Pavel Dobeš

1. 7. 2011 9:43
Pavel Dobeš (Věci veřejné, dnes LIDEM) byl 1. července jmenován ministrem dopravy. Ve funkci tak nahradil nestraníka Radka Šmerdu.
Pavel Dobeš.
Pavel Dobeš. | Foto: Vojtěch Marek

Pražského manažera Věcí veřejných, Pavla Dobeše, jmenoval prezident Václav Klaus prvního července 2011 ministrem dopravy ve vládě Petra Nečase. Na této pozici tak nahradil nestraníka Radka Šmerdu, "suplujícího" ministra za Víta Bártu.

Dobeš odešel z Věcí veřejných v dubnu 2012 a stal se jedním ze zakládajících členů strany LIDEM. Ministrem dopravy v Nečasově vládě zůstal do konce roku 2012. K odchodu z vlády ho vyzvala jeho vlastní strana, která mu vyčítala nejen trvající problémy s registrem vozidel, ale i vliv neupřesněných lidí v pozadí na chod úřadu.

Kdo je Pavel Dobeš?

Dobeš před svým jmenováním ministrem pracoval jako projektový manažer, specialista na problematiku EU, člen dozorčí rady akciové společnosti Český Aeroholding a společník a jednatel IED Consulting s.r.o.

Kromě toho měl na starost stranický časopis. V březnu 2011 na něj byl přepsán 80% podíl ve vydavatelství Pražan a Dobeš se tak stal jeho většinovým vlastníkem. Jeho podíl pak v květnu odkoupily Věci veřejné za 210 tisíc korun. Spolu s dvaceti procenty, které vlastní přes svou firmu Res Publica Publishing s.r.o., se tak oficiálně staly vlastníky vydavatelství.

Pavel Dobeš se staral o finance strany a v záznamu uniklém z porady vedení VV o něm Vít Bárta řekl, že spolu s někdejším ekonomickým expertem Michalem Babákem reálně drží stranické finance.

Na dotaz Aktuálně.cz ohledně svého krátkého angažmá v Pražanu tvrdil, že do vydavatelství vstupoval již jako ten, kdo jej má připravit na převedení pod Věci veřejné a předtím na to nikdo nemyslel, či se nenašel na narovnání vztahů čas.

Kromě toho Dobeš vedl komunální kampaň VV v Praze a spolu s místopředsedkyní Karolínou Peake vytvářel novou stranickou strukturu, kterou VV přijaly na své volební konferenci v květnu 2011.

Co přecházelo jeho nominaci?

V červnu 2011 se rozhořela bitva o křesla VV - dvě z "jejich" čtyřech byla obsazena nestraníky a strana se proto dožadovala odchodu ministra Šmerdy a svého nároku na čtyři křesla, zaručované koaliční smlouvou. Vláda dostala ultimátum - Věci veřejné vyhrožovaly odchodem z vlády, nebude-li situace do konce června vyřešena.

Nakonec se tak také stalo - výsledkem jednání, potvrzeným dodatkem ke koaliční smlouvě, je post vicepremiérky a šéfky Legislativní rady vlády pro první místopředsedkyni VV a šéfku poslaneckého klubu Karolínu Peake. Po krátké anabázi odešel dosavadní šéf resortu dopravy Radek Šmerda, jehož rezignaci přijal prezident Václav Klaus.

Pavel Dobeš se narodil 19. ledna 1982. Je ženatý a má jednu dceru. Na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy vystudoval obor "Evropská studia".

 

Právě se děje

před 31 minutami

Cheptegei v Monaku překonal Bekeleho světový rekord na 5000 metrů

Joshua Cheptegei na mítinku Diamantové ligy v Monaku překonal světový rekord v běhu na 5000 metrů. Ugandský vytrvalec, který na loňském mistrovství světa ovládl desítku, časem 12:35,36 vylepšil takřka o dvě sekundy výkon dvojnásobného olympijského vítěze na této distanci Etiopana Kenenisy Bekeleho (12:37,35) z Hengela z roku 2004.

Třiadvacetiletý Cheptegei se v únoru ještě před rozšířením covidu-19 po světě stal rovněž v Monaku světovým rekordmanem v silničním závodě na pět kilometrů. Pak kvůli koronavirové krizi nezávodil a vrátil se až dnes znovu v monackém knížectví. Na dráze se mu s půlročním odstupem povedlo totéž. Osobní rekord na 5000 metrů si vylepšil o více než 22 sekund a stal se v této disciplíně nejrychlejším běžcem historie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Porsche postaví nový závod na Slovensku za 250 milionů eur

Německý výrobce sportovních aut Porsche, který stejně jako česká Škoda Auto patří do skupiny Volkswagen, postaví na Slovensku novou továrnu na karoserie. Informoval o tom dnes slovenský list Denník N. Automobilka má již v současnosti v zemi jeden závod a staví zde vývojové centrum.

Podle listu automobilka předložila projekt úřadům a požádala o povolení ke stavbě. Nový závod se má nacházet v regionu Pováží. Porsche plánuje v závodě vytvořit 1200 pracovních míst a investice má činit 250 milionů eur (6,5 miliardy Kč). Výroba má začít v roce 2027.

Porsche má v současnosti na Slovensku v Dubnici nad Váhom nástrojárnu, kde pracuje téměř 200 lidí. Od loňského roku staví u obce Horná Streda nové vývojové centrum linek pro automobilové karosérie, kde má najít uplatnění 500 inženýrů.

Slovensko je největším světovým výrobcem aut v přepočtu na obyvatele. Loni se zde vyrobilo 1,1 milionu aut. Na Slovensku mají továrny pro montáž aut firmy PSA, Jaguar Land Rover, Kia Motors a Volkswagen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy