Madrid

13. 10. 2014 12:31
O Madridu se říká, že je v něm každému příchozímu umožněno stát se Madriďanem.
Madrid
Madrid | Foto: Thinkstock

Svědčí o tom bezelstná snaha obyvatel města být vždy po ruce a za každou cenu pomoci. I bez toho si ale můžete vychutnat zdejší lásku k umění a schopnost užít si noční život.

Hlavní město Španělska se nachází přímo uprostřed Pyrenejského ostrova a díky tomu je možné z něj jednoduše cestovat do všech ostatních koutů tohoto státu. Ona ani doprava v samotné metropoli není k zahození, Madrid totiž disponuje jedním z nejpropracovanějších systémů městské hromadné dopravy s hustou sítí především podzemní dráhy.

Madrid - základní údaje

Název: Madrid          

Stát: Španělsko

Počet obyvatel: 3 233 000

Rozloha: 607 km²

Nadmořská výška: 667 m.n.m.

Hustota obyvatel: 5 337 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické křesťanství

Telefonní předvolba: +34 91

Na pochůzkách městem budete střídavě narážet na roztomilé kavárničky nabízející španělskou specialitu – tapas (malé jednohubky roztodivných tvarů a chutí), obchody s místní sušenou šunkou, polonahé slečny nabízející nejstarší řemeslo světa a také muzea a galerie plné světově známých děl. Ubytujete-li se v centru města, stanete se pravděpodobně, ať už proti své vůli, účastníkem bujarého nočního veselí. Španělé i turisté sem přijíždějící vyrážejí za zábavou pozdě v noci a vracejí se ráno. A vesele si u toho prozpěvují.

Sportovní fanoušci by neměli zapomenout navštívit jeden z nejlepších fotbalových týmů světa – FC Real Madrid, a to přímo na fotbalovém stadionu Santiago Bernabéu s kapacitou 80 tisíc osob. Na cestách vás bude doprovázet všudypřítomný znak města, medvěd opírající se o jahodový strom.

V roce 2004 se zde odehrál ničivý teroristický útok čítající sérii deseti časovaných výbuchů ve vlacích spojujících předměstí Madridu s centrem. Zemřelo při nich 191 lidí a další dva tisíce byly zraněny.

Historie

Z dosud nejasného důvodu se Madridu v minulosti vyhnuli Římané, proto se jeho příběh začíná psát až v 9. století, kdy se zde při cestě na sever usídlili Muslimové. Díky tomu, že místo oplývalo podzemními vodami, pojmenovali jej „Mayrit“, tedy „místo mnoha pramenů“. V té doby bylo hlavním městem Toledo a vesnička Madrid stále čekala na svůj rozkvět. Ten přišel až s rozvojem křesťanství v 11. století.

Rychlý spád město nabralo až v 16. století, přesněji v roce 1561, kdy do něj král Filip II. přestěhoval celý svůj královský dvůr, a to navzdory tomu, že zde nebyla jediná univerzita ani katedrála. Město ale mělo výhodnou polohu a díky historické nezatíženosti bylo i tvárné. Rostlo však rychleji, než mu umožňoval odvodňovací systém, a tak se brzy dostalo do podvědomí Španělů jako „zapáchající“.

Na konci 18. století město dostalo injekci v podobě projektu na rozšíření hranic, o který se postaral král Karel II. Španělský. Od té doby docházelo ve Španělsku k časté výměně panovníků, v roce 1898 prošlo velkou krizí a posléze i občanskou válkou. Když v roce 1939 Franco válku vyhrál, následovala nejdelší diktatura ve španělských dějinách, trvala až do roku 1975, kdy Franco zemřel. Následovalo zrušení cenzury, rozmach kultury a všeobecný zájem o Madrid ze strany turistů.

Turistické zajímavosti

Madrid, Plaza Mayor
Madrid, Plaza Mayor | Foto: Thinkstock

Prohlídku města je dobré začít na tzv. „nulťáku“, tedy nultém kilometru španělských silnic. Najdete je v chodníku na náměstí s názvem Puerta del Sol, sluneční brány, kterou zde již bohužel nenajdete, zmizela v 16. století. Dalším zajímavým náměstím je Plaza Mayor, o poznání klidnější místo, kde se často konají hudební a divadelní představení. Mile vás překvapí zejména postarší dědoušci posedávající venku na lavičkách a hlasitě hodnotící každou procházející slečnu. Kousek odsud se také každou neděli konají bleší trhy s názvem Rastro, nevídaných rozměrů i složení.

Na náměstí Plaza de la Villa naleznete starou radnici se šlechtickými paláci a o pár ulic dále již monumentální královský palác s katedrálou a zahradami. Objekt má 2 800 místností a v současnosti slouží jako muzeum a reprezentativní prostor. V Madridu zaplesají především milovníci umění. Nachází se tady totiž trojice muzeí, jež nesmějí minout - Museo del Prado, Museo Thyssen-Bornemisza a Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía. Pokud máte čas navštívit pouze jedno z nich, vyberte si Prado. Je totiž řazeno mezi nejlepší světová muzea a obsahuje zhruba 8 500 obrazů, z nichž nejzajímavější je Picassova Guernika, Dvorní dámy od Velazqueze a Zahrada pozemských rozkoší od Bosche.

Stejně jako na umění, je Madrid bohatý také na zelené plochy. Na park narazíte doslova na každém rohu, nemusíte v něm ale jen ležet na trávě, ale také poslouchat bubny, vyrazit na plavbu loďkou (park Retiro), kochat se výhledem na město (park Casa de Campo) nebo obdivovat egyptský chrám (park Parque del Oeste).

Počasí

Počasí v Madridu je po většinu roku suché a slunečné, jelikož se ale nachází v kontinentálním pásmu, jsou pro něj charakteristické jisté výkyvy – v červenci a srpnu je zde opravdové horko, v prosinci a lednu zase chladno i mrazivo. Letní teploty se pohybují okolo 25-30 stupňů, v zimě teplota padá až k nule. V Madridu obecně dost málo prší, srážky se objevují nejčastěji v říjnu a listopadu, případně v březnu a dubnu. Asi nejvhodnější doba pro návštěvu Madridu je právě jaro a podzim, pokud nejste milovníky rozpálených ulic letního města.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy