Radek Šmerda

Aktualizováno 1. 7. 2011 11:50
Radek Šmerda působil jako náměstek ministra dopravy Víta Bárty. Poté, na základě koaličních vyjednávání, zastával pozici ministra ve vládě Petra Nečase. V červnu 2011 rezignoval.
Radek Šmerda
Radek Šmerda | Foto: Jan Langer

Radek Šmerda působil jako náměstek ministra dopravy Víta Bárty a státní tajemník na tomto úřadu, později i jako ministr dopravy ve vládě Petra Nečase.

Ve čtvrtek 30. června přijal prezident Václav Klaus jeho rezignaci.

Nestranický ministr se na demisi dohodl s premiérem Petrem Nečasem, v čele ministerstva dopravy jej měl nahradit člen Věcí veřejných. Výměna je součástí dohody o pokračování VV ve vládě. Šmerdu na ministerském postu nahradil Pavel Dobeš.

Ačkoliv nestraník, po většinu své profesní kariéry (viz. níže) se pohyboval v okolí některých lidoveckých politiků, z nichž několik poté přešlo s Miroslavem Kalouskem do nově vzniklé TOP 09.

Od roku 1999 působil Šmerda tři roky v Poslanecké sněmovně jako poradce místopředsedy výboru pro obranu a bezpečnost Pavla Severy. Poté, kromě učení na Policejní akademii, vykonával na ministerstvu obrany funkci poradce náměstka ministra obrany - tím byl zpočátku opět Severa, kterého pak vystřídal Jaroslav Kopřiva.

V lednu 2007 se Šmerda stal ředitelem kabinetu ministryně obrany Vlasty Parkanové a od dubna téhož roku pak jejím náměstkem - ředitelem kanceláře Ministerstva obrany. Zde působil asi dva roky, poté několik měsíců pracoval jako náměstek generálního ředitele Vězeňské služby ČR pro právo a správní činnost.

Jeho působení na vysokých pozicích na ministerstvu obrany se časově kryje s průběhem některých armádních zakázek - on sám byl například terčem kritiky kvůli průběhu zadávání zakázky na likvidaci nepotřebné munice. Dvoumiliardovou část této zakázky získala firma Poličské strojírny ovládaná Omnipolem Richarda Hávy - ten je dlouholetým přítelem Miroslava Kalouska. Šmerda na svou obhajobu v rozhovoru řekl, že na svou vlastní žádost dostal přísně tajnou prověrku.

Od března 2009 do července 2010 byl asistentem místopředsedy Vrchního soudu v Praze pro trestní řízení. Poté nastoupil na ministerstvo dopravy.

Radek Šmerda se narodil 14. května 1977 v Brně.

Radek Šmerda vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde také od roku 2004 pedagogicky působí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy