Svatopluk Němeček - ministr zdravotnictví

Aktualizováno 2. 4. 2017 0:01
Český lékař a sociálnědemokratický politik, od ledna 2014 do listopadu 2016 byl ministrem zdravotnictví ve vládě Bohuslava Sobotky.
Svatopluk Němeček.
Svatopluk Němeček. | Foto: Vojtěch Marek

Politická kariéra:

V roce 1994 byl jako člen Strany zelených zvolen zastupitelem města Bohumín. Svůj mandát pak obhájil, od roku 1998 však kandidoval v barvách ČSSD (přestoupil v roce 1996). V letech 2006 až 2010 působil také jako radní města.

V roce 2004 Němeček neúspěšně kandidoval v krajských volbách v Moravskoslezském kraji. Mandát získal až v roce 2012. Ze zastupitelstva kraje i města Bohumín odstoupil krátce po vstupu do vlády.

Do Poslanecké sněmovny se pokoušel dostat pouze jednou, a to v roce 1998. Poslanecké křeslo však nezískal. Ve stínové vládě ČSSD pak působil jako stínový ministr zdravotnictví.

Po volbách na podzim 2013 se stal ministrem zdravotnictví ve vládě vedené Bohuslavem Sobotkou. Do funkce byl oficiálně jmenován v lednu 2014. Mimo jiné prosadil přísnější zákaz kouření na veřejnosti.

Ve funkci ale Němeček skončil předčasně - Sobotka ho odvolal v listopadu 2016 v rámci pokusu o oživení vlády, kdy se rozhodl nahradit údajně pasivní ministry za ČSSD. Podle neoficiálních informací tlačil na Němečkovo odvolání i šéf koaličního hnutí ANO Andrej Babiš. Ve funkci ho nahradil Miloslav Ludvík.

Osobní život:

Němeček vystudoval v roce 1996 všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V postgraduálním studiu získal v roce 1999 atestaci 1. stupně z vnitřního lékařství a v letech 2003 až 2005 absolvoval v rámci MBA programu na Brno International Business School studium managementu se zaměřením na zdravotnictví.

Od roku 1996 pracoval na interním oddělení bohumínské městské nemocnice, kterou od roku 2002 řídil. V roce 2005 se stal ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava.

Manželkou Svatopluka Němečka je Zdenka Němečková Crkvenjaš, primářka ostravského popáleninového centra, která je známá tím, že operovala Natálii Kudrikovou, která ve dvou letech utrpěla rozsáhlé popáleniny po žhářském útoku. Zajímavostí také je, že Zdenka Němečková Crkvenjaš byla v komunálních volbách v roce 2010 zvolena ostravskou zastupitelkou za TOP 09.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy