Vít Bárta je český podnikatel a politik. V květnu 2010 byl zvolen poslancem za Věci veřejné v Praze. Prakticky od počátku působil jako faktický lídr Věcí veřejných a do dubna 2011 zastával post ministra dopravy. Do čela strany se dostal v únoru 2013 po odchodu tehdejšího šéfa Radka Johna.
VV v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 samostatně nekandidovaly. Bárta však prosadil, aby někteří členové VV obsadili místa na kandidátkách nově vzniklého hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Sám Bárta se postavil do čela kandidátní listiny Úsvitu v Plzeňském kraji. Do Sněmovny se však nedostal.
Společně s bratrem založil bezpečnostní agenturu ABL, která se v roce 2012 přejmenovala na Mark2 Corporation Czech.
Věci veřejné byly dlouho podezírané, že jsou pouhou "politickou filiálkou" Bárty a jeho firmy. V dubnu 2011 se tato skutečnost ukázala být velmi blízko k pravdě. Jak vyplynulo z jeho pětileté koncepce, kterou získala MF Dnes, vstoupil do politiky údajně proto, aby získal ekonomickou moc.
Kromě toho vyplynula na povrch úplatkařská aféra, kterou odstartovalo prohlášení bývalého výkonného místopředsedy Jaroslava Škárky o úplatcích za mlčení a loajálnost straně. Škárku následovala Kristýna Kočí, bývalá předsedkyně poslaneckého klubu, s podáním trestního oznámení kvůli půlmilionovému úplatku.
Vít Bárta, do té doby ministr dopravy ve vládě Petra Nečase, se rozhodl s ohledem na tato obvinění rezignovat a postupně se pokusit očistit své jméno.
I přes nastálou situaci se rozhodl neodstoupit z kandidatury na předsedu VV. Názor poté změnil a rozhodl se podpořit Radka Johna. Zároveň se odmítl ucházet o post místopředsedy.
Lídrem strany však "neoficiálně" byl dlouhou dobu - oficiální předseda strany Radek John zpočátku neměl ani podpisové právo za Věci veřejné, to měli jen Bárta se Škárkou. Stranu v podstatě vybudoval a dostal až do Sněmovny a do vlády.
V krizové době, která nastala po korupční aféře, se pak většina schůzek konala právě u Víta Bárty v domě, a dokonce za přítomnosti jeho bratra, současného majitele agentury ABL.
V anketě Aktuálně.cz, v níž jsme zkoumali majetkové poměry nových poslanců, odpověděl, že prodává veškeré své majetkové podíly ve společnosti ABL svému bratrovi a manželce a ukončil v ní i pracovní poměr. Dále se drží ve společnosti s ručením omezeným, která se zabývá výhradně správou vlastního nemovitého majetku. Dluhy ani další majetek nepřiznává.
Na konci března 2011 zveřejnil údaje o svých příjmech za poslední tři roky - jeho čistý výdělek je kolem 32 milionů korun. Mělo jít o odpověď na výroky Jiřího Paroubka, kterými zpochybňoval jeho majetek.
Do politiky vstoupil jako majetný a úspěšný podnikatel, jeho firma v minulých letech značně vydělávala na veřejných zakázkách. Firma ABL měla neprůhlednou vlastnickou strukturu, kterou umožňují akcie na doručitele. Formu akcií firma nakonec změnila.
Vít Bárta je jedním z největších mecenášů Věcí veřejných (člen KAP - Klubu angažovaných podnikatelů - jen na volební kampaň do Poslanecké sněmovny v roce 2010 daroval straně 2,5 milionu). Zakládající prezident sdružení největších bezpečnostních služeb Securityklub.
Vít Bárta je ženatý s Kateřinou Klasnovou, místopředsedkyní strany Věci veřejné. Ta dokonce napsala straně dopis, ve kterém kritizovala dominantní roli svého manžela a totalitu, která kvůli němu ve straně vládne. Vzhledem k tomu, že se po této záležitosti prakticky nic nezměnilo, je diskutabilní, o co v tomto případě skutečně šlo.