Karolína Peake

Aktualizováno 8. 8. 2013 12:49
Karolína Peake je česká politička. Byla předsedkyní strany LIDEM, místopředsedkyní vlády a ministryní obrany.
Karolína Peake.
Karolína Peake. | Foto: Vojtěch Marek

Karolína Peake je česká politička. V Poslanecké sněmovna stála u zrodu odštěpeného politického hnutí LIDEM, které dalo dohromady několik bývalých poslanců za Věci Veřejné. Na funkci předsedkyně strany rezignovala 7. srpna 2013 po hlasování o důvěře vládě Jiřího Rusnoka. V Nečasově vládě zastávala post místopředsedkyně a v prosinci 2012 krátce působila jako ministryně obrany.

Během srpnového hlasování o Rusnokově vládě byla součástí stojedničkové koalice proti úřednické vládě, ale poté, co z hlasování odešli dva poslanci ODS se jej také nezúčastnila, protože vnímala nejednotnost ODS jako rozpad dohodnuté koalice. Ostatní poslanci LIDEM zůstali a hlasovali proti. Následně Peake oznámila rezignaci na funkci předsedkyně LIDEM.

Ve Věcech veřejných

Poslankyní za Věci veřejné byla zvolena v květnu 2010 v Praze. V minulosti zastávala pozici místopředsedkyně strany. V dubnu 2011 (po vyloučení Kristýny Kočí ze strany a poslaneckého klubu VV) ji nahradila v pozici předsedy klubu.

Po jednáních probíhajících během vládní krize v červnu 2011 získala post vicepremiérky a šéfky Legislativní rady vlády. Do úřadu ji prezident Václav Klaus oficiálně jmenoval 1. července 2011.

Nová strana LIDEM

V dubnu 2012 oznámila svůj odchod z VV. Stalo se tak po soudu s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou. V květnu pak oznámila záměr zaregistrovat novou stranu LIDEM, která je složena z přeběhlíků z VV.

Ministryní obrany se Karolína Peake stala 12. prosince 2012. Ve funkci nahradila Alexandra Vondru (ODS), který se rozhodl rezignovat kvůli nedostatečné podpoře voličů, jež se projevila v senátních volbách na podzim roku 2012 (v prvním kole se umístil na třetí pozici a senátorské křeslo neobhájil). V čele Legislativní rady vlády vystřídal Karolínu Peake nový ministr bez portfeje Petr Mlsna.

Peake však byla po několika dnech z funkce odvolána. Premiér Petr Nečas tak učinil kvůli nesouhlasu s personálními změnami na ministerstvu. Nová šéfka resortu krátce po svém jmenování odvolala tři klíčové muže, kteří na ministerstvu působili. Mezi nimi byl i první náměstek Alexandra Vondry Vlastimil Picek.

Karolína Peake byla v Nečasově vládě také vicepremiérkou pro koordinaci boje s korupcí.

Další informace

Karolína Peake zastávala před vstupem do vlády řadu funkcí ve sněmovně. Ještě jako členka poslaneckého klubu VV byla předsedkyní Ústavně právního výboru a členkou Organizačního výboru, Mandátového a imunitního výboru a Podvýboru pro přípravu novely zákona o jednacím řádu PS. Zasedala i ve Volební komisi a ve Stálé komisi pro rodinu a rovné příležitosti.

V Poslanecké sněmovně se v té době věnovala především tvorbě a legislativnímu naplnění protikorupční strategie vlády na roky 2011 a 2012 a otázce reformy justice.

V anketě Aktuálně.cz, v níž jsme zkoumali majetkové poměry nových poslanců, odpověděla, že vlastní 10 let starý automobil AUDI A6 a spolu s manželem byt a část pozemku na Malé Straně (105 m2). Společně s manželem vlastní akcie v celkové hodnotě cca 6 milionů Kč.

V letech 2006 až 2010 byla zastupitelkou za VV v Praze 1.

Karolína Peake vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, poté pracovala dva roky jako advokátní koncipient.

Je vdaná, má dvě děti. Během rodičovské dovolené spoluzaložila v městské části Praha 1 mateřské centrum.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy