Jana Vaňhová

15. 12. 2010 17:49
Jana Vaňhová (ČSSD) je bývalá hejtmanka a současná náměstkyně hejtmana Ústeckého kraje.
Jana Vaňhová.
Jana Vaňhová. | Foto: Ondřej Besperát

Jana Vaňhová je bývalou hejtmankou Ústeckého kraje. V krajských volbách, které se konaly na podzim 2012, se pokusila funkci obhájit. Sociální demokraté skončili na druhém místě s 16,13 % hlasů. Vaňhová získala nejvíce preferenčních hlasů v kraji - 5285. Vítězem voleb však byli komunisté, kteří následně vytvořili koalici s ČSSD. Hejtmanem kraje se stal lídr kandidátky KSČM Oldřich Bubeníček. Vaňhová je jeho náměstkyní.

V listopadu 2008 se po vítězství ČSSD ve volbách v Ústeckém kraji stala Jana Vaňhová hejtmankou - došlo k tomu po odsunutí lídra kandidátky Jaroslava Foldyny.

Jana Vaňhová nepatří mezi oblíbené politiky, a to jak ve vlastní straně (v roce 2009 nebyla znovuzvolena místopředsedkyní ČSSD), tak mezi občany. V září 2010 byla v průzkumu společnosti SANEP hodnocena jako třetí nejméně oblíbená hejtmanka, za ní skončili už jen Pavel Bém a David Rath.

Důvodem může být to, že se Vaňhová řadí mezi kontroverzní osobnosti ústecké politiky. Kromě nevyjasněné půjčky Romanu Houskovi ve výši 2,5 milionu korun navrhla také odvolání Přemysla Rabase (SZ) z pozice ředitele Podkrušnohorského zooparku a na karlovarském festivalu byla jedním z politiků, jejichž pobyt financoval ČEZ.

Od roku 2002 působila čtyři roky jako asistentka poslance Jaroslava Krákory spolu se svým přítelem Romanem Houskou.

Ten byl v listopadu 2013 nalezen zastřelený u své vily, kde žil s Vaňhovou, v ulici Kamenný vrch v Chomutově. Případem se zabývá policie.

V osmdesátých letech byla Vaňhová členkou KSČ, do ČSSD vstoupila v roce 1998 a o rok později se stala předsedkyní místní organizace ČSSD v Klášterci nad Ohří. Mezi lety 2006 až 2008 byla náměstkyní chomutovské primátorky. Ve funkci místopředsedkyně ČSSD působila od roku 2005 do roku 2009.

Jana Vaňhová vystudovala střední ekonomickou školu, obor všeobecná ekonomika. Na středoškolské úrovni si rozšířila pedagogické vzdělání a poté studovala učitelství na Univerzitě Karlově, to však přerušila. Následně pracovala jako vychovatelka, učitelka výtvarné výchovy a němčiny.

Jana Vaňhová se narodila 1. ledna 1955 v Rakovníku. Má dvě děti.

 

Právě se děje

Další zprávy