Pavel Dobeš

1. 7. 2011 9:43
Pavel Dobeš (Věci veřejné, dnes LIDEM) byl 1. července jmenován ministrem dopravy. Ve funkci tak nahradil nestraníka Radka Šmerdu.
Pavel Dobeš.
Pavel Dobeš. | Foto: Vojtěch Marek

Pražského manažera Věcí veřejných, Pavla Dobeše, jmenoval prezident Václav Klaus prvního července 2011 ministrem dopravy ve vládě Petra Nečase. Na této pozici tak nahradil nestraníka Radka Šmerdu, "suplujícího" ministra za Víta Bártu.

Dobeš odešel z Věcí veřejných v dubnu 2012 a stal se jedním ze zakládajících členů strany LIDEM. Ministrem dopravy v Nečasově vládě zůstal do konce roku 2012. K odchodu z vlády ho vyzvala jeho vlastní strana, která mu vyčítala nejen trvající problémy s registrem vozidel, ale i vliv neupřesněných lidí v pozadí na chod úřadu.

Kdo je Pavel Dobeš?

Dobeš před svým jmenováním ministrem pracoval jako projektový manažer, specialista na problematiku EU, člen dozorčí rady akciové společnosti Český Aeroholding a společník a jednatel IED Consulting s.r.o.

Kromě toho měl na starost stranický časopis. V březnu 2011 na něj byl přepsán 80% podíl ve vydavatelství Pražan a Dobeš se tak stal jeho většinovým vlastníkem. Jeho podíl pak v květnu odkoupily Věci veřejné za 210 tisíc korun. Spolu s dvaceti procenty, které vlastní přes svou firmu Res Publica Publishing s.r.o., se tak oficiálně staly vlastníky vydavatelství.

Pavel Dobeš se staral o finance strany a v záznamu uniklém z porady vedení VV o něm Vít Bárta řekl, že spolu s někdejším ekonomickým expertem Michalem Babákem reálně drží stranické finance.

Na dotaz Aktuálně.cz ohledně svého krátkého angažmá v Pražanu tvrdil, že do vydavatelství vstupoval již jako ten, kdo jej má připravit na převedení pod Věci veřejné a předtím na to nikdo nemyslel, či se nenašel na narovnání vztahů čas.

Kromě toho Dobeš vedl komunální kampaň VV v Praze a spolu s místopředsedkyní Karolínou Peake vytvářel novou stranickou strukturu, kterou VV přijaly na své volební konferenci v květnu 2011.

Co přecházelo jeho nominaci?

V červnu 2011 se rozhořela bitva o křesla VV - dvě z "jejich" čtyřech byla obsazena nestraníky a strana se proto dožadovala odchodu ministra Šmerdy a svého nároku na čtyři křesla, zaručované koaliční smlouvou. Vláda dostala ultimátum - Věci veřejné vyhrožovaly odchodem z vlády, nebude-li situace do konce června vyřešena.

Nakonec se tak také stalo - výsledkem jednání, potvrzeným dodatkem ke koaliční smlouvě, je post vicepremiérky a šéfky Legislativní rady vlády pro první místopředsedkyni VV a šéfku poslaneckého klubu Karolínu Peake. Po krátké anabázi odešel dosavadní šéf resortu dopravy Radek Šmerda, jehož rezignaci přijal prezident Václav Klaus.

Pavel Dobeš se narodil 19. ledna 1982. Je ženatý a má jednu dceru. Na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy vystudoval obor "Evropská studia".

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy