Radek Šmerda

Aktualizováno 1. 7. 2011 11:50
Radek Šmerda působil jako náměstek ministra dopravy Víta Bárty. Poté, na základě koaličních vyjednávání, zastával pozici ministra ve vládě Petra Nečase. V červnu 2011 rezignoval.
Radek Šmerda
Radek Šmerda | Foto: Jan Langer

Radek Šmerda působil jako náměstek ministra dopravy Víta Bárty a státní tajemník na tomto úřadu, později i jako ministr dopravy ve vládě Petra Nečase.

Ve čtvrtek 30. června přijal prezident Václav Klaus jeho rezignaci.

Nestranický ministr se na demisi dohodl s premiérem Petrem Nečasem, v čele ministerstva dopravy jej měl nahradit člen Věcí veřejných. Výměna je součástí dohody o pokračování VV ve vládě. Šmerdu na ministerském postu nahradil Pavel Dobeš.

Ačkoliv nestraník, po většinu své profesní kariéry (viz. níže) se pohyboval v okolí některých lidoveckých politiků, z nichž několik poté přešlo s Miroslavem Kalouskem do nově vzniklé TOP 09.

Od roku 1999 působil Šmerda tři roky v Poslanecké sněmovně jako poradce místopředsedy výboru pro obranu a bezpečnost Pavla Severy. Poté, kromě učení na Policejní akademii, vykonával na ministerstvu obrany funkci poradce náměstka ministra obrany - tím byl zpočátku opět Severa, kterého pak vystřídal Jaroslav Kopřiva.

V lednu 2007 se Šmerda stal ředitelem kabinetu ministryně obrany Vlasty Parkanové a od dubna téhož roku pak jejím náměstkem - ředitelem kanceláře Ministerstva obrany. Zde působil asi dva roky, poté několik měsíců pracoval jako náměstek generálního ředitele Vězeňské služby ČR pro právo a správní činnost.

Jeho působení na vysokých pozicích na ministerstvu obrany se časově kryje s průběhem některých armádních zakázek - on sám byl například terčem kritiky kvůli průběhu zadávání zakázky na likvidaci nepotřebné munice. Dvoumiliardovou část této zakázky získala firma Poličské strojírny ovládaná Omnipolem Richarda Hávy - ten je dlouholetým přítelem Miroslava Kalouska. Šmerda na svou obhajobu v rozhovoru řekl, že na svou vlastní žádost dostal přísně tajnou prověrku.

Od března 2009 do července 2010 byl asistentem místopředsedy Vrchního soudu v Praze pro trestní řízení. Poté nastoupil na ministerstvo dopravy.

Radek Šmerda se narodil 14. května 1977 v Brně.

Radek Šmerda vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde také od roku 2004 pedagogicky působí.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Cheptegei v Monaku překonal Bekeleho světový rekord na 5000 metrů

Joshua Cheptegei na mítinku Diamantové ligy v Monaku překonal světový rekord v běhu na 5000 metrů. Ugandský vytrvalec, který na loňském mistrovství světa ovládl desítku, časem 12:35,36 vylepšil takřka o dvě sekundy výkon dvojnásobného olympijského vítěze na této distanci Etiopana Kenenisy Bekeleho (12:37,35) z Hengela z roku 2004.

Třiadvacetiletý Cheptegei se v únoru ještě před rozšířením covidu-19 po světě stal rovněž v Monaku světovým rekordmanem v silničním závodě na pět kilometrů. Pak kvůli koronavirové krizi nezávodil a vrátil se až dnes znovu v monackém knížectví. Na dráze se mu s půlročním odstupem povedlo totéž. Osobní rekord na 5000 metrů si vylepšil o více než 22 sekund a stal se v této disciplíně nejrychlejším běžcem historie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Porsche postaví nový závod na Slovensku za 250 milionů eur

Německý výrobce sportovních aut Porsche, který stejně jako česká Škoda Auto patří do skupiny Volkswagen, postaví na Slovensku novou továrnu na karoserie. Informoval o tom dnes slovenský list Denník N. Automobilka má již v současnosti v zemi jeden závod a staví zde vývojové centrum.

Podle listu automobilka předložila projekt úřadům a požádala o povolení ke stavbě. Nový závod se má nacházet v regionu Pováží. Porsche plánuje v závodě vytvořit 1200 pracovních míst a investice má činit 250 milionů eur (6,5 miliardy Kč). Výroba má začít v roce 2027.

Porsche má v současnosti na Slovensku v Dubnici nad Váhom nástrojárnu, kde pracuje téměř 200 lidí. Od loňského roku staví u obce Horná Streda nové vývojové centrum linek pro automobilové karosérie, kde má najít uplatnění 500 inženýrů.

Slovensko je největším světovým výrobcem aut v přepočtu na obyvatele. Loni se zde vyrobilo 1,1 milionu aut. Na Slovensku mají továrny pro montáž aut firmy PSA, Jaguar Land Rover, Kia Motors a Volkswagen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy