San Francisco

29. 7. 2014 15:00
San Francisco je jedním z mála měst ve Spojených státech, ze kterých se vám skutečně nebude chtít vracet domů.
Foto: Thinkstock

A vůbec na tom nemusí mít podíl slavný most Golden Gate, vězení Alcatraz nebo roztomilé vlnící se silnice. Jen ta všeobjímající pohoda.

San Francisco, čtvrté nejlidnatější město amerického státu Kalifornie, je pojmenováno po Svatém Františkovi z Assisi. I když si v minulosti prošlo vlnami imigrace, ničivými zemětřeseními i požáry, v dnešní podobě představuje jedno z nejnavštěvovanějších míst na světě. Může za to především jeho liberální povaha a všeobecná tolerance, která láká menšiny z širokého okolí. Snad jedině zde najdete autentickou čínskou, latinskoamerickou a italskou čtvrť, výrazné hnutí za práva homosexuálů, bývalé centrum beatnické generace a hnutí hippies.

San Francisco - základní údaje

Název: San Francisco

Stát: Spojené státy americké

Počet obyvatel: 826 000

Rozloha: 121 km²

Nadmořská výška: 16 m.n.m.

Hustota obyvatel: 6 803 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické a protestantské křesťanství

Telefonní předvolba: +1 628

Město je kromě toho také finančním, kulturním a dopravním centrem, i když i mrakodrapy, které jinde nabývají zrůdných rozměrů, zde tak nějak roztomile trčí do nebe. Město se nachází na nejsevernější části Sanfranciského poloostrova a v jeho centru si budete připadat jako ve větší vesnici. Právě to je na San Franciscu nejobdivuhodnější, úplně se mu vyhnul onen pověstný americký shon. A tak se můžete v klidu procházet v přístavní části, kde si můžete objednat výborné jídlo, projet se na lodi kolem Alcatrazu a pod mostem Golden Gate Bridge, nebo si jen lehnout do trávy vedle malých dřevěných domečků a rozjímat.

Historie

San Francisco bylo původními obyvateli Ameriky osídleno již před desítkami tisíc let. V roce 1770 Sanfranciskou zátoku objevil španělský průzkumník Don Gaspar de Portola a později zde také vznikla vojenská tvrz. Ostrov Alcatraz byl vždy osadníkům trnem v oku, Španělé na něm postavili malou vesnici Yerba Buena, která původně připadla Mexičanům, ale po dobytí Kalifornie Spojenými státy v roce 1847 byla přejmenována na San Francisco.

V polovině 19. století se do města doslova přihnala zlatá horečka a počet obyvatel vzrostl z jednoho na 25 tisíc obyvatel. Počátek 20. století nebyl zrovna přívětivý, v roce 1906 bylo zničeno 80 % města kvůli zemětřesení a následnému požáru. San Francisco již bylo v té době ale natolik oblíbené, že bylo v rekordním čase znovu vystavěno a následně byl v roce 1937 také otevřen Golden Gate Bridge.

V druhé polovině 20. století město magicky přitahovalo především umělce, hlavně spisovatele a muzikanty. V 50. letech zde působila generace beatniků, 60. léta zase proběhla ve znaku hnutí hippies a podpory homosexuálů. Ze známých osobností zde žily například zpěvačka Janis Joplin nebo členové skupiny Grateful Dead.

Turistické zajímavosti

Golden Gate
Golden Gate | Foto: Thinkstock

Nejznámější a nejfotogeničtější turistickou zajímavostí je v San Franciscu bezesporu most Golden Gate klenoucí se nad úžinou spojující zátoku San Fransicso Bay s Tichým oceánem. Stavba mostu trvala čtyři roky a v té době šlo o nejdelší most na světě měřící 2 737 metrů. Nikdy zde bohužel nebyly naistalovány žádné bezpečností sítě, takže si most drží smutný rekord v počtu sebevražd.

Žádný turista jistě nevynechá návštěvu věznice Alcatraz. Může si vybrat plout loďkou kolem dokola, nebo přímo navštívit areál včetně cel a ostatních prostor. Vězení na ostrově pelikánů (alcatraces) bylo postaveno v roce 1934, fungovalo až do roku 1963 a pobývalo zde několik v té době známých zločinců. Ačkoliv je od pobřeží vzdáleno dva kilometry, nikdy se žádnému vězni nepodařilo utéct a přežít, a to především kvůli silným proudům a studené vodě.

Příjemným zážitkem je jízda tzv. „Cable car“, lanovou tramvají, která protíná město několika linkami a zvláštním způsobem se manuálně otáčí na konečné stanici, kde nabírá nové cestující. Nejzajímavější je právě ta část města, kdy se ulice přelévají jako ve vlnách a tramvaj po nich ladně klouže. Ona vlnkovatost je v San Franciscu pověstná a nejlépe ilustrovanou ji najdete na nejklikatější ulici světa Lombard Street. Je tvořena osmi zákrutami v kopci se 40stupňovým sklonem.

Počasí

Toto místo není typickým kalifornským městem a počasí v San Franciscu je ovlivněno studenými proudy Tichého oceánu, což se odráží především v nepatrných rozdílech mezi létem a zimou. Zimy jsou zde mírné s teplotami kolem 15 stupňů, léta suchá s teplotami kolem 25 stupňů. Střet studeného vzduchu od oceánu a horkého vzduchu z kalifornské pevniny vytváří často pro San Francisco tolik typickou mlhu, která se může nad městem držet klidně i celý den. Kdo si chce být jistý, že pořídí krásný snímek Golden Gate Bridge, měl by do města zavítat koncem léta a na podzim, kdy je ve městě nejtepleji.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

před 29 minutami

Policie obvinila dva lidi kvůli úmrtí muže po pádu pod metro

V souvislosti se čtvrtečním úmrtím muže po pádu pod soupravu metra byli zadrženi a obviněni dva lidé. Uvedl to dnes server iDNES.cz. Kvůli věku obviněných nechtěli policisté podle serveru uvést k případu bližší informace.

Muž spadl do kolejiště metra ve čtvrtek kolem 19:30 ve stanici Anděl na lince B. "Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Svědci incidentu podle některých médií uváděli, že muže z nástupiště někdo shodil. Policisté to ale zatím nepotvrdili.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy