Argentina

16. 12. 2011 23:11
Republika Argentina je druhý největší stát v Jižní Americe. Hlavním městem je Buenos Aires.
Argentina vlajka
Argentina vlajka | Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Název země je odvozen od latinského výrazu pro stříbro. Rozkládá se od Ohňové země přes Patagonii až k hranicím Amazonie. Sousedí s Chille, Bolívií, Paraguayí, Brazílií a Uruguayí.

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Buenos Aires
Rozloha: 2 780 400km²
Nejvyšší bod: Aconcagua (6 959  m n. m.)
Časové pásmo: -3
Světadíl: Jižní Amerika
Počet obyvatel:  43 mil.
Hustota zalidnění: 15,5 ob. / km²
Jazyk: španělština
Národnostní složení: 97% Evropané, 3% mestici, Indiáni a Asiaté
Náboženství: 92% římští katolíci, 2% protestanté, 2% judaisté
Státní zřízení: federativní prezidentská republika
Vznik: 9. července 1816 (vyhlášení nezávislosti na Španělsku)
Měna: argentinské peso

Na území dnešní Argentiny žily významné kulturní národy. Kolem roku 1480 obsadili rozsáhlé části Inkové. V roce 1516 přistáli u ústí La Platy Španělé. Nejprve patřilo území Argentiny ke španělskému místokrálovství Peru. Od r. 1536 Španělé kolonizovali území a původní obyvatele Arakuány a Patagonce téměř vyhubili. Roku 1776 bylo zřízeno místokrálovství Rio de la Plata, které zahrnovalo území Argentiny, Bolívie, Paraguaye a Uruguaye. V roce 1810 byl sesazen místokrál. Roku 1816 byla vyhlášena nezávislost Spojených provincií Rio de la Plata, tak vznikl za diktatury Juana Manuela de Rosas' jednotný stát. Roku 1819 se Argentina stala federativním státem. Bezprostředně po vyhlášení nezávislosti vypukla v zemi dlouholetá občanská válka mezi centralisty a federalisty. V roce 1880 byla přičleněna Patagonie.

do 20. let 20. století argentinská ekonomika vzkvétala. V následujících letech převzali vládu konzervativní vlastníci půdy a vojenské kruhy. V čele státu se střídaly civilní vlády s vojenskými. V čele země stál dlouhou dobu Juan Domingo Perón. Po něm získala jméno politika peronismu, která se v praxi projevovala rozsáhlým znárodňováním, podporou odborů, snahou o zlepšení sociálního postavení a rozšíření politických práv dělníků i nejchudších venkovanů, posilováním prezidentské autority a antiklerikalismem. Perón byl prezidentem v letech 1946 – 1958. V roce 1955 se uchýlil do exilu v Madridu. Argentinu zachvátila politická krize, která vyvrcholila v roce 1970. Perón se vrátil a v roce 1973 se stal znovu prezidentem. O rok později zemřel. Následovala tzv. špinavá válka a tzv. národní reorganizace. Během vlády vojenské junty zmizely beze stopy tisíce občanů. Aby junta odvrátila pozornost od vnitřních problémů, zahájila válku o Falklandy. Porážka v této válce s Velkou Británií (1982) uspíšila pád vojenské junty. V roce 1983 byla obnovena demokracie, což se neobešlo bez vraždění, mučení a masových poprav.

Hospodářství

V Argentině jsou četná naleziště metalických kovů, např. železa, uranu, olova, wolframu, zinku, zlata, mědi, stříbra a magnézia, dále se těží sůl, sádra, písek, žula, ropa, plyn a uhlí. Nejvýznamnějším odvětvím je zemědělství a chov dobytka. Jedná se především o pěstování obilovin a olejnatých rostlin, cukrové třtiny, bavlny, ovocných stromů, maté a vína. Chov dobytka je charakterizován především počtem kusů a kvalitou masa a kůží. Chová se hovězí dobytek, ovce, koně a prasata. Důležitou roli hraje také rybolov.

Obyvatelstvo a náboženství

Více než polovina obyvatel žije v hlavním městě a jeho provincii Buenos Aires. Argentina je zemí přistěhovalců. 95% obyvatelstva tvoří běloši, kteří přišli z Itálie a Španělska. Z Evropy přišli také Britové, Francouzi, Němci, Poláci a Rusové, ze Středomoří Syřané a Libanonci. Míšenci narození křížením bělochů a indiánů se mísili stále více a dnes tvoří pouhých 4,5 % argentinského obyvatelstva. 0,5 % obyvatel Argentiny tvoří čistě indiánské kmeny, jako jsou Mapuche, Toba, Mataco a Chiriguana. V Argentině panuje svoboda vyznání. Oficiálním náboženstvím je římsko-katolická církev. Další církve jsou protestantská (2 %), židovská (2 %), islámská, řecká ortodoxní, ruská ortodoxní a další.

Politický systém

Argentina je demokratickou federativní republikou složenou z 23 autonomních provincií.  Prezident a viceprezident jsou voleni přímo na dobu 4 let. Argentinský parlament má dvě komory: Sněmovnu poslanců s 257 členy a senát se 72 členy.

Dovolená a cestování

Zajímavosti

  • Národním tancem je tango. Ještě před tím než se stalo salónním tancem, se tančilo v špinavých chudých přístavních čtvrtích, kde se scházeli námořníci, opuštění, chudí italští přistěhovalci. 
  • V masovějším měřítku začali přistěhovalci z českých zemí přicházet do Argentiny na počátku 20. století. V roce 1906 začal vycházet časopis Slavie a Beseda jihoamerických Čechů, kterou začala vydávat první česká krajanská společnost.
  • Argentinci za svůj národní sport považují pro Evropany celkem neznámý sport „Pato.“

Argentina udivuje nejen svými přírodními krásami, ale i svými okouzlujícími městy. Žije tu mnoho živočišných druhů, v Patagonii tisíce tučňáků, na pobřeží Atlantského oceánu lze s vyhlídkovými jízdami na lodi pozorovat velryby, delfíny a při pobřeží pozorovat tuleně a mrože. Návštěvníci najdou kvalitní sjezdařské tratě na svazích And a tichá horská zákoutí, stejně jako krásné písečné pláže, kde se dá slunit. Neobyčejně krásné jsou obrovské ledovcové masy a napůl zamrzlá ledovcová jezera. Buenos Aires je největším a hlavním městem Argentiny s mnohými kulturními zajímavostmi -  Catedral Metropolitana, náměstí Argentina (proběhly zde všechny důležité politické události), Palacio del Congreso a další.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy