Argentina

16. 12. 2011 23:11
Republika Argentina je druhý největší stát v Jižní Americe. Hlavním městem je Buenos Aires.
Argentina vlajka
Argentina vlajka | Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Název země je odvozen od latinského výrazu pro stříbro. Rozkládá se od Ohňové země přes Patagonii až k hranicím Amazonie. Sousedí s Chille, Bolívií, Paraguayí, Brazílií a Uruguayí.

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Buenos Aires
Rozloha: 2 780 400km²
Nejvyšší bod: Aconcagua (6 959  m n. m.)
Časové pásmo: -3
Světadíl: Jižní Amerika
Počet obyvatel:  43 mil.
Hustota zalidnění: 15,5 ob. / km²
Jazyk: španělština
Národnostní složení: 97% Evropané, 3% mestici, Indiáni a Asiaté
Náboženství: 92% římští katolíci, 2% protestanté, 2% judaisté
Státní zřízení: federativní prezidentská republika
Vznik: 9. července 1816 (vyhlášení nezávislosti na Španělsku)
Měna: argentinské peso

Na území dnešní Argentiny žily významné kulturní národy. Kolem roku 1480 obsadili rozsáhlé části Inkové. V roce 1516 přistáli u ústí La Platy Španělé. Nejprve patřilo území Argentiny ke španělskému místokrálovství Peru. Od r. 1536 Španělé kolonizovali území a původní obyvatele Arakuány a Patagonce téměř vyhubili. Roku 1776 bylo zřízeno místokrálovství Rio de la Plata, které zahrnovalo území Argentiny, Bolívie, Paraguaye a Uruguaye. V roce 1810 byl sesazen místokrál. Roku 1816 byla vyhlášena nezávislost Spojených provincií Rio de la Plata, tak vznikl za diktatury Juana Manuela de Rosas' jednotný stát. Roku 1819 se Argentina stala federativním státem. Bezprostředně po vyhlášení nezávislosti vypukla v zemi dlouholetá občanská válka mezi centralisty a federalisty. V roce 1880 byla přičleněna Patagonie.

do 20. let 20. století argentinská ekonomika vzkvétala. V následujících letech převzali vládu konzervativní vlastníci půdy a vojenské kruhy. V čele státu se střídaly civilní vlády s vojenskými. V čele země stál dlouhou dobu Juan Domingo Perón. Po něm získala jméno politika peronismu, která se v praxi projevovala rozsáhlým znárodňováním, podporou odborů, snahou o zlepšení sociálního postavení a rozšíření politických práv dělníků i nejchudších venkovanů, posilováním prezidentské autority a antiklerikalismem. Perón byl prezidentem v letech 1946 – 1958. V roce 1955 se uchýlil do exilu v Madridu. Argentinu zachvátila politická krize, která vyvrcholila v roce 1970. Perón se vrátil a v roce 1973 se stal znovu prezidentem. O rok později zemřel. Následovala tzv. špinavá válka a tzv. národní reorganizace. Během vlády vojenské junty zmizely beze stopy tisíce občanů. Aby junta odvrátila pozornost od vnitřních problémů, zahájila válku o Falklandy. Porážka v této válce s Velkou Británií (1982) uspíšila pád vojenské junty. V roce 1983 byla obnovena demokracie, což se neobešlo bez vraždění, mučení a masových poprav.

Hospodářství

V Argentině jsou četná naleziště metalických kovů, např. železa, uranu, olova, wolframu, zinku, zlata, mědi, stříbra a magnézia, dále se těží sůl, sádra, písek, žula, ropa, plyn a uhlí. Nejvýznamnějším odvětvím je zemědělství a chov dobytka. Jedná se především o pěstování obilovin a olejnatých rostlin, cukrové třtiny, bavlny, ovocných stromů, maté a vína. Chov dobytka je charakterizován především počtem kusů a kvalitou masa a kůží. Chová se hovězí dobytek, ovce, koně a prasata. Důležitou roli hraje také rybolov.

Obyvatelstvo a náboženství

Více než polovina obyvatel žije v hlavním městě a jeho provincii Buenos Aires. Argentina je zemí přistěhovalců. 95% obyvatelstva tvoří běloši, kteří přišli z Itálie a Španělska. Z Evropy přišli také Britové, Francouzi, Němci, Poláci a Rusové, ze Středomoří Syřané a Libanonci. Míšenci narození křížením bělochů a indiánů se mísili stále více a dnes tvoří pouhých 4,5 % argentinského obyvatelstva. 0,5 % obyvatel Argentiny tvoří čistě indiánské kmeny, jako jsou Mapuche, Toba, Mataco a Chiriguana. V Argentině panuje svoboda vyznání. Oficiálním náboženstvím je římsko-katolická církev. Další církve jsou protestantská (2 %), židovská (2 %), islámská, řecká ortodoxní, ruská ortodoxní a další.

Politický systém

Argentina je demokratickou federativní republikou složenou z 23 autonomních provincií.  Prezident a viceprezident jsou voleni přímo na dobu 4 let. Argentinský parlament má dvě komory: Sněmovnu poslanců s 257 členy a senát se 72 členy.

Dovolená a cestování

Zajímavosti

  • Národním tancem je tango. Ještě před tím než se stalo salónním tancem, se tančilo v špinavých chudých přístavních čtvrtích, kde se scházeli námořníci, opuštění, chudí italští přistěhovalci. 
  • V masovějším měřítku začali přistěhovalci z českých zemí přicházet do Argentiny na počátku 20. století. V roce 1906 začal vycházet časopis Slavie a Beseda jihoamerických Čechů, kterou začala vydávat první česká krajanská společnost.
  • Argentinci za svůj národní sport považují pro Evropany celkem neznámý sport „Pato.“

Argentina udivuje nejen svými přírodními krásami, ale i svými okouzlujícími městy. Žije tu mnoho živočišných druhů, v Patagonii tisíce tučňáků, na pobřeží Atlantského oceánu lze s vyhlídkovými jízdami na lodi pozorovat velryby, delfíny a při pobřeží pozorovat tuleně a mrože. Návštěvníci najdou kvalitní sjezdařské tratě na svazích And a tichá horská zákoutí, stejně jako krásné písečné pláže, kde se dá slunit. Neobyčejně krásné jsou obrovské ledovcové masy a napůl zamrzlá ledovcová jezera. Buenos Aires je největším a hlavním městem Argentiny s mnohými kulturními zajímavostmi -  Catedral Metropolitana, náměstí Argentina (proběhly zde všechny důležité politické události), Palacio del Congreso a další.

 

Právě se děje

Další zprávy