San Francisco

29. 7. 2014 15:00
San Francisco je jedním z mála měst ve Spojených státech, ze kterých se vám skutečně nebude chtít vracet domů.
Foto: Thinkstock

A vůbec na tom nemusí mít podíl slavný most Golden Gate, vězení Alcatraz nebo roztomilé vlnící se silnice. Jen ta všeobjímající pohoda.

San Francisco, čtvrté nejlidnatější město amerického státu Kalifornie, je pojmenováno po Svatém Františkovi z Assisi. I když si v minulosti prošlo vlnami imigrace, ničivými zemětřeseními i požáry, v dnešní podobě představuje jedno z nejnavštěvovanějších míst na světě. Může za to především jeho liberální povaha a všeobecná tolerance, která láká menšiny z širokého okolí. Snad jedině zde najdete autentickou čínskou, latinskoamerickou a italskou čtvrť, výrazné hnutí za práva homosexuálů, bývalé centrum beatnické generace a hnutí hippies.

San Francisco - základní údaje

Název: San Francisco

Stát: Spojené státy americké

Počet obyvatel: 826 000

Rozloha: 121 km²

Nadmořská výška: 16 m.n.m.

Hustota obyvatel: 6 803 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické a protestantské křesťanství

Telefonní předvolba: +1 628

Město je kromě toho také finančním, kulturním a dopravním centrem, i když i mrakodrapy, které jinde nabývají zrůdných rozměrů, zde tak nějak roztomile trčí do nebe. Město se nachází na nejsevernější části Sanfranciského poloostrova a v jeho centru si budete připadat jako ve větší vesnici. Právě to je na San Franciscu nejobdivuhodnější, úplně se mu vyhnul onen pověstný americký shon. A tak se můžete v klidu procházet v přístavní části, kde si můžete objednat výborné jídlo, projet se na lodi kolem Alcatrazu a pod mostem Golden Gate Bridge, nebo si jen lehnout do trávy vedle malých dřevěných domečků a rozjímat.

Historie

San Francisco bylo původními obyvateli Ameriky osídleno již před desítkami tisíc let. V roce 1770 Sanfranciskou zátoku objevil španělský průzkumník Don Gaspar de Portola a později zde také vznikla vojenská tvrz. Ostrov Alcatraz byl vždy osadníkům trnem v oku, Španělé na něm postavili malou vesnici Yerba Buena, která původně připadla Mexičanům, ale po dobytí Kalifornie Spojenými státy v roce 1847 byla přejmenována na San Francisco.

V polovině 19. století se do města doslova přihnala zlatá horečka a počet obyvatel vzrostl z jednoho na 25 tisíc obyvatel. Počátek 20. století nebyl zrovna přívětivý, v roce 1906 bylo zničeno 80 % města kvůli zemětřesení a následnému požáru. San Francisco již bylo v té době ale natolik oblíbené, že bylo v rekordním čase znovu vystavěno a následně byl v roce 1937 také otevřen Golden Gate Bridge.

V druhé polovině 20. století město magicky přitahovalo především umělce, hlavně spisovatele a muzikanty. V 50. letech zde působila generace beatniků, 60. léta zase proběhla ve znaku hnutí hippies a podpory homosexuálů. Ze známých osobností zde žily například zpěvačka Janis Joplin nebo členové skupiny Grateful Dead.

Turistické zajímavosti

Golden Gate
Golden Gate | Foto: Thinkstock

Nejznámější a nejfotogeničtější turistickou zajímavostí je v San Franciscu bezesporu most Golden Gate klenoucí se nad úžinou spojující zátoku San Fransicso Bay s Tichým oceánem. Stavba mostu trvala čtyři roky a v té době šlo o nejdelší most na světě měřící 2 737 metrů. Nikdy zde bohužel nebyly naistalovány žádné bezpečností sítě, takže si most drží smutný rekord v počtu sebevražd.

Žádný turista jistě nevynechá návštěvu věznice Alcatraz. Může si vybrat plout loďkou kolem dokola, nebo přímo navštívit areál včetně cel a ostatních prostor. Vězení na ostrově pelikánů (alcatraces) bylo postaveno v roce 1934, fungovalo až do roku 1963 a pobývalo zde několik v té době známých zločinců. Ačkoliv je od pobřeží vzdáleno dva kilometry, nikdy se žádnému vězni nepodařilo utéct a přežít, a to především kvůli silným proudům a studené vodě.

Příjemným zážitkem je jízda tzv. „Cable car“, lanovou tramvají, která protíná město několika linkami a zvláštním způsobem se manuálně otáčí na konečné stanici, kde nabírá nové cestující. Nejzajímavější je právě ta část města, kdy se ulice přelévají jako ve vlnách a tramvaj po nich ladně klouže. Ona vlnkovatost je v San Franciscu pověstná a nejlépe ilustrovanou ji najdete na nejklikatější ulici světa Lombard Street. Je tvořena osmi zákrutami v kopci se 40stupňovým sklonem.

Počasí

Toto místo není typickým kalifornským městem a počasí v San Franciscu je ovlivněno studenými proudy Tichého oceánu, což se odráží především v nepatrných rozdílech mezi létem a zimou. Zimy jsou zde mírné s teplotami kolem 15 stupňů, léta suchá s teplotami kolem 25 stupňů. Střet studeného vzduchu od oceánu a horkého vzduchu z kalifornské pevniny vytváří často pro San Francisco tolik typickou mlhu, která se může nad městem držet klidně i celý den. Kdo si chce být jistý, že pořídí krásný snímek Golden Gate Bridge, měl by do města zavítat koncem léta a na podzim, kdy je ve městě nejtepleji.

 

Právě se děje

Další zprávy