Lisabon

1. 9. 2014 14:12
Nejzápadnější evropské hlavní město se nachází v místech, kde se ústí řeky Tejo vlévá do vod Atlantského oceánu. Lisabon však není unikátní pouze tímto faktem.
Portugalsko - Lisabon
Portugalsko - Lisabon | Foto: Isifa/Thinkstock

Když totiž procházíte jeho uličkami, připadáte si chvíli jako v San Franciscu, Riu de Janeiru nebo Paříži.

Ačkoliv Lisabon tak trochu trpí nedostatkem historických památek světového významu, v každém návštěvníkovi zanechá hluboký dojem. Město má prostě svůj osobitý ráz a už jen bezcílné bloumání uličkami nadchne každého turistu. I když se o něm traduje, že je jedním z nejhlučnějších měst v Evropě, skutečnost je taková, že vás pobyt v tomto mraveništi bude neskutečně bavit.

Lisabon je tramvajovou velmocí, nachází se zde bezpočet tramvajových a lanovkových tras začleněných do systému veřejné dopravy. Nejzajímavější z nich je tramvaj číslo 28, která je sama o sobě historickým kouskem klouzajícím v klikatých uličkách města. Zaručeně vám připomene historickou tramvaj v kalifornském San Franciscu, a to nejsme s podobností k tomuto městu u konce. Když poprvé spatříte most 25. dubna (25 de Abril), neuvěříte, že ještě stále stojíte oběma nohama v Evropě.

Lisabon - základní údaje

Název: Lisabon

Stát: Portugalsko

Počet obyvatel: 654 000

Rozloha: 85 km²

Nadmořská výška: 28 - 130 m.n.m.

Hustota obyvatel: 6 386 obyv./km²

Náboženství: katolické křesťanství

Telefonní předvolba: +351

Zajímavý je také most Vasco de Gama, který byl otevřen v roce 1998 při příležitosti 500. výročí slavné plavby Vasca de Gamy do Indie a dodnes patří s délkou 17 345 metrů a výškou 155 metrů k nejdelším mostům v Evropě. Ve stejném roce v Lisabonu proběhlo Expo 98. Portugalci se rádi dobře a kvalitně stravují, na což si musí turisté zvyknout a řádně za takovou službu zaplatit. Je zvykem zde podávat před hlavním chodem malý předkrm (couvert), který ale můžete odmítnout (tedy neplatit za něj).

Historie

Podle historických pramenů území dnešního Lisabonu existovalo již ve 12. století před naším letopočtem. Tehdy se zde nacházelo fénické obchodní středisko známé jako allis ubbo (čili bezpečný přístav), což bylo později vykládáno jako původ slova Lisabon. Řekové zase znali město jako Olissipo, které se v průběhu punských válek stalo součástí Římské říše. V této době město vzkvétalo, a to především proto, že bylo centrem křesťanství ve východní části Evropy. Ve 4. a 5. století byl Lisabon dobyt Alany a Vandaly a stal se součástí vizigótské říše.

V 8. století pak město napadli Maurové, kteří zde byli u moci až do počátku 12. století. V roce 1147 jej s pomocí anglických, francouzských a německých rytířů dobyl první portugalský král Alfonso. Hlavním městem Portugalského království se Lisabon stal v roce 1255. 15. století bylo pro Portugalsko důležité díky portugalským mořeplavcům. Spousta z nich se tehdy zapsala do podvědomí lidstva zásadními objevy a plavbami.

V polovině 18. století, přesněji v roce 1755, město zasáhla ničivá vlna přírodních katastrof, započatá zemětřesením, následovaným požáry a vlnou tsunami. O život tehdy přišlo až 100 tisíc obyvatel. Město se díky koloniálnímu bohatství relativně rychle vzpamatovalo a nové čtvrti, které následně vznikly, byly jako první na světě postaveny tak, aby odolaly dalšímu zemětřesení.

Turistické zajímavosti

Srdcem města je náměstí Praça Dom Pedro IV, místními nazýváno jako Rossio, uličkami spojeno s náměstím Praça Dom Comércio, ze kterého jde krásně vidět most 25. dubna, jež je nápadnou kopií sanfranciského mostu Golden Gate.

Zážitkem, který nesmíte vynechat, je jízda výtahem Elevador de Santa Justa, jehož autorem je Raoul Mesnier du Ponsard, žák Gustava Eiffela. Výtah vzdáleně připomíná Eiffelovu věž a vyveze vás do výšky 32 metrů, odkud uvidíte město jako na dlani. Historie si žádá také návštěvu hradu Castelo de São Jorge, který je vystavěn na kopci nad centrem města a nabízí nádherný výhled. Postaven byl v 11. století, do 12. století jej obývali Maurové, kteří byli v 16. století vyhnáni Portugalci. Hrad přežil ničivé zemětřesení a v části nazývané Pantheon odpočívají portugalští prezidenti.

Na náměstí Largo do Carmo naleznete ruiny karmelitánského kláštera Convento do Carmo, zničeného v roce 1755. Postaven byl v letech 1389 až 1423 a dodnes je nejvýznamnější vzpomínkou na černý den portugalské historie. Lisabonská katedrála Santa Maria Maior de Lisboa z 13. století je nejstarší katedrálou ve městě a připomíná zašlejší verzi francouzské katedrály Notre Dame.

Trochu vzdálenější čtvrť Belém skrývá hned několik významných historických památek. Jednou z nich je klášter sv. Jeronýma z 16. století se sarkofágem mořeplavce Vasca de Gamy, dále památník objevitelů a Belémskou věž postavenou v méně známém stylu manuelismus.

Počasí

Lisabon a celé Portugalsko je známé teplým subtropickým klimatem s ojedinělými srážkami. V letních měsících se zde průměrná teplota vyhoupne nad 25 stupňů, a když už prší, tak jen na pár minut. V zimě bývá kolem 10 stupňů s občasnými dešti, ale také dny s teplotami kolem 20 stupňů. Ideálním obdobím pro návštěvu jsou měsíce květen a červen, ale také září, kdy není tak horko a srážky nejsou tak časté. Ve městě také často fouká silný vítr díky blízkosti oceánu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy