zakázkách. Firma ABL měla neprůhlednou vlastnickou strukturu, kterou umožňují akcie na doručitele. Formu akcií firma nakonec změnila.

Vít Bárta je jedním z největších mecenášů Věcí veřejných (člen KAP - Klubu angažovaných podnikatelů - jen na volební kampaň do Poslanecké sněmovny v roce 2010 daroval straně 2,5 milionu). Zakládající prezident sdružení největších bezpečnostních služeb Securityklub.

Vít Bárta je ženatý s Kateřinou Klasnovou, místopředsedkyní strany Věci veřejné. Ta dokonce napsala straně dopis, ve kterém kritizovala dominantní roli svého manžela a totalitu, která kvůli němu ve straně vládne. Vzhledem k tomu, že se po této záležitosti prakticky nic nezměnilo, je diskutabilní, o co v tomto případě skutečně šlo.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil vládou nově dosazené soudce

Polský nejvyšší soud dnes dospěl k závěru, že soudci nominovaní novou Zemskou soudcovskou radou nemají rozhodovat soudní pře. I z dnešního neveřejného rozhodování, které podle médií trvalo sedm hodin, předsedkyně nejvyššího soudu vyloučila všechny soudce, které do této soudní instance nominovala soudcovská rada. Vysvětlila to zásadou, že soudce nesmí rozhodovat v případu, který se ho osobně týká.

Jde o další krok ve sporu s konzervativní vládou a vládnoucí stranou o nezávislost polské justice. Novou soudcovskou radu vytvořila parlamentní většina vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a ne sami soudci, jak tomu bylo dříve.

Jednání nejvyšší soudu se pokusila na návrh šéfky dolní komory parlamentu Elžbiety Witekové (PiS) zablokovat předsedkyně ústavního soudu Julia Przylembská. Ale nejvyšší soud se odmítl podřídit tomuto příkazu. Na ústavní soud se mezitím podle televize TVN 24 obrátili i noví členové nejvyššího soudu, kteří byli z dnešního rozhodování vyloučeni.

Prezident Andrzej Duda, pocházející z PiS, před novináři prohlásil, že jmenování soudců je výlučnou pravomocí hlavy státu, nepodléhá žádné kontrole a že nejvyšší soud se touto věcí neměl zabývat.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Praha ani v druhém výběrovém řízení ředitele magistrátu nevybrala

Komise nedoporučila žádného z přihlášených kandidátů. Magistrát o tom ve čtvrtek informoval v tiskové zprávě. Město vypíše nové výběrové řízení. Řízením úřadu, který zaměstnává zhruba 2300 úředníků, je nyní pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická, a to od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou.

Podle informací serveru Seznam Zprávy do druhého kola konkurzu postoupili šéf magistrátního odboru legislativy Tomáš Havel, Marta Kopecká, Karel Bláha a Radka Říhová. Do výběrového řízení se přihlásila právě také bývalá primátorka Krnáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy