Buenos Aires

8. 4. 2015 15:12
Hlavní město jihoamerického státu Argentina je mezi turisty často přirovnáváno k Paříži.
Buenos Aires, Plaza de Mayo
Buenos Aires, Plaza de Mayo | Foto: Thinkstock

Její architekturou byly inspirovány i zdejší široké bulváry, co však mají obě města společné, je množství času stráveného v kavárnách.

Buenos Aires - základní informace

Název: Buenos Aires
Stát: Argentina
Počet obyvatel: 2 900 000
Rozloha: 203 km²
Nadmořská výška: 25 m.n.m.
Hustota obyvatel: 14 242 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +011

Název Buenos Aires dostalo město od Juana de Garay a v celé své kráse znělo Santísima Trinidad y Puerto de Nuestra Señora del Buen Ayre, tedy Nejsvětější trojice a přístav Panny Marie dobrého větru, která byla ochránkyní námořníků. Jeho oficiální název však byl změněn v roce 1996 na Ciudad Autónoma de Buenos Aires. Hranice města jsou dány řekou Río de la Plata, Riachuelo a Avenidou General Paz. Buenos Aires, ač by se na první pohled zdálo, neleží u moře, ale právě na březích řeky Río de la Plata, kdy La Plata je považována za největší světové estuárium, tedy nálevkovité ústí řeky, která přechází v mořský záliv.

Město samotné se nachází na východě země a je také nejvýznamnějším argentinským přístavem. Je pro něj typické hned několik věcí, kromě kávy a argentinských steaků je to také tango a fotbal. Tango se zde poprvé tančilo v roce 1880 a dnes na něj narazíte nejen na ulici, ale také v mnoha klubech a restauracích. Místní vás základní kroky milerádi naučí i bez požádání.

Nejslavnějšími fotbalovými kluby jsou Boca Juniors a River Plate. Za první z nich hrál kdysi i nejslavnější argentinský fotbalista Diego Armando Maradona. Kromě těchto dvou se v Buenos Aires nachází dalších 22 fotbalových klubů. I když jsou nejtypičtějšími argentinskými jídly pizza a těstoviny, byl by hřích neochutnat místní steak, z nichž nejkvalitnější a obvykle i nejdražší je bife de lomo. Maso se zde podává na každém rohu v různých podobách, narazit můžete i na studený řízek v housce.

Historie

Historie města Buenos Aires se začala psát v 16. století, kdy se zde v roce 1516 vylodil první Evropan, španělský mořeplavec Juan Díaz de Solís. Město bylo oficiálně založeno v roce 1536 jako osada, která ležela na území dnešní čtvrti San Telmo. V té době však mezi sebou bojovali osadníci s místními domorodci, což vyústilo útěkem osadníků. Město tam bylo podruhé oficiálně založena v roce 1580 jako malá vesnice. Tehdejší španělské kolonizátory zajímalo především zlato a stříbro, které se však v okolí Buenos Aires nenacházelo.

Rozvíjet se tak začalo až v roce 1776, kdy se stalo hlavním městem španělského místokrálovství Río de la Plata. Od roku 1826 bylo Buenos Aires hlavním městem Argentinské konfederace, od roku 1880 pak hlavním městem nezávislé Argentiny. Ve 20. století začal výrazně vzrůstat počet obyvatel díky vlně imigrantů ze Španělska a Itálie. V roce 1913 byla otevřena první linka metra a centrum města v dnešní podobě i s okolními ulicemi bylo postaveno při druhé vlně stavitelského boomu mezi lety 1945 až 1980. V roce 1994 se město stalo dějištěm teroristického útoku na židovské centrum, při kterém zahynulo 85 lidí.

Turistické zajímavosti

Buenos Aires, Casa Rosada
Buenos Aires, Casa Rosada | Foto: Thinkstock

Prohlídku města můžete začít na Květnovém náměstí, které vždy bylo srdcem celé země. Založeno bylo v roce 1580 a probíhaly na něm všechny důležité manifestace. Uvidíte na něm koloniální architekturu, vysoké palmy a barevné zahrady, mezi kterými váš pohled jistě upoutá Casa Rosada (růžový dům), kde sídlí vláda. Nejnavštěvovanějším místem tohoto náměstí je však hrobka generála José de San Martína, osvoboditele dnešní Argentiny, která se nachází uvnitř katedrály. Za zmínku stojí také Dům kultury, jako jediný postavený ve francouzském stylu.

V bankovní čtvrti můžete obdivovat ohromnou stavbu Banky národů z roku 1888 z mramoru a kamene, v jejímž prvním patře sídlí muzeum numismatiky. Ve čtvrti Montserrat naleznete nejstarší budovy města, například Manzana de las Luces pochází z poloviny 17. století. Údajně je spojena tajnými tunely s vrškem Montserrat. Posedět můžete v Café Tortoni ve stylu secese, jde také o jednu z nejstarších literárních kaváren, kde večer hraje živá hudba. Čtvrť San Telmo fascinuje svou historií, jde o nejstarší čtvrť města, nachází se zde tržnice a pestrá směsice restaurací.

Buenos Aires, čtvť La Boca
Buenos Aires, čtvť La Boca | Foto: Thinkstock

Čtvrť La Boca je známá pestrobarevnými fasádami, visutým železným mostem a sídlem fotbalového klubu Boca Juniors. Čtvrť Recoleta zase nabízí Muzeum výtvarného umění, knihovnu, kulturní centrum a baziliku N. S. del Pilar v koloniálním stylu z první poloviny 18. století. Odpočinout si můžete jít do několika zahrad ve čtvrti Palermo, nachází se zde také planetárium a zoo. Zajímavý je také hřbitov Cementario de la Recoleta, který svými hroby připomíná miniaturu města. Najdete zde například hrobku slavné Evity Perón.

Počasí

Buenos Aires převládá mírně vlhké subtropické podnebí s horkými léty a vlhkými zimami. V letním období se zde teploty pohybují okolo 28 stupňů, v zimě padají k 5 stupňům. Zapomenout však nesmíte na to, že se jedná o opačnou polokouli, léta jsou zde tedy od prosince do března, zimy od června do srpna. Na jaře (září až listopad) a na podzim (březen až květen) je zde velmi pěkně a slunečno, místní toto období označují za nejideálnější pro návštěvu. Na konci února se zde koná každoroční Carnaval, kdy v ulicích probíhají koncerty, divadelní představení, živé průvody a další zábava.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy