Karolína Peake

Aktualizováno 8. 8. 2013 12:49
Karolína Peake je česká politička. Byla předsedkyní strany LIDEM, místopředsedkyní vlády a ministryní obrany.
Karolína Peake.
Karolína Peake. | Foto: Vojtěch Marek

Karolína Peake je česká politička. V Poslanecké sněmovna stála u zrodu odštěpeného politického hnutí LIDEM, které dalo dohromady několik bývalých poslanců za Věci Veřejné. Na funkci předsedkyně strany rezignovala 7. srpna 2013 po hlasování o důvěře vládě Jiřího Rusnoka. V Nečasově vládě zastávala post místopředsedkyně a v prosinci 2012 krátce působila jako ministryně obrany.

Během srpnového hlasování o Rusnokově vládě byla součástí stojedničkové koalice proti úřednické vládě, ale poté, co z hlasování odešli dva poslanci ODS se jej také nezúčastnila, protože vnímala nejednotnost ODS jako rozpad dohodnuté koalice. Ostatní poslanci LIDEM zůstali a hlasovali proti. Následně Peake oznámila rezignaci na funkci předsedkyně LIDEM.

Ve Věcech veřejných

Poslankyní za Věci veřejné byla zvolena v květnu 2010 v Praze. V minulosti zastávala pozici místopředsedkyně strany. V dubnu 2011 (po vyloučení Kristýny Kočí ze strany a poslaneckého klubu VV) ji nahradila v pozici předsedy klubu.

Po jednáních probíhajících během vládní krize v červnu 2011 získala post vicepremiérky a šéfky Legislativní rady vlády. Do úřadu ji prezident Václav Klaus oficiálně jmenoval 1. července 2011.

Nová strana LIDEM

V dubnu 2012 oznámila svůj odchod z VV. Stalo se tak po soudu s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou. V květnu pak oznámila záměr zaregistrovat novou stranu LIDEM, která je složena z přeběhlíků z VV.

Ministryní obrany se Karolína Peake stala 12. prosince 2012. Ve funkci nahradila Alexandra Vondru (ODS), který se rozhodl rezignovat kvůli nedostatečné podpoře voličů, jež se projevila v senátních volbách na podzim roku 2012 (v prvním kole se umístil na třetí pozici a senátorské křeslo neobhájil). V čele Legislativní rady vlády vystřídal Karolínu Peake nový ministr bez portfeje Petr Mlsna.

Peake však byla po několika dnech z funkce odvolána. Premiér Petr Nečas tak učinil kvůli nesouhlasu s personálními změnami na ministerstvu. Nová šéfka resortu krátce po svém jmenování odvolala tři klíčové muže, kteří na ministerstvu působili. Mezi nimi byl i první náměstek Alexandra Vondry Vlastimil Picek.

Karolína Peake byla v Nečasově vládě také vicepremiérkou pro koordinaci boje s korupcí.

Další informace

Karolína Peake zastávala před vstupem do vlády řadu funkcí ve sněmovně. Ještě jako členka poslaneckého klubu VV byla předsedkyní Ústavně právního výboru a členkou Organizačního výboru, Mandátového a imunitního výboru a Podvýboru pro přípravu novely zákona o jednacím řádu PS. Zasedala i ve Volební komisi a ve Stálé komisi pro rodinu a rovné příležitosti.

V Poslanecké sněmovně se v té době věnovala především tvorbě a legislativnímu naplnění protikorupční strategie vlády na roky 2011 a 2012 a otázce reformy justice.

V anketě Aktuálně.cz, v níž jsme zkoumali majetkové poměry nových poslanců, odpověděla, že vlastní 10 let starý automobil AUDI A6 a spolu s manželem byt a část pozemku na Malé Straně (105 m2). Společně s manželem vlastní akcie v celkové hodnotě cca 6 milionů Kč.

V letech 2006 až 2010 byla zastupitelkou za VV v Praze 1.

Karolína Peake vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, poté pracovala dva roky jako advokátní koncipient.

Je vdaná, má dvě děti. Během rodičovské dovolené spoluzaložila v městské části Praha 1 mateřské centrum.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru pokles HDP o 0,1 procenta. Podle statistiků ekonomiku v mezičtvrtletním srovnání podpořila hlavně spotřeba. Výdaje domácností i vlády se zvýšily. Rostl také vývoz, zatímco dovoz zůstal zhruba na stejné úrovni jako v předchozích třech měsících.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 37 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy