Univerzita Palackého v Olomouci

1. 3. 2012 14:52
Univerzita Palackého v Olomouci je druhá nejstarší univerzita v České republice. V současnosti má osm fakult, což je nejvyšší počet v její historii.
Univerzita Palackého v Olomouci
Univerzita Palackého v Olomouci | Foto: Univerzita Palackého v Olomouci

Univerzita Palackého v Olomouci je druhou nejstarší univerzitou v České republice a nejstarší univerzitou na Moravě. Byla založena roku 1573. V současné době má osm fakult - Cyrilometodějskou teologickou fakultu, Lékařskou fakultu, Filozofickou fakultu, Přírodovědeckou fakultu, Pedagogickou fakultu, Fakultu tělesné kultury, Právnickou fakultu a Fakultu zdravotnických věd. Škola má přes 22 tisíc studentů. Jejím rektorem je od roku 2010 známý fyzik Prof. RNDr. Miroslav Mašláň, CSc. Podmínky o přijímacím řízení naleznete na stránkách jednotlivých fakult.

Univerzita dnes

Novodobé dějiny Univerzity Palackého se nesou ve znamení dynamického rozvoje. Univerzita má nejvyšší počet fakult v její historii.Probíhá intenzivní výstavba nových budov, instaluje se moderní zařízení do laboratoří i učeben a funguje intenzivní spolupráce s univerzitami po celém světě na poli vědeckých výzkumů i při výměně studentů. Vznikají nová výzkumná centra a dochází ke stále intenzivnějšímu propojování vědeckého výzkumu s praxí. Vědci univerzity z nejrůznějších oborů, ale i studenti získávají každým rokem mnohá prestižní ocenění za vědeckou činnost. Univerzita je také partnerem nebo organizátorem množství kulturních akcí, prestiž si získaly zejména filmové festivaly Academia Film Olomouc a Přehlídka animovaného filmu. Intenzivní čerpání prostředků EU slibuje, že i v dalších letech bude rozvoj univerzity úspěšně pokračovat.

Tři stupně vzdělávání na Univerzitě Palackého

První stupeň

Každá z osmi fakult nabízí bakalářské studijní programy – studium trvá tři roky a po jeho zvládnutí získává absolvent titul „bakalář“ – Bc.

Druhý stupeň

Druhým stupněm vysokoškolského vzdělání na UP jsou magisterské studijní programy. Ve většině případů jsou pokračováním programů bakalářských (magisterské navazující studium) a trvají dva roky. Pokud jde o nestrukturovaný program navazující na středoškolské vzdělání, trvá magisterské studium čtyři až šest roků – takových programů však již olomoucká univerzita nenabízí mnoho, jedná se především o programy z oblasti lékařství a práva. Po splnění všech podmínek pro ukončení studia získává absolvent titul „magistr“ – Mgr., absolventi oboru Všeobecné lékařství získávají titul „doktor medicíny“ – MUDr. a absolventi Zubního lékařství titul „zubní lékař“ – MDDr.

Třetí stupeň

Vrcholem vzdělávací nabídky UP jsou doktorské studijní programy – ty jsou zaměřeny na vědecké bádání a tvůrčí činnost v oblasti výzkumu a vývoje či v oblasti umění. Standardně trvá toto tzv. postgraduální studium tři roky a jeho absolvent získává titul „doktor“ – Ph.D., na naší Cyrilometodějské teologické fakultě také „doktor teologie“ – Th.D.

 

Právě se děje

před 15 minutami

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Devět lidí přišlo v Guineji o život při protestech proti prezidentovi

Nejméně devět lidí nepřežilo v Guineji třídenní protesty proti prezidentově snaze získat právo na další mandát. Oznámila to ve středu agentura AP, podle níž jsou nemocnice přeplněné zraněnými. Stav některých svědčí o tom, že lidé byli zasaženi střelbou z malé vzdálenosti. Protestů se zúčastnily tisíce lidí.

Jednaosmdesátiletý prezident Alpha Condé byl zvolen prezidentem v letech 2010 a 2015. Mandát mu končí příští rok v prosinci, ale letos oznámil, že chce vypsat referendum ve snaze získat možnost usilovat o zvolení znovu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy