Radek Šmerda

Aktualizováno 1. 7. 2011 11:50
Radek Šmerda působil jako náměstek ministra dopravy Víta Bárty. Poté, na základě koaličních vyjednávání, zastával pozici ministra ve vládě Petra Nečase. V červnu 2011 rezignoval.
Radek Šmerda
Radek Šmerda | Foto: Jan Langer

Radek Šmerda působil jako náměstek ministra dopravy Víta Bárty a státní tajemník na tomto úřadu, později i jako ministr dopravy ve vládě Petra Nečase.

Ve čtvrtek 30. června přijal prezident Václav Klaus jeho rezignaci.

Nestranický ministr se na demisi dohodl s premiérem Petrem Nečasem, v čele ministerstva dopravy jej měl nahradit člen Věcí veřejných. Výměna je součástí dohody o pokračování VV ve vládě. Šmerdu na ministerském postu nahradil Pavel Dobeš.

Ačkoliv nestraník, po většinu své profesní kariéry (viz. níže) se pohyboval v okolí některých lidoveckých politiků, z nichž několik poté přešlo s Miroslavem Kalouskem do nově vzniklé TOP 09.

Od roku 1999 působil Šmerda tři roky v Poslanecké sněmovně jako poradce místopředsedy výboru pro obranu a bezpečnost Pavla Severy. Poté, kromě učení na Policejní akademii, vykonával na ministerstvu obrany funkci poradce náměstka ministra obrany - tím byl zpočátku opět Severa, kterého pak vystřídal Jaroslav Kopřiva.

V lednu 2007 se Šmerda stal ředitelem kabinetu ministryně obrany Vlasty Parkanové a od dubna téhož roku pak jejím náměstkem - ředitelem kanceláře Ministerstva obrany. Zde působil asi dva roky, poté několik měsíců pracoval jako náměstek generálního ředitele Vězeňské služby ČR pro právo a správní činnost.

Jeho působení na vysokých pozicích na ministerstvu obrany se časově kryje s průběhem některých armádních zakázek - on sám byl například terčem kritiky kvůli průběhu zadávání zakázky na likvidaci nepotřebné munice. Dvoumiliardovou část této zakázky získala firma Poličské strojírny ovládaná Omnipolem Richarda Hávy - ten je dlouholetým přítelem Miroslava Kalouska. Šmerda na svou obhajobu v rozhovoru řekl, že na svou vlastní žádost dostal přísně tajnou prověrku.

Od března 2009 do července 2010 byl asistentem místopředsedy Vrchního soudu v Praze pro trestní řízení. Poté nastoupil na ministerstvo dopravy.

Radek Šmerda se narodil 14. května 1977 v Brně.

Radek Šmerda vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde také od roku 2004 pedagogicky působí.

 

Právě se děje

Další zprávy