Scio

14. 2. 2012 21:48
Zkoušky Scio slouží jako přijímačky na několik desítek čtyřletých středních škol a víceletých gymnázií a Národní srovnávací zkoušky Scia jsou prostředkem, jak se dostat na některou vysokou školu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Společnost Scio, jejímž polem působnosti je zejména zjišťování a hodnocení výsledků vzdělávání, působí v oblasti českého školství od roku 1996. Scio není státem financovaná společnost. Do povědomí se dostala hlavně jako instituce zabývající se vývojem a organizací testování v rámci přijímacích zkoušek a přípravy na ně. Významným krokem na tomto poli byl test obecných studijních předpokladů, který společnost Scia do Česka v roce 1996 přinesla.

Scio a přijímací zkoušky na střední školy

Mezi nejdůležitější aktivity Scia patří spolupráce se středními a vysokými školami na přijímacím řízení. Střední školy vede ke spolupráci mj. to, že na základě testů jsou vybíráni uchazeči s obecně lepšími předpoklady ke studiu. Od zavedení více přihlášek na střední školu je motivací také sdílení výsledků uchazečů školami. Scio zajišťuje přijímací zkoušky na několik desítek čtyřletých středních škol a víceletých gymnázií. Přesný počet škol, které využijí ve školním roce 2011/2012 přijímací zkoušky Scio naleznete na internetu. Scio připravuje testy pro tři typy studia - čtyřleté střední školy, šestiletá a osmiletá gymnázia. Testy jsou koncipovány jako testy srovnávací. Smyslem testů není pouze ověřit, zda uchazeč testovanou látku umí či do jaké míry zvládá danou dovednost, ale zejména zjistit, jak je na tom ve srovnání s ostatními uchazeči na střední školu. Testy jsou z matematiky, českého jazyka a obecných studijních předpokladů.

Scio a přijímací zkoušky na vysoké školy

S vysokými školami společnost Scio zahájila spolupráci v minulých letech, kdy organizovala přijímací řízení pro jednotlivé fakulty nebo dodávala fakultám testy. Od roku 2006 se většina spolupráce s vysokými školami koncentruje v Národních srovnávacích zkouškách. Tyto zkoušky (NSZ) jsou prostředkem, jak se dostat na různé vysoké školy v Česku i na Slovensku. NSZ v roce 2012 proběhnou v šesti termínech během školního roku. Přihlásit se můžete ke kterémukoliv termínu, pro potřeby fakult se vám započte jen nejlepší dosažený výsledek. Pro některé fakulty je účast na NSZ povinná, jiné k dobrým výsledkům přihlíží. NSZ se skládají z několika testů, vždy záleží na konkrétních požadavcích fakulty a oboru. Součástí NSZ mohou být: obecné studijní předpoklady, základy společenských věd, matematika, biologie, anglický a německý jazyk a na Slovensku všeobecné študijné predpoklady.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vesmírná stanice by podle Moskvy měla být v provozu do roku 2028

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) bude v provozu do roku 2028. Televizní stanici Rossija-24 to dnes podle agentury TASS řekl představitel střediska letového využívaní kosmických aparátů ruské raketové korporace RKK Eněrgija Jurij Gidzenko.

"Přemýšlíme o tom (o prodloužení délky provozu ISS) a na nejvyšších místech bylo rozhodnuto, že stanice bude létat do roku 2028," citoval Gidzenka TASS. Na délku funkčnosti orbitálního komplexu přitom podle něj nebudou mít vliv nyní zalepované trhliny, na čemž pracují ruští členové posádky ISS.

Podle dosavadní dohody účastníků projektu ISS by stanice měla fungovat do roku 2024, nicméně pokračují jednání o tom, že by se komplex využíval dál i po uplynutí tohoto termínu. Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin loni v listopadu označil jako předčasné úvahy o konci využívání Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2025.

Smlouvu o zřízení ISS podepsali ve Washingtonu v lednu 1998 představitelé 14 zemí a agentur pro kosmické lety. Prvním krokem bylo v listopadu téhož roku vynesení ruského modulu Zarja (Úsvit) na oběžnou dráhu. Trvale je stanice obydlená od 2. listopadu 2000. Životnost ISS byla původně do roku 2016, postupně byla ale prodloužena nejprve do roku 2020 a naposledy do roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy