Porto

1. 12. 2014 9:39
Kdo by neznal portské víno, které bylo svého času vyváženo z Portugalska pouze z města Porto.
Foto: Thinkstock

Dodnes se zde víno sváží po řece Douro, která ústí do Atlantského oceánu, a kromě tradičního červeného můžete ochutnat portské také bílé a růžové.

Druhé největší město Portugalska v roce 2012 získalo ocenění Nejlepší evropská destinace. Svůj podíl má na tom nejen již výše zmíněné portské víno, ale také fakt, že při návštěvě všech možných galerií, muzeí, restaurací a pláží vám nevykrvácí peněženka. Historické centrum Porta bylo v roce 1996 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO a jeho budovy nesou rysy baroka a klasicismu, což vám bude nejspíš na každém kroku připomínat matičku Prahu.

Město bohužel neleží přímo na pobřeží oceánu, k nejbližší pláži se musíte dostat pěšky nebo autobusem celých sedm kilometrů. Oceán je v těchto místech bouřlivý a studený a obvykle ihned za lemem písku začíná silnice nebo obytná zástavba. Komu se nebude chtít vyhřívat na pláži, může vyrazit za nákupy. Nejvhodnější je k tomu část Santa Catarina. Milovníci sportu určitě nevynechají návštěvu fotbalového stadionu týmu FC Porto, který v roce 2004 vyhrál Ligu mistrů. Tak jako téměř každé jižanské město, i Porto je gastronomickým rájem. Ochutnat zde musíte místní specialitu s názvem francesinha, což je v podstatě sendvič plněný hovězím masem, párkem, šunkou a sýrem, přelitý omáčkou z bílého vína a piva, podávaný s hranolkami a volským okem. Zní to sice dost podivně, když ale spořádáte talíř plný této dobroty, nebudete nic namítat. K pití si k tomu můžete dát nápoj zvaný portonic, což je pochopitelně mix bílého portského vína a toniku.

Historie

Původním obyvatelstvem Porta byli Keltové, jejichž osídlení nás dovede zpět do roku 275. Ve 4. století bylo město okupováno Římany, za jejichž vlády se z Porta stalo významné centrum obchodu s přístavem tehdy pojmenovaným Portus Cale. Již v té době bylo město propojeno s celým Iberským poloostrovem pomocí několika mostů a kamenných silnic. V 7. století město přijalo křesťanství a při okupaci ze strany Arabů se dostalo pod vliv Maurů. Zachráněno bylo v roce 868 Vímarem Peresem, který vrátil Porto křesťanským vládcům.

Ve 12. století započala stavba katedrály Sé de Porto a v té době se Porto stalo sídlem portugalských králů. V roce 1387 si Jan I. Portugalský vzal Filipu z Lancasteru, čímž zajistil anglicko-portugalské spojenectví, které je dodnes nejstarší takovou zaznamenanou aliancí na světě. Od 14. století se ve městě rychle rozvíjela lodní doprava a s ní spojené zámořské objevy. Zhruba o století později se ke slovu dostává rozmach pěstování portského vína, což si vyžaduje vznik nových lodních cest k jeho rozvážení. Díky spojení s Anglií začaly ve městě vznikat také obchodní společnosti s anglickým kapitálem. V období od 17. do 19. století díky rozkvětu města vzniklo mnoho klášterů, mimo jiné také klášter Augustiniánů s kostelem, z nějž je dodnes dochována věž Torre dos Clérigos.

V roce 1809 město napadlo Napoleonovo vojsko a pod prchajícími občany se tehdy zřítil most přes řeku Douro, který pohřbil na čtyři tisíce lidí. Tuto smutnou událost dnes připomíná reliéf u nového mostu.

Ve 20. a 30. letech 19. století proběhly ve městě revoluce a také občanská válka mezi těmi, kteří zastávali liberalismus na jedné, a absolutní monarchii na druhé straně. Do konce 19. století bylo postaveno několik mostů, mezi nimi i železniční, dále také vzdělávací instituce a burza. V roce 1891 se v ulicích objevily nepokoje vedené proti monarchii, což mělo za následek vyhlášení republiky v roce 1910. Za druhé světové války bylo Portugalsko neutrální. V roce 1958 a 1960 Porto hostilo závody Formule 1.

Turistické zajímavosti

Porto nemá tolik zajímavých a rozlehlých historických památek, jako jiná města, což má za vinu fakt, že se zde až do konce 17. století nesměla usazovat šlechta, tím pádem zde nikdy nevzniklo tolik paláců a rezidenčních zámků. Skutečné centrum města se nachází okolo náměstí Praça da Liberdade s ulicí Avenida dos Aliados, kde se nachází radnice se 70 metrů vysokou zvonicí.

Většina památek se nachází ve čtvrtích Barredo, Bolsa a Ribeira. Naleznete zde například již zmíněnou katedrálu Sé de Porto z 12. a 13. století, kde se v roce 1387 oženil král Jan I. s Filipou z Lancasteru. O kousek dál stojí barokní kostel a věž Igreja e Torre dos Clérigos, které vznikly v 18. století, ze 75metrové věže je krásný výhled na město. Kostel Igreja de São Francisco vznikl ve 14. století a pyšní se luxusním interiérem z 18. století.

Dominantou města je most Luise I., který spojuje město se čtvrtí Vila Nova de Gaiou. Právě zde můžete zajít na ochutnávku do vinných sklepů či vyjet lanovkou na horní část mostu, kde se nachází vyhlídka Serra do Pilar. Mezi turisty je také dobře známá budova vlakového nádraží Sao Bento, proslulé výzdobou z modře malovaných kachliček zvaných azulejos, nebo knihkupectví působící jako z filmu Harryho Pottera s originálními schody na ulici Rua das Carmelitas.

Počasí

Jaké počasí očekávat v Portu? Vzhledem k tomu, že leží prakticky u břehu Atlantského oceánu, dá se zde očekávat větší množství dešťových srážek. Velmi častá je zde také ranní mlha, která se většinou během dopoledne rozplyne do slunečného dne. Teploty jsou zde příjemné až do listopadu, kdy se pohybuje okolo 20 stupňů. V zimě padá zhruba k 10 stupňům.

 

Právě se děje

Další zprávy