Indická republika se rozkládá na většině Indického subkontinentu. Jedná se o multietnický a multikulturní stát uchovávající na jedné straně tradiční rozdělení do kast a na druhé straně velmi rychle se rozvíjející s vlastním kosmickým a jaderným programem.
Historie
Základní údaje
Hlavní město: New Delhi (Nové Dilí)
Rozloha: 3 287 590 km
Nejvyšší bod: Kančendženga (8586 m. n. m.)
Časové pásmo: +5:30
Světadíl: Asie
Počet obyvatel: 1 266 609 584 (v r. 2015)
Hustota zalidnění: 361 ob. / km²
Jazyk: hindština, angličtina
Národnostní složení: Indové (75 % - Hindustánci, Bengálci, Pandžábci a další), drávidské národnosti (20 % - Telugové, Tamilové)
Náboženství: hinduisté (80 %), muslimové (11 %), křesťané (3 %)
Státní zřízení: svazový stát (federace)
Vznik: 15. srpna 1947 vyhlášena nezávislost na Velké Británii
Měna: 1 indická rupie (INR) = 100 paisů
Území Indie bylo osídleno již ve 3. tisíciletí před naším letopočtem a ve 2. tisíciletí př. n. l. se tady mísilo obyvatelstvo z Evropy a východní Asie s místními Drávidy (nebo je indoevropské kmeny vytlačily). V té době také vzniklo rozdělení společnosti do kast. První osadníci z Evropy tady začali zakládat své obchodní osady na konci 15. století a v roce 1600 vznikla Východoindická společnost, která začala indický subkontinent kolonizovat.
V 19. století pak vznikla Britská Indie pod správou britských úřadů. V polovině 19. století proběhlo velké indické povstání, které otřáslo britskou mocí. Ve 20. století se stal indickou osobností a duchovním vůdcem hnutí za nezávislost Indie Mahátma Gándhí. Díky němu byla 15. srpna 1947 vyhlášena nezávislost Indie. Britská Indie byla rozdělena na základě náboženství na Západní Pákistán a Východní Pákistán (dnešní Bangladéš) a Indii. Od roku 1950 je Indie demokratickou republikou. Dnes patří k nejrychleji se rozvíjejícím zemím na světě.
Hospodářství
Na území Indie se nachází velké plochy úrodné půdy a díky tomu se tady může pěstovat množství různých plodin. Zemědělství se však skládá z malých soukromých hospodářství, která nemají prostředky na zakoupení techniky. Stát se snaží budovat zavlažovací systémy a bojovat proti následkům přírodních katastrof. Experimenty s geneticky modifikovanými semeny a hnojivy přinesly indickým zemědělcům místo prosperity obrovské finanční problémy.
Ve městech a méně obydlených oblastech se začal od 50. let 20. st. rozvíjet průmysl. Tradiční je textilní průmysl zpracovávající bavlnu a hedvábí. Dál se vyrábí těžké stroje, elektrické zboží, elektrická energie. Úspěchy přináší v poslední době oblast informačních technologií, rozvíjí se cestovní ruch.
Obyvatelstvo a náboženství
Počet obyvatel v Indii od 50 let. 20. století prudce roste – v roce 1951 žilo v tomto státě 361 milionů lidí, v současné době 1,3 miliardy. Obyvatelé se dělí do různých etnických skupin, hovoří asi tisíci jazyky a nářečími, vyznávají různá náboženství. Přes čtyři pětiny jsou hinduisté, asi 15% muslimové, 2,5% křesťané a 1,9% sikhové. Hinduisté se dělí do kast, kde jim přísná náboženská pravidla přikazují, co mají jíst, oblékat, jakou mají vykonávat práci, rodiče domlouvají svým dětem životní partnery. Hlavně na vesnicích se žije stejně jako před staletími.
Politický systém
Zajímavosti
Mezi nejznámější architektonické památky patří Tádž Mahál, symbol Indie.
Jediným nositelem Nobelovy ceny za literaturu je bengálský spisovatel Rabíndranáth Thákur.
Indie je také filmovou velmocí, „Bollywood“ ročně vyprodukuje nejvíc filmů na světě.
Indická republika je sekulární demokratický stát s federální formou vlády a dvoukomorovým parlamentem. Prezident je volen nepřímo na pět let. Nejvíce výkonných pravomocí má premiér, který je volen zákonodárci politických stran. V čele země stojí od vyhlášení její nezávislosti (s několika malými přestávkami) Indická národní kongresová strana (INC) pod vedením rodiny Nehrú – Gándhí. Indie je zakládajícím členem OSN, udržuje přátelské vztahy s většinou zemí.
Dovolená a cestování
Indie láká turisty z celého světa. Je to země mnoha kontrastů s mnoha historickými památkami na nejstarší civilizace, spoustou chrámů, kde západní cestovatelé hledají ztracenou spiritualitu. Také příroda je zde velkolepá, na severu oddělují Indii od okolního světa nejvyšší pohoří Himáláje a Karákoram, subkontinent je omýván vodami Indického oceánu.
Občané ČR potřebují ke vstupu do Indie platné vízum. Nejvhodnějším obdobím pro návštěvu Indie je od začátku října, kdy nastává příjemné počasí.