Úspěšné zvládnutí přijímacích zkoušek je podmínkou k přijetí na většinu středních a vysokých škol. Přijímací zkoušky na čtyřletá, šestiletá a osmiletá gymnázia se většinou skládají ze zkoušky z českého jazyka, matematiky nebo cizího jazyka. Střední odborné školy a učiliště přijímají i bez zkoušek nebo na základě prospěchu ze základní školy. Ekonomicky zaměřené školy mohou upřednostňovat studenty s lepším prospěchem z matematiky, sportovní školy mají talentové zkoušky, gymnázia bonifikují umístění na předních místech olympiád a soutěží atd.
Podání přihlášek
Ředitelé škol nejsou povinni přijímací řízení vypisovat. Pokud tak učiní, formu a obsah volí každá škola podle sebe. Podrobné informace o přijímacích řízení naleznete na webových stránkách škol. Deadline na podání přihlášky do prvního kola přijímacího řízení do denní formy vzdělávání je do 15. března 2012. Uchazeč si může podat maximálně dvě přihlášky.
Scio testy pro střední školy
Některé střední školy zakončené maturitou spolupracují se společností Scio, která připravuji příjímací zkoušky. Skládají se z Českého jazyka, Matematiky a Obecných studijních předpokladů a záleží na dané střední škole, které z testů zvolí pro uchazeče jako povinné.
Scio testy pro vysoké školy
Tzv. Národní srovnávací zkoušky jsou prostředkem, jak se dostat na vysokou školu. Na základě jedné zkoušky můžete být přijati na několik desítek fakult po celé České republice a na Slovensku. Pro některé fakulty je účast na NSZ povinná, jiné vás přijmou na základě dobrého výsledku. Testy mohou být z Obecných studijních předpokladů, Základů společenských věd, Matematiky, Biologie, Anglického a německého jazyka.
Příjímačky na vysokou školu
Přijímací zkoušky na vysoké školy (Karlova univerzita, Masarykova univerzita, Palackého univerzita atd.) se velmi liší podle jednotlivých fakult a oborů. Školy mohou přijímat na základě Scio testů nebo vlastních testů, jež mohou mít různou podobu od ústního pohovoru přes písemnou zkoušku až k praktickému úkolu. Na některé obory je možné se dostat bez přijímací zkoušky. Zohledňovány bývají různé jazykové certifikáty, prospěch u maturity nebo dobré umístění na olympiádách či ve Středoškolské odborné činnosti atd. Termíny pro odeslání přihlášek na jednotlivé vysoké školy naleznete na internetu.