Zdeněk Tůma

Aktualizováno 22. 11. 2011 16:40
Zdeněk Tůma, bývalý guvernér České národní banky, politik, který přivedl TOP 09 k vítězství v komunálních volbách v Praze
Zdeněk Tůma.
Zdeněk Tůma. | Foto: Jan Langer

Bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma dokázal v roce 2010 přivést TOP 09 k vítězství v komunálních volbách v Praze. Přesto se nestal primátorem hlavního města - důvodem byla dohoda mezi ODS s ČSSD, které spolu uzavřely koaliční smlouvu za účelem společné vlády nad metropolí.

Kandidátka TOP 09 na čele se Zdeňkem Tůmou ovládla hlasování do pražského zastupitelstva, když získala přes 30 procent. Druhá ODS zaostala o sedm procent.

Tůma finančník

Tůmův přechod z finančního světa do politiky byl bleskový. Jen dva týdny poté, co opustil post šéfa centrální banky, oznámila strana TOP 09, že Tůma bude v komunálních volbách jejím kandidátem na pražského primátora.

Zdeněk Tůma řídil Českou národní banku deset let. Prezident Václav Havel ho za člena bankovní rady ČNB a zároveň viceguvernéra jmenoval v roce 1999. O rok později vystřídal v guvernérském křesle Josefa Tošovského. Ve funkci guvernéra jej v roce 2005 potvrdil i prezident Václav Klaus.

Tůma se rozhodl odejít z pozice guvernéra s půlročním předstihem, ve funkci ho nahradil Miroslav Singer.

Vstup do politiky

S politickou funkcí Tůma koketoval už na podzim 2009, kdy se o něm spekulovalo jako o kandidátovi na nového českého eurokomisaře. Do Bruselu si ho přál tehdejší premiér Jan Fischer, Tůma však po rozporuplných reakcích politiků nominaci odmítl.

Tůma má za sebou i působení v zahraničních finančních institucích. V letech 1998 - 1999 zastával funkci výkonného ředitele Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Tři roky před tím pracoval jako hlavní ekonom společnosti Patria Finance.

V letech 1993 až 1995 byl Zdeněk Tůma poradcem ministra průmyslu a obchodu.

Tůma vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Od počátku 90. let přednáší na Fakultě sociálních věd Karlovy univerzity.

Zdeněk Tůma se narodil v roce 1960 v Českých Budějovicích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy