školství

Ředitelé škol budou moci už od září ohodnotit všechny třídní učitele částkou 1500 až 3000 korun měsíčně

Ředitelé škol budou moci od září ohodnotit všechny třídní učitele částkou 1500 až 3000 korun měsíčně. Dosud dostávali zpravidla 500 až 1300 korun. Návrh na zvýšení třídnictví v pondělí schválila vláda, na twitteru o tom informoval ministr školství Robert Plaga (za ANO). Podle Plagy návrh podporují ředitelé škol i jejich školské asociace.

O zvýšení příplatků pro třídní učitelky a učitele v tomto volebním období jednala vláda i Sněmovna. Opoziční poslanecké návrhy neuspěly. Naposledy doporučil kabinetu zvednout částky sněmovní školský výbor letos v lednu

Zdroj: ČTK

Mimořádný termín srazil letošní celkovou neúspěšnost u státních maturit na 4,9 procenta

Neúspěšnost u státních maturitních testů letos po mimořádném termínu v červenci klesla z květnových 11,2 procenta na 4,9 procenta maturantů. Proti loňsku, kdy neuspělo 17,7 procenta, se tak snížila o 12,8 procentního bodu. Informoval o tom Cermat. Neúspěšnost byla zatím nejnižší od roku 2013. Jedním z důvodů může být i to, že se žákům zdravotnických a sociálních oborů v souvislosti s epidemií covidu-19 mohl jako výsledek zkoušky započítávat místo testů průměr známek za dobu studia.

Mimořádný termín didaktických testů se konal 7. až 9. července na 99 středních školách. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) ho letos vyhlásil s ohledem na epidemii covidu-19, kvůli které se řadu měsíců žáci museli učit na dálku. Červencového termínu se mohli zúčastnit všichni maturanti, kteří neuspěli v řádném termínu v květnu nebo se z něj omluvili. Podle Cermatu se k němu přihlásilo 10 900 maturantů, z nichž se dostavilo 86 procent. V květnu dělalo zkoušku poprvé 68 613 maturantů, z nichž ji nezvládlo 7708.

Podle již dříve zveřejněných informací letos ministerstvo školství snížilo hranici neúspěšnosti v matematice z 33 procent na 27 procent testu, jinak by byl zřejmě podíl neúspěšných větší. Úřad to zdůvodnil tím, že distanční vzdělávání v aktuálním školním roce neumožňovalo procvičit všechnu látku.

Zdroj: ČTK
Pokračovat