Zdeněk Tůma

Aktualizováno 22. 11. 2011 16:40
Zdeněk Tůma, bývalý guvernér České národní banky, politik, který přivedl TOP 09 k vítězství v komunálních volbách v Praze
Zdeněk Tůma.
Zdeněk Tůma. | Foto: Jan Langer

Bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma dokázal v roce 2010 přivést TOP 09 k vítězství v komunálních volbách v Praze. Přesto se nestal primátorem hlavního města - důvodem byla dohoda mezi ODS s ČSSD, které spolu uzavřely koaliční smlouvu za účelem společné vlády nad metropolí.

Kandidátka TOP 09 na čele se Zdeňkem Tůmou ovládla hlasování do pražského zastupitelstva, když získala přes 30 procent. Druhá ODS zaostala o sedm procent.

Tůma finančník

Tůmův přechod z finančního světa do politiky byl bleskový. Jen dva týdny poté, co opustil post šéfa centrální banky, oznámila strana TOP 09, že Tůma bude v komunálních volbách jejím kandidátem na pražského primátora.

Zdeněk Tůma řídil Českou národní banku deset let. Prezident Václav Havel ho za člena bankovní rady ČNB a zároveň viceguvernéra jmenoval v roce 1999. O rok později vystřídal v guvernérském křesle Josefa Tošovského. Ve funkci guvernéra jej v roce 2005 potvrdil i prezident Václav Klaus.

Tůma se rozhodl odejít z pozice guvernéra s půlročním předstihem, ve funkci ho nahradil Miroslav Singer.

Vstup do politiky

S politickou funkcí Tůma koketoval už na podzim 2009, kdy se o něm spekulovalo jako o kandidátovi na nového českého eurokomisaře. Do Bruselu si ho přál tehdejší premiér Jan Fischer, Tůma však po rozporuplných reakcích politiků nominaci odmítl.

Tůma má za sebou i působení v zahraničních finančních institucích. V letech 1998 - 1999 zastával funkci výkonného ředitele Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Tři roky před tím pracoval jako hlavní ekonom společnosti Patria Finance.

V letech 1993 až 1995 byl Zdeněk Tůma poradcem ministra průmyslu a obchodu.

Tůma vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Od počátku 90. let přednáší na Fakultě sociálních věd Karlovy univerzity.

Zdeněk Tůma se narodil v roce 1960 v Českých Budějovicích.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Avast odmítá nařčení z prodeje dat svých klientů. Zvažuje další fungování divize Jumpshot

Antivirová společnost Avast popírá obvinění, že předává údaje o internetových aktivitách konkrétních uživatelů divizi Jumpshot, která je následně prodává svým klientům. Rozhodla se nicméně přezkoumat možnosti dalšího fungování divize Jumpshot. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Akcie Avastu tento týden kvůli obviněním ohledně prodeje osobních údajů prudce oslabily.

"Chceme ujistit své uživatele, že jsme nikdy neprodávali třetí straně žádné osobně identifikovatelné informace," uvedla firma v úterý na svém blogu. "Chceme všechny své uživatele a partnery ujistit, že zvolení Avastu bylo správným rozhodnutím a že jejich soukromí je zajištěné a jejich osobní údaje jsou v bezpečí," dodala.

Na pražské burze ve středu opět nejvýraznější pokles postihl právě akcie Avastu, které po úterní ztrátě o více než devět procent ztratily dalších téměř 5,5 procenta a klesly na 138 Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy