Základní charakteristika
Brazílie sousedí s Francouzskou Guyanou, Surinamem, Guyanou, Venezuelou, Kolumbií, Peru, Bolívií, Paraguayí, Argentinou a Uruguayí. Byla největší portugalskou kolonií a portugalština je úředním jazykem. Hlavním městem Brazílie je město Brasilia, vybudovaná v druhé polovině 50. let 20. století ve vnitrozemí.
Historie
Základní údaje
Hlavní město: Brasilia
Rozloha: 8 511 965 km²
Nejvyšší bod: Pico da Neblina (2994 m n. m.)
Časové pásmo: - 2 až - 5
Světadíl: Jižní Amerika
Počet obyvatel: 201 033 000
Hustota zalidnění: 23,6 ob. / km²
Jazyk: portugalština
Národnostní složení: běloši (Portugalci, Němci, Italové, Španělé, Poláci) 55 %, mulati 38 %, černoši 6 %, další (Japonci, Arabové, Indiáni) 1 %
Náboženství: římští katolíci (65 %), protestanti (22 %)
Státní zřízení: prezidentská federativní republika
Vznik: 7. září 1822 (nezávislost na Portugalsku)
Měna: brazilský real
Původními obyvateli Brazílie byly většinou kočovné indiánské kmeny. V roce 1500 sem připluli portugalští mořeplavci pod vedením Pedra Cabrala, který je označován jako objevitel Brazílie. Další portugalští objevitelé se chtěli vymanit z chudoby a doufali, že tady najdou něco zajímavého pro svůj obchod. Jediné, co objevili, bylo dřevo, z něhož se vytvářelo červené barvivo. Portugalci se víc zajímali o obchod a o zemědělství než o dobývání země, její velká část tak zůstala neprozkoumaná.
V Brazílii se vyráběl cukr, kvůli němu se dováželi otroci z Afriky. Bylo běžné, že se uzavírala smíšená manželství mezi bělochy, indiány i černochy. Většina Brazilců má nějakou kombinaci evropských, afrických, indiánských a asijských předků, a tato kombinace je dnes pozoruhodným rysem dědictví současné brazilské kultury. V roce 1690 se začalo hledat zlato a objevovat i jiná místa Brazílie. Ložiska zlata zde nebyla velká, a proto se zlatokopové vrátili k zemědělství na pobřeží.
Na počátku 19. století se objevují první náznaky nezávislosti. Důležitou roli sehrál portugalský král Joao VI., který sem uprchl před Napoleonem Bonapartem. V roce 1821 Brazílie získává status království - v unii s Portugalskem. Ale již o rok později jeho syn Pedro vyhlásil nezávislost Brazílie (odtržení od Portugalska), stal se císařem a nechal vytvořit novou ústavu. Po něm byl korunován v roce 1840 jeho syn Pedro II. V 19. století se hlavním produktem stává káva místo cukru. Rozmach produkce kávy přispěl k další vlně evropských přistěhovalců, byli to většinou Italové. V roce 1889 proběhl vojenský převrat, poté císař uprchl a Brazílie se stala republikou. Plantáže kávy byly prakticky ve vlastnictví státu a vlády po dalších třicet let. Další půlstoletí Brazílie zápasila s vládní nestabilitou, vojenskými převraty a křehkou ekonomikou. V roce 1989 země zažila své první demokratické volby po téměř třech desetiletích.
Hospodářství
V Brazílii jsou bohatá naleziště nerostů – železné rudy, drahokamů, zlata a fosfátů. Těží se také černé a hnědé uhlí, ropa a zemní plyn. Průmysl je soustředěn v největších městech na jihovýchodním pobřeží kvůli dopravě. Hlavními odvětvím jsou strojírenství, chemický průmysl, hutnictví, textilní a kožedělný, automobilový, elektrotechnický, elektronický průmysl. Pro Brazílii je typické zemědělství.
Země je největším světovým producentem a vývozcem kávy, kakaa, cukrové třtiny, sisalu (textilní vlákno z listů agáve), pomerančů, batátů, manioku, dál se pěstuje sója, banány, mandarinky, kukuřice, tabák a bavlník. V živočišné výrobě převažuje chov skotu, lov ryb a velryb. Významná je těžba dřeva v Amazonském pralese.
Obyvatelstvo a náboženství
Brazílie je zemí míšenců. Sňatky mezi sebou uzavírali běloši, černoši, indiáni i Asiaté. Ve velkých městech žijí velké komunity, např. Japonci, Italové, Arabové, Španělé a další. Brazilci jsou v drtivé většině křesťané, převažují katolíci. Malé procento obyvatel vyznává různé afro-brazilské kulty.
Politický systém
Oficiálním názvem Brazílie je Brazilská federativní republika. V čele Brazílie stojí prezident, který je volen na čtyři roky. Legislativní moc má dvoukomorový Národní kongres. Výkonná moc je v rukou ministerstev a výkonných institucí státní správy. Brazílie je federativním státem tvořenými 26 spolkovými státy a federálním distriktem hlavního města Brasilia. Každý ze států má svou legislativní i soudní moc, v čele stojí guvernér.
Dovolená a cestování
Brazílie je zemí bohaté kultury, skvělého jídla a především také slunce a rytmu samby. Ideálním obdobím pro návštěvu je období karnevalu, největší a nejtypičtější brazilské události. Při poznávání Brazílie se doporučuje opatrnost, patří totiž mezi země s největší kriminalitou na světě.
Zajímavosti
- Na území Brazílie se rozkládá největší deštný les - Amazonský prales.
- Vyznavači candomble, což je nejrozšířenější afrobrazilský kult, věří, že každého provází od narození do smrti konkrétní božstvo.
- Brazilská architektura je vysoce ceněna zejména od vybudování nového hlavního města Brasília. Projevuje se zde výrazný rys jednoho z nejvýznamnějších architektů funkcionalismu, švýcarského stavitele Le Corbusiera, který zde pobýval.
Rio de Janiero bylo hlavním městem Brazílie do roku 1960 a dodnes patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším. Typickým rysem tohoto rušného města je, že nikdy nespí. Zde je centrum slavných brazilských karnevalů a jedinečných pláží, kterým vévodí slavná Copacabana. Světoznámým monumentem je nad městem čnící socha Ježíše Vykupitele (Cristo Redentor), umístěná na hoře Corcovado. Jedinečný pohled na celé město se pak odkrývá z Cukrové homole (Pao de Acúcar).