Pavel Dobeš

1. 7. 2011 9:43
Pavel Dobeš (Věci veřejné, dnes LIDEM) byl 1. července jmenován ministrem dopravy. Ve funkci tak nahradil nestraníka Radka Šmerdu.
Pavel Dobeš.
Pavel Dobeš. | Foto: Vojtěch Marek

Pražského manažera Věcí veřejných, Pavla Dobeše, jmenoval prezident Václav Klaus prvního července 2011 ministrem dopravy ve vládě Petra Nečase. Na této pozici tak nahradil nestraníka Radka Šmerdu, "suplujícího" ministra za Víta Bártu.

Dobeš odešel z Věcí veřejných v dubnu 2012 a stal se jedním ze zakládajících členů strany LIDEM. Ministrem dopravy v Nečasově vládě zůstal do konce roku 2012. K odchodu z vlády ho vyzvala jeho vlastní strana, která mu vyčítala nejen trvající problémy s registrem vozidel, ale i vliv neupřesněných lidí v pozadí na chod úřadu.

Kdo je Pavel Dobeš?

Dobeš před svým jmenováním ministrem pracoval jako projektový manažer, specialista na problematiku EU, člen dozorčí rady akciové společnosti Český Aeroholding a společník a jednatel IED Consulting s.r.o.

Kromě toho měl na starost stranický časopis. V březnu 2011 na něj byl přepsán 80% podíl ve vydavatelství Pražan a Dobeš se tak stal jeho většinovým vlastníkem. Jeho podíl pak v květnu odkoupily Věci veřejné za 210 tisíc korun. Spolu s dvaceti procenty, které vlastní přes svou firmu Res Publica Publishing s.r.o., se tak oficiálně staly vlastníky vydavatelství.

Pavel Dobeš se staral o finance strany a v záznamu uniklém z porady vedení VV o něm Vít Bárta řekl, že spolu s někdejším ekonomickým expertem Michalem Babákem reálně drží stranické finance.

Na dotaz Aktuálně.cz ohledně svého krátkého angažmá v Pražanu tvrdil, že do vydavatelství vstupoval již jako ten, kdo jej má připravit na převedení pod Věci veřejné a předtím na to nikdo nemyslel, či se nenašel na narovnání vztahů čas.

Kromě toho Dobeš vedl komunální kampaň VV v Praze a spolu s místopředsedkyní Karolínou Peake vytvářel novou stranickou strukturu, kterou VV přijaly na své volební konferenci v květnu 2011.

Co přecházelo jeho nominaci?

V červnu 2011 se rozhořela bitva o křesla VV - dvě z "jejich" čtyřech byla obsazena nestraníky a strana se proto dožadovala odchodu ministra Šmerdy a svého nároku na čtyři křesla, zaručované koaliční smlouvou. Vláda dostala ultimátum - Věci veřejné vyhrožovaly odchodem z vlády, nebude-li situace do konce června vyřešena.

Nakonec se tak také stalo - výsledkem jednání, potvrzeným dodatkem ke koaliční smlouvě, je post vicepremiérky a šéfky Legislativní rady vlády pro první místopředsedkyni VV a šéfku poslaneckého klubu Karolínu Peake. Po krátké anabázi odešel dosavadní šéf resortu dopravy Radek Šmerda, jehož rezignaci přijal prezident Václav Klaus.

Pavel Dobeš se narodil 19. ledna 1982. Je ženatý a má jednu dceru. Na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy vystudoval obor "Evropská studia".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes 900 lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku asi 900 trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se zatím nikdo nepřihlásil.

Okolo sta vězňů z celkového počtu 1000 v budově zůstalo, ostatní utekli. "Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v 90. letech. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy