Svatopluk Němeček - ministr zdravotnictví

Aktualizováno 2. 4. 2017 0:01
Český lékař a sociálnědemokratický politik, od ledna 2014 do listopadu 2016 byl ministrem zdravotnictví ve vládě Bohuslava Sobotky.
Svatopluk Němeček.
Svatopluk Němeček. | Foto: Vojtěch Marek

Politická kariéra:

V roce 1994 byl jako člen Strany zelených zvolen zastupitelem města Bohumín. Svůj mandát pak obhájil, od roku 1998 však kandidoval v barvách ČSSD (přestoupil v roce 1996). V letech 2006 až 2010 působil také jako radní města.

V roce 2004 Němeček neúspěšně kandidoval v krajských volbách v Moravskoslezském kraji. Mandát získal až v roce 2012. Ze zastupitelstva kraje i města Bohumín odstoupil krátce po vstupu do vlády.

Do Poslanecké sněmovny se pokoušel dostat pouze jednou, a to v roce 1998. Poslanecké křeslo však nezískal. Ve stínové vládě ČSSD pak působil jako stínový ministr zdravotnictví.

Po volbách na podzim 2013 se stal ministrem zdravotnictví ve vládě vedené Bohuslavem Sobotkou. Do funkce byl oficiálně jmenován v lednu 2014. Mimo jiné prosadil přísnější zákaz kouření na veřejnosti.

Ve funkci ale Němeček skončil předčasně - Sobotka ho odvolal v listopadu 2016 v rámci pokusu o oživení vlády, kdy se rozhodl nahradit údajně pasivní ministry za ČSSD. Podle neoficiálních informací tlačil na Němečkovo odvolání i šéf koaličního hnutí ANO Andrej Babiš. Ve funkci ho nahradil Miloslav Ludvík.

Osobní život:

Němeček vystudoval v roce 1996 všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V postgraduálním studiu získal v roce 1999 atestaci 1. stupně z vnitřního lékařství a v letech 2003 až 2005 absolvoval v rámci MBA programu na Brno International Business School studium managementu se zaměřením na zdravotnictví.

Od roku 1996 pracoval na interním oddělení bohumínské městské nemocnice, kterou od roku 2002 řídil. V roce 2005 se stal ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava.

Manželkou Svatopluka Němečka je Zdenka Němečková Crkvenjaš, primářka ostravského popáleninového centra, která je známá tím, že operovala Natálii Kudrikovou, která ve dvou letech utrpěla rozsáhlé popáleniny po žhářském útoku. Zajímavostí také je, že Zdenka Němečková Crkvenjaš byla v komunálních volbách v roce 2010 zvolena ostravskou zastupitelkou za TOP 09.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 11 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Apple je proti návrhu EU na jednotnou dobíječku mobilů

Americká společnost Apple, výrobce přístrojů iPhone, kritizuje návrh poslanců evropského parlamentu na uzákonění jednotné dobíječky pro mobilní telefony, tablety či elektronické čtečky knih. Podle firmy to může brzdit inovace, vytvořit horu elektronického odpadu a naštvat spotřebitele. Na Apple by mělo případné nařízení velký dopad, upozornila agentura Reuters.

Komentář jedné z největších firem v oboru přichází týden poté, co zákonodárci vyzvali k zavedení jednotné nabíječky pro mobilní telefony a pozměnili návrh zákona tak, aby schopnost fungování s jednotnou nabíječkou byla základním požadavkem pro rádiová zařízení v EU. To by Apple ovlivnilo více než kterékoliv jiné firmy, protože iPhony a většina produktů firmy používá kabel s konektorem Lightning, zatímco přístroje s Androidem od různých společností obvykle mají konektor USB-C.

"Věříme, že regulace, která vynucuje soulad v typu konektoru zabudovaného do všech chytrých telefonů, potlačuje inovace, než aby je povzbuzovala, a poškodí zákazníky v Evropě a ekonomiku jako celek," uvedl Apple v prohlášení. Dodal, že předpis není nutný, protože průmysl už na USB-C přechází. "Doufáme, že (Evropská) komise bude pokračovat v hledání řešení, které neomezí schopnost průmyslu inovovat," dodal Apple.

Evropská komise se snaží prosadit jednotnou nabíječku více než deset let. V roce 2009 dospěla se společnosti, jako Apple, Samsung, Huawei a Nokia, k dobrovolné dohodě, jejíž cílem bylo harmonizovat nabíječky pro nové modely chytrých telefonů, které přijdou na trh v roce 2011. Dobrovolný přístup však nefungoval a podle zástupců EK je tak čas přijít s právními předpisy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy