Jana Vaňhová

15. 12. 2010 17:49
Jana Vaňhová (ČSSD) je bývalá hejtmanka a současná náměstkyně hejtmana Ústeckého kraje.
Jana Vaňhová.
Jana Vaňhová. | Foto: Ondřej Besperát

Jana Vaňhová je bývalou hejtmankou Ústeckého kraje. V krajských volbách, které se konaly na podzim 2012, se pokusila funkci obhájit. Sociální demokraté skončili na druhém místě s 16,13 % hlasů. Vaňhová získala nejvíce preferenčních hlasů v kraji - 5285. Vítězem voleb však byli komunisté, kteří následně vytvořili koalici s ČSSD. Hejtmanem kraje se stal lídr kandidátky KSČM Oldřich Bubeníček. Vaňhová je jeho náměstkyní.

V listopadu 2008 se po vítězství ČSSD ve volbách v Ústeckém kraji stala Jana Vaňhová hejtmankou - došlo k tomu po odsunutí lídra kandidátky Jaroslava Foldyny.

Jana Vaňhová nepatří mezi oblíbené politiky, a to jak ve vlastní straně (v roce 2009 nebyla znovuzvolena místopředsedkyní ČSSD), tak mezi občany. V září 2010 byla v průzkumu společnosti SANEP hodnocena jako třetí nejméně oblíbená hejtmanka, za ní skončili už jen Pavel Bém a David Rath.

Důvodem může být to, že se Vaňhová řadí mezi kontroverzní osobnosti ústecké politiky. Kromě nevyjasněné půjčky Romanu Houskovi ve výši 2,5 milionu korun navrhla také odvolání Přemysla Rabase (SZ) z pozice ředitele Podkrušnohorského zooparku a na karlovarském festivalu byla jedním z politiků, jejichž pobyt financoval ČEZ.

Od roku 2002 působila čtyři roky jako asistentka poslance Jaroslava Krákory spolu se svým přítelem Romanem Houskou.

Ten byl v listopadu 2013 nalezen zastřelený u své vily, kde žil s Vaňhovou, v ulici Kamenný vrch v Chomutově. Případem se zabývá policie.

V osmdesátých letech byla Vaňhová členkou KSČ, do ČSSD vstoupila v roce 1998 a o rok později se stala předsedkyní místní organizace ČSSD v Klášterci nad Ohří. Mezi lety 2006 až 2008 byla náměstkyní chomutovské primátorky. Ve funkci místopředsedkyně ČSSD působila od roku 2005 do roku 2009.

Jana Vaňhová vystudovala střední ekonomickou školu, obor všeobecná ekonomika. Na středoškolské úrovni si rozšířila pedagogické vzdělání a poté studovala učitelství na Univerzitě Karlově, to však přerušila. Následně pracovala jako vychovatelka, učitelka výtvarné výchovy a němčiny.

Jana Vaňhová se narodila 1. ledna 1955 v Rakovníku. Má dvě děti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy