Radek Šmerda

Aktualizováno 1. 7. 2011 11:50
Radek Šmerda působil jako náměstek ministra dopravy Víta Bárty. Poté, na základě koaličních vyjednávání, zastával pozici ministra ve vládě Petra Nečase. V červnu 2011 rezignoval.
Radek Šmerda
Radek Šmerda | Foto: Jan Langer

Radek Šmerda působil jako náměstek ministra dopravy Víta Bárty a státní tajemník na tomto úřadu, později i jako ministr dopravy ve vládě Petra Nečase.

Ve čtvrtek 30. června přijal prezident Václav Klaus jeho rezignaci.

Nestranický ministr se na demisi dohodl s premiérem Petrem Nečasem, v čele ministerstva dopravy jej měl nahradit člen Věcí veřejných. Výměna je součástí dohody o pokračování VV ve vládě. Šmerdu na ministerském postu nahradil Pavel Dobeš.

Ačkoliv nestraník, po většinu své profesní kariéry (viz. níže) se pohyboval v okolí některých lidoveckých politiků, z nichž několik poté přešlo s Miroslavem Kalouskem do nově vzniklé TOP 09.

Od roku 1999 působil Šmerda tři roky v Poslanecké sněmovně jako poradce místopředsedy výboru pro obranu a bezpečnost Pavla Severy. Poté, kromě učení na Policejní akademii, vykonával na ministerstvu obrany funkci poradce náměstka ministra obrany - tím byl zpočátku opět Severa, kterého pak vystřídal Jaroslav Kopřiva.

V lednu 2007 se Šmerda stal ředitelem kabinetu ministryně obrany Vlasty Parkanové a od dubna téhož roku pak jejím náměstkem - ředitelem kanceláře Ministerstva obrany. Zde působil asi dva roky, poté několik měsíců pracoval jako náměstek generálního ředitele Vězeňské služby ČR pro právo a správní činnost.

Jeho působení na vysokých pozicích na ministerstvu obrany se časově kryje s průběhem některých armádních zakázek - on sám byl například terčem kritiky kvůli průběhu zadávání zakázky na likvidaci nepotřebné munice. Dvoumiliardovou část této zakázky získala firma Poličské strojírny ovládaná Omnipolem Richarda Hávy - ten je dlouholetým přítelem Miroslava Kalouska. Šmerda na svou obhajobu v rozhovoru řekl, že na svou vlastní žádost dostal přísně tajnou prověrku.

Od března 2009 do července 2010 byl asistentem místopředsedy Vrchního soudu v Praze pro trestní řízení. Poté nastoupil na ministerstvo dopravy.

Radek Šmerda se narodil 14. května 1977 v Brně.

Radek Šmerda vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde také od roku 2004 pedagogicky působí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes 900 lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku asi 900 trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se zatím nikdo nepřihlásil.

Okolo sta vězňů z celkového počtu 1000 v budově zůstalo, ostatní utekli. "Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v 90. letech. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy