Svatopluk Němeček - ministr zdravotnictví

Aktualizováno 2. 4. 2017 0:01
Český lékař a sociálnědemokratický politik, od ledna 2014 do listopadu 2016 byl ministrem zdravotnictví ve vládě Bohuslava Sobotky.
Svatopluk Němeček.
Svatopluk Němeček. | Foto: Vojtěch Marek

Politická kariéra:

V roce 1994 byl jako člen Strany zelených zvolen zastupitelem města Bohumín. Svůj mandát pak obhájil, od roku 1998 však kandidoval v barvách ČSSD (přestoupil v roce 1996). V letech 2006 až 2010 působil také jako radní města.

V roce 2004 Němeček neúspěšně kandidoval v krajských volbách v Moravskoslezském kraji. Mandát získal až v roce 2012. Ze zastupitelstva kraje i města Bohumín odstoupil krátce po vstupu do vlády.

Do Poslanecké sněmovny se pokoušel dostat pouze jednou, a to v roce 1998. Poslanecké křeslo však nezískal. Ve stínové vládě ČSSD pak působil jako stínový ministr zdravotnictví.

Po volbách na podzim 2013 se stal ministrem zdravotnictví ve vládě vedené Bohuslavem Sobotkou. Do funkce byl oficiálně jmenován v lednu 2014. Mimo jiné prosadil přísnější zákaz kouření na veřejnosti.

Ve funkci ale Němeček skončil předčasně - Sobotka ho odvolal v listopadu 2016 v rámci pokusu o oživení vlády, kdy se rozhodl nahradit údajně pasivní ministry za ČSSD. Podle neoficiálních informací tlačil na Němečkovo odvolání i šéf koaličního hnutí ANO Andrej Babiš. Ve funkci ho nahradil Miloslav Ludvík.

Osobní život:

Němeček vystudoval v roce 1996 všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V postgraduálním studiu získal v roce 1999 atestaci 1. stupně z vnitřního lékařství a v letech 2003 až 2005 absolvoval v rámci MBA programu na Brno International Business School studium managementu se zaměřením na zdravotnictví.

Od roku 1996 pracoval na interním oddělení bohumínské městské nemocnice, kterou od roku 2002 řídil. V roce 2005 se stal ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava.

Manželkou Svatopluka Němečka je Zdenka Němečková Crkvenjaš, primářka ostravského popáleninového centra, která je známá tím, že operovala Natálii Kudrikovou, která ve dvou letech utrpěla rozsáhlé popáleniny po žhářském útoku. Zajímavostí také je, že Zdenka Němečková Crkvenjaš byla v komunálních volbách v roce 2010 zvolena ostravskou zastupitelkou za TOP 09.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy