Portugalsko

Aktualizováno 2. 11. 2011 19:19
Portugalská republika se nachází na Pyrenejském poloostrově, kde sousedí se Španělskem. V roce 1910 bylo Portugalsko prohlášeno nezávislou republikou.
Portugalsko vlajka
Portugalsko vlajka | Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

K Portugalsku patří ještě ostrovy Azory a Madeira. Název Portugalsko pochází z římského označení Portus Cale, ve středověku bylo pozměněno na Portocale, později Portugale. Stejného původu je název města Porta.

Historie

Základní údaje

Hlavní město:  Lisabon
Rozloha: 92 391 km²
Nejvyšší bod: Ponta do Pico (2 351 m n. m.)
Časové pásmo: UTC+0
Světadíl: Evropa
Počet obyvatel: 10 562 178  (2011)
Hustota zalidnění: 114 ob. / km²
Jazyk: portugalština
Národnostní složení: Portugalci (99 %)
Náboženství: 81 % katolíci, 3,3 % ostatní křesťané, ostatní (muslimové, hinduisté, buddhisté, židé) 0,6%, 6,8 % bez vyznání, 8,3% neuvedeno
Státní zřízení: parlamentní republika
Vznik: republika vznikla 5. října 1910
Měna: euro (EUR)

Dějiny Portugalska jsou velmi bohaté. Ve starověku se zde vystřídaly mnohé civilizace – Féničané, Keltové, Řekové, Kartáginci, Římané, Arabové. Portugalsko vzniklo ve středověku, v 11. století. Prvním portugalským králem se stal roku 1139 Alfons I. Portugalský. V té době vznikla dvě křesťanská království – Portugalsko a Španělsko.

V 15. století začalo Portugalsko expandovat do zámoří. Za působení prince Jindřicha Mořeplavce získávalo rozsáhlé kolonie v Indii, Jižní Americe a jinde. Portugalci si byli zřejmě vědomi existence Brazílie, kterou r. 1500 objevil Alvares Cabrral. Roku 1510 obsadili Gou v západní Indii, v r. 1512 se vylodili na Molukách, pak v Siamu (Thajsku), Kambodži a Číně. Do Japonska připluli v r. 1542.

V roce 1808 napadl Portugalsko Napoleon a královský dvůr přesídlil do Ria de Janeira a vládl odtud až do roku 1820. O dva roky později se Brazílie osamostatnila. První republika vznikla 5. října 1910, ale potýkala se s nepokoji, které vyvrcholily v roce 1926 vojenským pučem. V roce 1932 byla nastolena diktatura, která trvala 41 let. O rok později byl vyhlášen tzv. Nový stát, korporativního typu, vzorem byla fašistická Itálie. Rozklad portugalského koloniálního panství začal v roce 1961. Poslední kolonie se osamostatnily teprve před pár lety – Východní Timor 1975, Macao 1999. Po tzv. Karafiátové revoluci v roce 1974 vznikla v Portugalsku pluralitní demokracie. K hospodářskému a politickému rozvoji země došlo na konci 80. let minulého století.

Hospodářství

K nevídanému rozvoji portugalského hospodářství došlo po vstupu do Evropské unie v roce 1986. Tradičně se ze země vyváží korek, textil, pryskyřice, konzervované sardinky a víno. Dotace z EU umožnily rozvoj infrastruktury. Důležitá jsou průmyslová odvětví textilní, obuvnický, dřevozpracující, automobilový, chemický průmysl, výroba vína a konzervování sardinek. Rozvíjí se turismus.
Zemědělství se zabývá pěstováním obilovin, brambor, oliv a vinných hroznů. Důležitou surovinou pro výrobu a vývoz je korková kůra z korkového dubu. Významný je chov ovcí, skotu, koz, drůbeže a rybolov.

Obyvatelstvo a náboženství

Portugalsko má zhruba stejný počet obyvatel jako Česká republika, přes 10 a půl milionu. Přes 80 % jsou římští katolíci a církev má v zemi silný vliv. Nachází se zde světově proslulé poutní místo Fatima. Portugalsko se potýká se dvěma velkými problémy – s vysokou negramotností a nízkou porodností.

Politický systém

Zajímavosti

  • Hluboké vazby má Portugalsko s Brazílií, sdílejí nejenom jazyk (s různou výslovností), ale i některé zvyky nebo nálady.
  • 13. května 1917 zahlédly tři místní děti z Fátimy pannu Marii. Událost je popisována jako "Zázrak Slunce": intenzívní sluneční světlo osvítilo nemocné a churavé a vyléčilo je z jejich nemocí.
  • Tradicí jsou v Portugalsku býčí zápasy a drezura koní.
  • Vyrábí se zde proslulé portské víno.
  • Unikátní je místní manuelský sloh ovlivněný loďmi a mořeplavbou a tradice domů s malovanými kachlemi.

V roce 1910 došlo ke svržení monarchie, vzniku republiky a nastolení demokracie. Portugalská republika je řízena prezidentem, parlamentem (Republikové shromáždění) a vládou. Země je členěna na 18 správních regionů a 2 autonomní oblasti (ostrovy Madeira a Azory). Funguje tu občansko- právní systém. Ústavní tribunál posuzuje ústavnost legislativy. Hlavním městem je Lisabon (860 tis. obyv.).

Dovolená a cestování

Portugalsko navštíví ročně asi 20 milionů turistů. K nejatraktivnějším turistickým cílům patří města Lisabon, Porto, Coimbra, ostrovy Madeira a Azory. Portugalské pobřeží Atlantiku je bohaté na pláže. Nevýhodou oceánu je, že bývá studenější. To platí hlavně pro dlouhé západní pobřeží.

Na kratším jižním pobřeží v Algarve je to o něco lepší, takže naprostá většina rekreačních turistů míří tam. Madeira je často přezdívaná „květinovým ostrovem", protože ve zdejším subtropickém klimatu se daří i exotické květeně, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa. Madeira má  nádhernou přírodu. Pobřeží lemují vysoké rozeklané útesy, uvnitř ostrova se vypínají vysoké hory sopečného původu. K okrajům ostrova vybíhají divoké kaučuky porostlé bujnou vegetací.
Ilha da Berlenga - opuštěný ostrůvek stranou vší civilizace je vzdálený asi deset kilometrů od pobřeží, ze kterého je na ostrov v provozu lodní linka. Přírodní rezervace, která je domovem pro tisíce mořských ptáků, vyniká rozeklaným pobřežím. K zajímavostem ostrova patří unikátní 75 metrů dlouhý přírodní tunel Furado Grande, který ústí u Snové jeskyně (Cova do Sonho).

 

Právě se děje

před 4 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy