Karolína Peake

Aktualizováno 8. 8. 2013 12:49
Karolína Peake je česká politička. Byla předsedkyní strany LIDEM, místopředsedkyní vlády a ministryní obrany.
Karolína Peake.
Karolína Peake. | Foto: Vojtěch Marek

Karolína Peake je česká politička. V Poslanecké sněmovna stála u zrodu odštěpeného politického hnutí LIDEM, které dalo dohromady několik bývalých poslanců za Věci Veřejné. Na funkci předsedkyně strany rezignovala 7. srpna 2013 po hlasování o důvěře vládě Jiřího Rusnoka. V Nečasově vládě zastávala post místopředsedkyně a v prosinci 2012 krátce působila jako ministryně obrany.

Během srpnového hlasování o Rusnokově vládě byla součástí stojedničkové koalice proti úřednické vládě, ale poté, co z hlasování odešli dva poslanci ODS se jej také nezúčastnila, protože vnímala nejednotnost ODS jako rozpad dohodnuté koalice. Ostatní poslanci LIDEM zůstali a hlasovali proti. Následně Peake oznámila rezignaci na funkci předsedkyně LIDEM.

Ve Věcech veřejných

Poslankyní za Věci veřejné byla zvolena v květnu 2010 v Praze. V minulosti zastávala pozici místopředsedkyně strany. V dubnu 2011 (po vyloučení Kristýny Kočí ze strany a poslaneckého klubu VV) ji nahradila v pozici předsedy klubu.

Po jednáních probíhajících během vládní krize v červnu 2011 získala post vicepremiérky a šéfky Legislativní rady vlády. Do úřadu ji prezident Václav Klaus oficiálně jmenoval 1. července 2011.

Nová strana LIDEM

V dubnu 2012 oznámila svůj odchod z VV. Stalo se tak po soudu s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou. V květnu pak oznámila záměr zaregistrovat novou stranu LIDEM, která je složena z přeběhlíků z VV.

Ministryní obrany se Karolína Peake stala 12. prosince 2012. Ve funkci nahradila Alexandra Vondru (ODS), který se rozhodl rezignovat kvůli nedostatečné podpoře voličů, jež se projevila v senátních volbách na podzim roku 2012 (v prvním kole se umístil na třetí pozici a senátorské křeslo neobhájil). V čele Legislativní rady vlády vystřídal Karolínu Peake nový ministr bez portfeje Petr Mlsna.

Peake však byla po několika dnech z funkce odvolána. Premiér Petr Nečas tak učinil kvůli nesouhlasu s personálními změnami na ministerstvu. Nová šéfka resortu krátce po svém jmenování odvolala tři klíčové muže, kteří na ministerstvu působili. Mezi nimi byl i první náměstek Alexandra Vondry Vlastimil Picek.

Karolína Peake byla v Nečasově vládě také vicepremiérkou pro koordinaci boje s korupcí.

Další informace

Karolína Peake zastávala před vstupem do vlády řadu funkcí ve sněmovně. Ještě jako členka poslaneckého klubu VV byla předsedkyní Ústavně právního výboru a členkou Organizačního výboru, Mandátového a imunitního výboru a Podvýboru pro přípravu novely zákona o jednacím řádu PS. Zasedala i ve Volební komisi a ve Stálé komisi pro rodinu a rovné příležitosti.

V Poslanecké sněmovně se v té době věnovala především tvorbě a legislativnímu naplnění protikorupční strategie vlády na roky 2011 a 2012 a otázce reformy justice.

V anketě Aktuálně.cz, v níž jsme zkoumali majetkové poměry nových poslanců, odpověděla, že vlastní 10 let starý automobil AUDI A6 a spolu s manželem byt a část pozemku na Malé Straně (105 m2). Společně s manželem vlastní akcie v celkové hodnotě cca 6 milionů Kč.

V letech 2006 až 2010 byla zastupitelkou za VV v Praze 1.

Karolína Peake vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, poté pracovala dva roky jako advokátní koncipient.

Je vdaná, má dvě děti. Během rodičovské dovolené spoluzaložila v městské části Praha 1 mateřské centrum.

 

Právě se děje

Další zprávy