Scio

14. 2. 2012 21:48
Zkoušky Scio slouží jako přijímačky na několik desítek čtyřletých středních škol a víceletých gymnázií a Národní srovnávací zkoušky Scia jsou prostředkem, jak se dostat na některou vysokou školu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Společnost Scio, jejímž polem působnosti je zejména zjišťování a hodnocení výsledků vzdělávání, působí v oblasti českého školství od roku 1996. Scio není státem financovaná společnost. Do povědomí se dostala hlavně jako instituce zabývající se vývojem a organizací testování v rámci přijímacích zkoušek a přípravy na ně. Významným krokem na tomto poli byl test obecných studijních předpokladů, který společnost Scia do Česka v roce 1996 přinesla.

Scio a přijímací zkoušky na střední školy

Mezi nejdůležitější aktivity Scia patří spolupráce se středními a vysokými školami na přijímacím řízení. Střední školy vede ke spolupráci mj. to, že na základě testů jsou vybíráni uchazeči s obecně lepšími předpoklady ke studiu. Od zavedení více přihlášek na střední školu je motivací také sdílení výsledků uchazečů školami. Scio zajišťuje přijímací zkoušky na několik desítek čtyřletých středních škol a víceletých gymnázií. Přesný počet škol, které využijí ve školním roce 2011/2012 přijímací zkoušky Scio naleznete na internetu. Scio připravuje testy pro tři typy studia - čtyřleté střední školy, šestiletá a osmiletá gymnázia. Testy jsou koncipovány jako testy srovnávací. Smyslem testů není pouze ověřit, zda uchazeč testovanou látku umí či do jaké míry zvládá danou dovednost, ale zejména zjistit, jak je na tom ve srovnání s ostatními uchazeči na střední školu. Testy jsou z matematiky, českého jazyka a obecných studijních předpokladů.

Scio a přijímací zkoušky na vysoké školy

S vysokými školami společnost Scio zahájila spolupráci v minulých letech, kdy organizovala přijímací řízení pro jednotlivé fakulty nebo dodávala fakultám testy. Od roku 2006 se většina spolupráce s vysokými školami koncentruje v Národních srovnávacích zkouškách. Tyto zkoušky (NSZ) jsou prostředkem, jak se dostat na různé vysoké školy v Česku i na Slovensku. NSZ v roce 2012 proběhnou v šesti termínech během školního roku. Přihlásit se můžete ke kterémukoliv termínu, pro potřeby fakult se vám započte jen nejlepší dosažený výsledek. Pro některé fakulty je účast na NSZ povinná, jiné k dobrým výsledkům přihlíží. NSZ se skládají z několika testů, vždy záleží na konkrétních požadavcích fakulty a oboru. Součástí NSZ mohou být: obecné studijní předpoklady, základy společenských věd, matematika, biologie, anglický a německý jazyk a na Slovensku všeobecné študijné predpoklady.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 2 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy