Bangladéš

27. 2. 2017 15:09
Bangladéšská lidová republika je stát v jižní Asii u Bengálského zálivu Indického oceánu (bývalý Východní Pákistán). Patří k nejlidnatějším zemím na světě. Hlavním městem je Dháka.
Foto: Aktuálně.cz

kladní charakteristika

Sousedními státy jsou Indie a Myanmar. Původně všechny tři tvořily Bengálsko.

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Dháka
Rozloha: 144 000 km²
Nejvyšší bod: Mowdok Dual ((1052 m n. m.)
Časové pásmo: +6
Světadíl: Asie
Počet obyvatel: 156 mil.
Hustota zalidnění: 1095 ob. / km²
Jazyk: bengálština, angličtina
Národnostní složení: Bengálci 98 %, horské kmeny
Náboženství: muslimové (83 %)
Státní zřízení: parlamentní republika
Vznik: 16. prosince 1971 (nezávislost na Pákistánu)
Měna: bangladéšská taka

Území dnešního Bangladéše má bohatou historickou a kulturní minulost sahající až do 4. století př. n. l. Prvními Evropany v Bangladéši byli v 15. století portugalští obchodníci a misionáři, postupně však sílil vliv Britů, kterým výhodná strategická pozice Bengálska posloužila coby základna pro ovládnutí celé Indie. Roku 1905 Britové rozdělili Bengálsko na západní provincii ovládanou hinduisty a východní provincii ovládanou muslimy, západní Bengálsko však proti rozdělení ostře vystoupilo a roku 1912 byly provincie opět spojeny.

Konec britské nadvlády v Indii v roce 1947 přinesl opětovné rozdělení a muslimské východní Bengálsko se pod názvem Východní Pákistán stalo součástí nového pákistánského státu, vzdáleného od Západního Pákistánu 1 600 kilometrů. Silné separatistické tendence vyvrcholily roku 1971, kdy byla vyhlášena nezávislá republika. To vyvolalo ozbrojený konflikt, avšak Pákistánu nezbylo nic jiného než existenci státu uznat, k čemuž došlo roku 1974. Následující léta byla ve znamení nestability. Střídání klidnějších období s labilnějšími úseky je pro zemi typické v podstatě i dnes.

Hospodářství

Problémem bangladéšské ekonomiky je jednostranné zaměření až závislost na textilním průmyslu. Relativně vysoké výnosy zemědělství, které produkuje rýži, pšenici, kukuřici, bavlník, jutu a čaj, vysoký přírůstek obyvatel neuživí, a tak země patří k nejchudším na světě.

Obyvatelstvo a náboženství

Celkem 98 % všech obyvatel tvoří Bengálci. Nejpočetnější skupinou nebengálského obyvatelstva jsou hindsky nebo urdsky mluvící přesídlenci z různých států severní Indie (1,1%), označovaní obecně jako Bihárci; další národnostní menšinu tvoří příslušníci původního kmenového obyvatelstva.
Nejrozšířenějším náboženstvím v Bangladéši je islám (89.1 % věřících), druhým nejrozšířenějším náboženstvím je hinduismus (10 %). Z příslušníků ostatních náboženství jsou v Bangladéši jen nepočetné skupiny buddhistů a křesťanů.

Politický systém

Zajímavosti

  • Převážná část území nedosahuje ani nadmořské výšky 10 metrů. Proto je Bangladéš každoročně sužován rozsáhlými záplavami, jež často zasáhnou až 80 procent jeho rozlohy.
  • Většinu státu tvoří nížina v soutokové oblasti veletoků Gangy a Brahmaputry, která je protkána řadou dalších řek a vodních kanálů.
  • Thanapara Swallows Development Society je oděvní dílnou pracující podle pravidel fair trade. V jednotlivých odděleních výroby umístěných v nenápadné jednopatrové budově na konci vesnice se z pohledu Evropana dějí téměř zázraky.
  • Na chrámy a paláce v městě Puthia upozorňuje kdekterý průvodce. Tento komplex hinduistických památek je považován za jedno z hlavních lákadel Bangladéše.
  • Somapuri Vihara (Velký klášter) byl vybudován v 7. století a až do století dvanáctého byl známým intelektuálním centrem. Stavba zahrnuje 177 cel, které sloužily mnichům k ubytování a meditaci. Klášter je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.
  • Bangladéš je muslimskou zemí s politicky velmi aktivním obyvatelstvem. Časté jsou protestní stávky (tzv. hartaly), které někdy přecházejí do násilností. Doporučuje se vyhýbat se veřejným shromážděním, být patřičně oblečen, nekonzumovat veřejně alkohol.
  • V Bangladéši působí běloši jako křesťanští misionáři, lékaři, učitelé či manažeři významných zahraničních firem. Do Bangladéše se na dovolenou nejezdí.

Bangladéšská lidová republika je státním zřízením parlamentní republika. Hlavou státu je prezident volený na pět let. Výkonnou moc má vláda v čele s premiérem. Jednokomorový Národní parlament má 300 křesel, poslanci jsou voleni ve všelidovém hlasování v jednotlivých územních obvodech.

Dovolená a cestování

Turistům má Bangladéš rozhodně co nabídnout. Přestože 83 % obyvatel se hlásí k islámu, po celé zemi je rozeseto velké množství budhistických a hinduistických památek včetně Paharpuru, jediného a největšího budhistického kláštera na jih od Himáláje, který je na seznamu UNESCO podobně jako mešita z 15. století v Bagherhatu.  Hlavní město Dháku charakterizuje řada budov, jež jsou symbolem boje za bengálskou svébytnost, jazyk a státní útvar.  Moderní a unikátní budovu parlamentu by nikdo v Bangladéši patrně nečekal, naopak častým turistickým cílem jsou největší čajové plantáže na světě v Srimongalu a kmenové vesnice a tropické pralesy v jejich okolí. Nejoblíbenější turistické trasy vedou v oblasti Sundarbanu s největšími mangrovníkovými porosty na světě a slavnými bengálskými tygry a Rangamati, které zdobí vnitrozemské jezero Kaptai s nádhernou horskou scenérií. Čitagonské hory s výškou přes tisíc metrů nad mořem jsou jedinou bangladéšskou oblastí, kde se povrch zvedá do výšky. Hory se směrem k Barmě svažují k moři a téměř u jejích hranic přecházejí v nejatraktivnější panenské pláže, které jsou nejdelší na světě, známé pod označením Cox´s  Bazaar.

 

Právě se děje

Další zprávy