Kolumbie

V Kolumbii bylo zraněno 43 lidí při výbuchu bomby ukryté v automobilu

Při pátečním výbuchu bomby ukryté v automobilu na západě Kolumbie utrpělo podle vládních údajů zranění nejméně 43 lidí. Z nich 11 jsou státní zaměstnanci, oznámil v sobotu ministr obrany Diego Molano. Prvotní údaje hovořily nejméně o 16 zraněných, uvedla agentura DPA. Oblast je jedním z center obchodu s drogami.

Nálož explodovala v pátek nedaleko radnice města Corinto v departementu Cauca. Molano označil incident za "svévolný terorismus proti civilistům" a připsal ho jedné ze skupin, které se odštěpily od levicové gerily FARC. Corinto se podle deníku El Tiempo, který se odvolává na místní úřady, v poslední době stává důležitým bodem na trase pašeráků drog a zbraní.

Zdroj: ČTK

Zpěvačka Shakira prodala práva na své písně

Kolumbijská popová zpěvačka Shakira se přidala k umělcům, kteří v době pandemie nového typu koronaviru nemohou koncertovat, a tak prodávají práva na svou hudbu. Tantiémy ze všech jejích 145 skladeb, kdykoliv zazní v reklamě, filmu, televizi nebo někdo natočí jejich coververzi, bude nově vybírat londýnský fond Hipgnosis. Ten koupil 100 procent práv. Výše transakce není známá.

Třiačtyřicetiletá Shakira od svého debutu v 90. letech minulého století celosvětově prodala přes 80 milionů nahrávek, je držitelkou tří cen Grammy a 12 Grammy za latinskou hudbu. Na Spotify má 32 milionů posluchačů, na YouTube její hity dohromady nasbíraly 20 miliard zhlédnutí. Práva na své skladby v uplynulých týdnech prodali také písničkáři Bob Dylan a Neil Young nebo Lindsey Buckingham, kytarista skupiny Fleetwood Mac.

Zdroj: Reuters

Venezuela uzavřela přechod s Kolumbií, vracelo se moc migrantů

Venezuela uzavřela hraniční přechod s Kolumbií, jímž se v posledních týdnech vraceli emigranti. Jako důvod uvedla příliš velké počty Venezuelanů, kteří se vracejí do vlasti a kteří podle vlády přispívají ke zhoršení koronavirové epidemické situace. Informovala o tom dnes agentura Europa Press.

Z Venezuely v předchozích několika letech uteklo kvůli hluboké ekonomické krizi a represím autoritářského režimu přes pět milionů lidí, z toho 1,7 milionu do Kolumbie. Opatření vyhlášená kolumbijskou vládou před několika měsíci kvůli pandemii covidu-19, jimiž se omezil chod ekonomiky, ale přiměla už asi 100 000 Venezuelanů k návratu do vlasti. Mnozí totiž přišli o práci i o střechu nad hlavou.

Zdroj: ČTK

Při pádu vrtulníku v Kolumbii zemřelo nejméně devět vojáků

Nejméně devět vojáků zemřelo a dalších šest bylo zraněno poté, co se v jihovýchodní Kolumbii během vojenské operace proti povstalcům zřítil armádní vrtulník. Podle agentury Reuters o tom informoval prezident Iván Duque s tím, že dva vojáci se stále pohřešují. Pád stroje prezident označil za nehodu.

"Bylo nalezeno devět těl," řekl Duque v televizním vystoupení. "Je to složitý okamžik. Jsme si vědomi hrdinství, které ukázali naši vojáci a policisté, aby nám přinesli klid v mysli," dodal.

Armáda dříve sdělila, že na palubě vrtulníku UH-60 Black Hawk bylo v době jeho pádu 17 vojáků, z nichž "šest bylo zraněno a dalších 11 zmizelo". Později podle agentury DPA doplnila, že se stroj zřítil ve chvíli, kdy z něj vojáci slaňovali na zem.

Zdroj: ČTK

V Bogotě platí v noci zákaz vycházení. Prezident ho vyhlásil kvůli protivládním protestům

Kolumbijský prezident Iván Duque vyhlásil v metropoli Bogotě noční zákaz vycházení v souvislosti s masovými protivládními demonstracemi, jichž se ve čtvrtek zúčastnilo čtvrt milionu lidí. Zákaz bude platit v celém sedmimilionovém městě od pátečních 21:00 místního času do dnešních 6:00 místního času, napsal prezident na Twitteru. Při střetech demonstrantů s policií zemřeli ve čtvrtek tři lidé. Úřady rovněž uvedly, že bylo zatčeno 98 osob a zranění utrpělo 122 civilistů a 151 příslušníků bezpečnostních složek.

Zdroj: ČTK
Pokračovat