umění

Nová příspěvková organizace státu se bude starat o vítkovické vysoké pece

Ministerstvo kultury zřídilo novou příspěvkovou organizaci v Ostravě. Jmenuje se Museum+ a jejím účelem je obnova vysokých pecí v Dolních Vítkovicích, které jsou národní kulturní památkou. Náklady na provoz mají činit přibližně čtyři miliony korun ročně včetně dočasného pronájmu prostor v Dolních Vítkovicích a personálních nákladů. S ředitelem se na chodu organizace budou podílet další tři zaměstnanci.

Do doby ukončení výběrového řízení je vedením organizace pověřen Jaroslav Dvořák, dlouholetý náměstek ředitele Muzea Beskyd Frýdek-Místek a zároveň předseda pracovní skupiny, která projekt připravovala. Museum+ bude 30. příspěvkovou organizací ministerstva kultury. Tou další by se měl stát pražský Památník ticha připomínající osudy židovských obyvatel Prahy za druhé světové války.

Průmyslové areály Dolních Vítkovic jsou nejnavštěvovanějším místem v Moravskoslezském kraji, patří i mezi nejoblíbenější v republice. Roku 2019 sem zavítalo 1,6 milionu lidí. Pod průmyslové areály spadají aula Gong, Svět techniky, věž Bold Tower či hornické muzeum Landek Park v Ostravě-Petřkovicích.

Zdroj: ČTK
Pokračovat