Buenos Aires

8. 4. 2015 15:12
Hlavní město jihoamerického státu Argentina je mezi turisty často přirovnáváno k Paříži.
Buenos Aires, Plaza de Mayo
Buenos Aires, Plaza de Mayo | Foto: Thinkstock

Její architekturou byly inspirovány i zdejší široké bulváry, co však mají obě města společné, je množství času stráveného v kavárnách.

Buenos Aires - základní informace

Název: Buenos Aires
Stát: Argentina
Počet obyvatel: 2 900 000
Rozloha: 203 km²
Nadmořská výška: 25 m.n.m.
Hustota obyvatel: 14 242 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +011

Název Buenos Aires dostalo město od Juana de Garay a v celé své kráse znělo Santísima Trinidad y Puerto de Nuestra Señora del Buen Ayre, tedy Nejsvětější trojice a přístav Panny Marie dobrého větru, která byla ochránkyní námořníků. Jeho oficiální název však byl změněn v roce 1996 na Ciudad Autónoma de Buenos Aires. Hranice města jsou dány řekou Río de la Plata, Riachuelo a Avenidou General Paz. Buenos Aires, ač by se na první pohled zdálo, neleží u moře, ale právě na březích řeky Río de la Plata, kdy La Plata je považována za největší světové estuárium, tedy nálevkovité ústí řeky, která přechází v mořský záliv.

Město samotné se nachází na východě země a je také nejvýznamnějším argentinským přístavem. Je pro něj typické hned několik věcí, kromě kávy a argentinských steaků je to také tango a fotbal. Tango se zde poprvé tančilo v roce 1880 a dnes na něj narazíte nejen na ulici, ale také v mnoha klubech a restauracích. Místní vás základní kroky milerádi naučí i bez požádání.

Nejslavnějšími fotbalovými kluby jsou Boca Juniors a River Plate. Za první z nich hrál kdysi i nejslavnější argentinský fotbalista Diego Armando Maradona. Kromě těchto dvou se v Buenos Aires nachází dalších 22 fotbalových klubů. I když jsou nejtypičtějšími argentinskými jídly pizza a těstoviny, byl by hřích neochutnat místní steak, z nichž nejkvalitnější a obvykle i nejdražší je bife de lomo. Maso se zde podává na každém rohu v různých podobách, narazit můžete i na studený řízek v housce.

Historie

Historie města Buenos Aires se začala psát v 16. století, kdy se zde v roce 1516 vylodil první Evropan, španělský mořeplavec Juan Díaz de Solís. Město bylo oficiálně založeno v roce 1536 jako osada, která ležela na území dnešní čtvrti San Telmo. V té době však mezi sebou bojovali osadníci s místními domorodci, což vyústilo útěkem osadníků. Město tam bylo podruhé oficiálně založena v roce 1580 jako malá vesnice. Tehdejší španělské kolonizátory zajímalo především zlato a stříbro, které se však v okolí Buenos Aires nenacházelo.

Rozvíjet se tak začalo až v roce 1776, kdy se stalo hlavním městem španělského místokrálovství Río de la Plata. Od roku 1826 bylo Buenos Aires hlavním městem Argentinské konfederace, od roku 1880 pak hlavním městem nezávislé Argentiny. Ve 20. století začal výrazně vzrůstat počet obyvatel díky vlně imigrantů ze Španělska a Itálie. V roce 1913 byla otevřena první linka metra a centrum města v dnešní podobě i s okolními ulicemi bylo postaveno při druhé vlně stavitelského boomu mezi lety 1945 až 1980. V roce 1994 se město stalo dějištěm teroristického útoku na židovské centrum, při kterém zahynulo 85 lidí.

Turistické zajímavosti

Buenos Aires, Casa Rosada
Buenos Aires, Casa Rosada | Foto: Thinkstock

Prohlídku města můžete začít na Květnovém náměstí, které vždy bylo srdcem celé země. Založeno bylo v roce 1580 a probíhaly na něm všechny důležité manifestace. Uvidíte na něm koloniální architekturu, vysoké palmy a barevné zahrady, mezi kterými váš pohled jistě upoutá Casa Rosada (růžový dům), kde sídlí vláda. Nejnavštěvovanějším místem tohoto náměstí je však hrobka generála José de San Martína, osvoboditele dnešní Argentiny, která se nachází uvnitř katedrály. Za zmínku stojí také Dům kultury, jako jediný postavený ve francouzském stylu.

V bankovní čtvrti můžete obdivovat ohromnou stavbu Banky národů z roku 1888 z mramoru a kamene, v jejímž prvním patře sídlí muzeum numismatiky. Ve čtvrti Montserrat naleznete nejstarší budovy města, například Manzana de las Luces pochází z poloviny 17. století. Údajně je spojena tajnými tunely s vrškem Montserrat. Posedět můžete v Café Tortoni ve stylu secese, jde také o jednu z nejstarších literárních kaváren, kde večer hraje živá hudba. Čtvrť San Telmo fascinuje svou historií, jde o nejstarší čtvrť města, nachází se zde tržnice a pestrá směsice restaurací.

Buenos Aires, čtvť La Boca
Buenos Aires, čtvť La Boca | Foto: Thinkstock

Čtvrť La Boca je známá pestrobarevnými fasádami, visutým železným mostem a sídlem fotbalového klubu Boca Juniors. Čtvrť Recoleta zase nabízí Muzeum výtvarného umění, knihovnu, kulturní centrum a baziliku N. S. del Pilar v koloniálním stylu z první poloviny 18. století. Odpočinout si můžete jít do několika zahrad ve čtvrti Palermo, nachází se zde také planetárium a zoo. Zajímavý je také hřbitov Cementario de la Recoleta, který svými hroby připomíná miniaturu města. Najdete zde například hrobku slavné Evity Perón.

Počasí

Buenos Aires převládá mírně vlhké subtropické podnebí s horkými léty a vlhkými zimami. V letním období se zde teploty pohybují okolo 28 stupňů, v zimě padají k 5 stupňům. Zapomenout však nesmíte na to, že se jedná o opačnou polokouli, léta jsou zde tedy od prosince do března, zimy od června do srpna. Na jaře (září až listopad) a na podzim (březen až květen) je zde velmi pěkně a slunečno, místní toto období označují za nejideálnější pro návštěvu. Na konci února se zde koná každoroční Carnaval, kdy v ulicích probíhají koncerty, divadelní představení, živé průvody a další zábava.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Chladněji než doposud. Vláda kvůli krizi snížila minimální povolené teploty na pracovištích

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda v pondělí kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Strakova akademie o tom informovala na svém webu.

Podle nařízení má například pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní nejnižší povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách bude moct spadnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.

"Hlavním důvodem návrhu je revidovat právní rámec ve vztahu k požadavkům na minimální teplotu na pracovišti s ohledem na současnou situaci, kdy v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině dochází k omezování a přerušování dodávek zemního plynu, kdy se předpokládá další nárůst a přetrvávání energetické krize," uvedlo v důvodové zprávě k nařízení ministerstvo.

Současné stanovené teploty pocházejí z roku 2007. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) jeho úřad návrh konzultoval s hygieniky a srovnával s jinými zeměmi. Změna má podle návrhu vstoupit v platnost dnem vyhlášení nového nařízení vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy