Univerzita Palackého v Olomouci

1. 3. 2012 14:52
Univerzita Palackého v Olomouci je druhá nejstarší univerzita v České republice. V současnosti má osm fakult, což je nejvyšší počet v její historii.
Univerzita Palackého v Olomouci
Univerzita Palackého v Olomouci | Foto: Univerzita Palackého v Olomouci

Univerzita Palackého v Olomouci je druhou nejstarší univerzitou v České republice a nejstarší univerzitou na Moravě. Byla založena roku 1573. V současné době má osm fakult - Cyrilometodějskou teologickou fakultu, Lékařskou fakultu, Filozofickou fakultu, Přírodovědeckou fakultu, Pedagogickou fakultu, Fakultu tělesné kultury, Právnickou fakultu a Fakultu zdravotnických věd. Škola má přes 22 tisíc studentů. Jejím rektorem je od roku 2010 známý fyzik Prof. RNDr. Miroslav Mašláň, CSc. Podmínky o přijímacím řízení naleznete na stránkách jednotlivých fakult.

Univerzita dnes

Novodobé dějiny Univerzity Palackého se nesou ve znamení dynamického rozvoje. Univerzita má nejvyšší počet fakult v její historii.Probíhá intenzivní výstavba nových budov, instaluje se moderní zařízení do laboratoří i učeben a funguje intenzivní spolupráce s univerzitami po celém světě na poli vědeckých výzkumů i při výměně studentů. Vznikají nová výzkumná centra a dochází ke stále intenzivnějšímu propojování vědeckého výzkumu s praxí. Vědci univerzity z nejrůznějších oborů, ale i studenti získávají každým rokem mnohá prestižní ocenění za vědeckou činnost. Univerzita je také partnerem nebo organizátorem množství kulturních akcí, prestiž si získaly zejména filmové festivaly Academia Film Olomouc a Přehlídka animovaného filmu. Intenzivní čerpání prostředků EU slibuje, že i v dalších letech bude rozvoj univerzity úspěšně pokračovat.

Tři stupně vzdělávání na Univerzitě Palackého

První stupeň

Každá z osmi fakult nabízí bakalářské studijní programy – studium trvá tři roky a po jeho zvládnutí získává absolvent titul „bakalář“ – Bc.

Druhý stupeň

Druhým stupněm vysokoškolského vzdělání na UP jsou magisterské studijní programy. Ve většině případů jsou pokračováním programů bakalářských (magisterské navazující studium) a trvají dva roky. Pokud jde o nestrukturovaný program navazující na středoškolské vzdělání, trvá magisterské studium čtyři až šest roků – takových programů však již olomoucká univerzita nenabízí mnoho, jedná se především o programy z oblasti lékařství a práva. Po splnění všech podmínek pro ukončení studia získává absolvent titul „magistr“ – Mgr., absolventi oboru Všeobecné lékařství získávají titul „doktor medicíny“ – MUDr. a absolventi Zubního lékařství titul „zubní lékař“ – MDDr.

Třetí stupeň

Vrcholem vzdělávací nabídky UP jsou doktorské studijní programy – ty jsou zaměřeny na vědecké bádání a tvůrčí činnost v oblasti výzkumu a vývoje či v oblasti umění. Standardně trvá toto tzv. postgraduální studium tři roky a jeho absolvent získává titul „doktor“ – Ph.D., na naší Cyrilometodějské teologické fakultě také „doktor teologie“ – Th.D.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelská vláda obvinila opozici v čele s Guaidóem z "krvavého spiknutí"

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v neděli označil za vůdce povstání opoziční lídry Juana Guaidóa a Leopolda Lópeze, neřekl ale, zda se zatykače týkají i jich. Do spiknutí byl podle Madura zapleten i americký diplomat. Guaidó, jehož přes padesát zemí, včetně USA, letos uznalo za dočasného prezidenta Venezuely, označil obvinění ze spiknutí za další Madurovu vymyšlenou historku.

O odhalení "teroristického spiknutí" informovala vláda autoritářského prezidenta Madura v sobotu. Podle ní měla skupina přepadnout tuto neděli dvě vojenské posádky a "vyvolat násilnosti v šesti státech (venezuelské federace)". V neděli Maduro prohlásil, že za tímto komplotem byl Guaidó, López a opět také americká a kolumbijská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy