Univerzita Palackého v Olomouci

1. 3. 2012 14:52
Univerzita Palackého v Olomouci je druhá nejstarší univerzita v České republice. V současnosti má osm fakult, což je nejvyšší počet v její historii.
Univerzita Palackého v Olomouci
Univerzita Palackého v Olomouci | Foto: Univerzita Palackého v Olomouci

Univerzita Palackého v Olomouci je druhou nejstarší univerzitou v České republice a nejstarší univerzitou na Moravě. Byla založena roku 1573. V současné době má osm fakult - Cyrilometodějskou teologickou fakultu, Lékařskou fakultu, Filozofickou fakultu, Přírodovědeckou fakultu, Pedagogickou fakultu, Fakultu tělesné kultury, Právnickou fakultu a Fakultu zdravotnických věd. Škola má přes 22 tisíc studentů. Jejím rektorem je od roku 2010 známý fyzik Prof. RNDr. Miroslav Mašláň, CSc. Podmínky o přijímacím řízení naleznete na stránkách jednotlivých fakult.

Univerzita dnes

Novodobé dějiny Univerzity Palackého se nesou ve znamení dynamického rozvoje. Univerzita má nejvyšší počet fakult v její historii.Probíhá intenzivní výstavba nových budov, instaluje se moderní zařízení do laboratoří i učeben a funguje intenzivní spolupráce s univerzitami po celém světě na poli vědeckých výzkumů i při výměně studentů. Vznikají nová výzkumná centra a dochází ke stále intenzivnějšímu propojování vědeckého výzkumu s praxí. Vědci univerzity z nejrůznějších oborů, ale i studenti získávají každým rokem mnohá prestižní ocenění za vědeckou činnost. Univerzita je také partnerem nebo organizátorem množství kulturních akcí, prestiž si získaly zejména filmové festivaly Academia Film Olomouc a Přehlídka animovaného filmu. Intenzivní čerpání prostředků EU slibuje, že i v dalších letech bude rozvoj univerzity úspěšně pokračovat.

Tři stupně vzdělávání na Univerzitě Palackého

První stupeň

Každá z osmi fakult nabízí bakalářské studijní programy – studium trvá tři roky a po jeho zvládnutí získává absolvent titul „bakalář“ – Bc.

Druhý stupeň

Druhým stupněm vysokoškolského vzdělání na UP jsou magisterské studijní programy. Ve většině případů jsou pokračováním programů bakalářských (magisterské navazující studium) a trvají dva roky. Pokud jde o nestrukturovaný program navazující na středoškolské vzdělání, trvá magisterské studium čtyři až šest roků – takových programů však již olomoucká univerzita nenabízí mnoho, jedná se především o programy z oblasti lékařství a práva. Po splnění všech podmínek pro ukončení studia získává absolvent titul „magistr“ – Mgr., absolventi oboru Všeobecné lékařství získávají titul „doktor medicíny“ – MUDr. a absolventi Zubního lékařství titul „zubní lékař“ – MDDr.

Třetí stupeň

Vrcholem vzdělávací nabídky UP jsou doktorské studijní programy – ty jsou zaměřeny na vědecké bádání a tvůrčí činnost v oblasti výzkumu a vývoje či v oblasti umění. Standardně trvá toto tzv. postgraduální studium tři roky a jeho absolvent získává titul „doktor“ – Ph.D., na naší Cyrilometodějské teologické fakultě také „doktor teologie“ – Th.D.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 2 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy