Portugalsko

Aktualizováno 2. 11. 2011 19:19
Portugalská republika se nachází na Pyrenejském poloostrově, kde sousedí se Španělskem. V roce 1910 bylo Portugalsko prohlášeno nezávislou republikou.
Portugalsko vlajka
Portugalsko vlajka | Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

K Portugalsku patří ještě ostrovy Azory a Madeira. Název Portugalsko pochází z římského označení Portus Cale, ve středověku bylo pozměněno na Portocale, později Portugale. Stejného původu je název města Porta.

Historie

Základní údaje

Hlavní město:  Lisabon
Rozloha: 92 391 km²
Nejvyšší bod: Ponta do Pico (2 351 m n. m.)
Časové pásmo: UTC+0
Světadíl: Evropa
Počet obyvatel: 10 562 178  (2011)
Hustota zalidnění: 114 ob. / km²
Jazyk: portugalština
Národnostní složení: Portugalci (99 %)
Náboženství: 81 % katolíci, 3,3 % ostatní křesťané, ostatní (muslimové, hinduisté, buddhisté, židé) 0,6%, 6,8 % bez vyznání, 8,3% neuvedeno
Státní zřízení: parlamentní republika
Vznik: republika vznikla 5. října 1910
Měna: euro (EUR)

Dějiny Portugalska jsou velmi bohaté. Ve starověku se zde vystřídaly mnohé civilizace – Féničané, Keltové, Řekové, Kartáginci, Římané, Arabové. Portugalsko vzniklo ve středověku, v 11. století. Prvním portugalským králem se stal roku 1139 Alfons I. Portugalský. V té době vznikla dvě křesťanská království – Portugalsko a Španělsko.

V 15. století začalo Portugalsko expandovat do zámoří. Za působení prince Jindřicha Mořeplavce získávalo rozsáhlé kolonie v Indii, Jižní Americe a jinde. Portugalci si byli zřejmě vědomi existence Brazílie, kterou r. 1500 objevil Alvares Cabrral. Roku 1510 obsadili Gou v západní Indii, v r. 1512 se vylodili na Molukách, pak v Siamu (Thajsku), Kambodži a Číně. Do Japonska připluli v r. 1542.

V roce 1808 napadl Portugalsko Napoleon a královský dvůr přesídlil do Ria de Janeira a vládl odtud až do roku 1820. O dva roky později se Brazílie osamostatnila. První republika vznikla 5. října 1910, ale potýkala se s nepokoji, které vyvrcholily v roce 1926 vojenským pučem. V roce 1932 byla nastolena diktatura, která trvala 41 let. O rok později byl vyhlášen tzv. Nový stát, korporativního typu, vzorem byla fašistická Itálie. Rozklad portugalského koloniálního panství začal v roce 1961. Poslední kolonie se osamostatnily teprve před pár lety – Východní Timor 1975, Macao 1999. Po tzv. Karafiátové revoluci v roce 1974 vznikla v Portugalsku pluralitní demokracie. K hospodářskému a politickému rozvoji země došlo na konci 80. let minulého století.

Hospodářství

K nevídanému rozvoji portugalského hospodářství došlo po vstupu do Evropské unie v roce 1986. Tradičně se ze země vyváží korek, textil, pryskyřice, konzervované sardinky a víno. Dotace z EU umožnily rozvoj infrastruktury. Důležitá jsou průmyslová odvětví textilní, obuvnický, dřevozpracující, automobilový, chemický průmysl, výroba vína a konzervování sardinek. Rozvíjí se turismus.
Zemědělství se zabývá pěstováním obilovin, brambor, oliv a vinných hroznů. Důležitou surovinou pro výrobu a vývoz je korková kůra z korkového dubu. Významný je chov ovcí, skotu, koz, drůbeže a rybolov.

Obyvatelstvo a náboženství

Portugalsko má zhruba stejný počet obyvatel jako Česká republika, přes 10 a půl milionu. Přes 80 % jsou římští katolíci a církev má v zemi silný vliv. Nachází se zde světově proslulé poutní místo Fatima. Portugalsko se potýká se dvěma velkými problémy – s vysokou negramotností a nízkou porodností.

Politický systém

Zajímavosti

  • Hluboké vazby má Portugalsko s Brazílií, sdílejí nejenom jazyk (s různou výslovností), ale i některé zvyky nebo nálady.
  • 13. května 1917 zahlédly tři místní děti z Fátimy pannu Marii. Událost je popisována jako "Zázrak Slunce": intenzívní sluneční světlo osvítilo nemocné a churavé a vyléčilo je z jejich nemocí.
  • Tradicí jsou v Portugalsku býčí zápasy a drezura koní.
  • Vyrábí se zde proslulé portské víno.
  • Unikátní je místní manuelský sloh ovlivněný loďmi a mořeplavbou a tradice domů s malovanými kachlemi.

V roce 1910 došlo ke svržení monarchie, vzniku republiky a nastolení demokracie. Portugalská republika je řízena prezidentem, parlamentem (Republikové shromáždění) a vládou. Země je členěna na 18 správních regionů a 2 autonomní oblasti (ostrovy Madeira a Azory). Funguje tu občansko- právní systém. Ústavní tribunál posuzuje ústavnost legislativy. Hlavním městem je Lisabon (860 tis. obyv.).

Dovolená a cestování

Portugalsko navštíví ročně asi 20 milionů turistů. K nejatraktivnějším turistickým cílům patří města Lisabon, Porto, Coimbra, ostrovy Madeira a Azory. Portugalské pobřeží Atlantiku je bohaté na pláže. Nevýhodou oceánu je, že bývá studenější. To platí hlavně pro dlouhé západní pobřeží.

Na kratším jižním pobřeží v Algarve je to o něco lepší, takže naprostá většina rekreačních turistů míří tam. Madeira je často přezdívaná „květinovým ostrovem", protože ve zdejším subtropickém klimatu se daří i exotické květeně, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa. Madeira má  nádhernou přírodu. Pobřeží lemují vysoké rozeklané útesy, uvnitř ostrova se vypínají vysoké hory sopečného původu. K okrajům ostrova vybíhají divoké kaučuky porostlé bujnou vegetací.
Ilha da Berlenga - opuštěný ostrůvek stranou vší civilizace je vzdálený asi deset kilometrů od pobřeží, ze kterého je na ostrov v provozu lodní linka. Přírodní rezervace, která je domovem pro tisíce mořských ptáků, vyniká rozeklaným pobřežím. K zajímavostem ostrova patří unikátní 75 metrů dlouhý přírodní tunel Furado Grande, který ústí u Snové jeskyně (Cova do Sonho).

 

Právě se děje

Další zprávy