Krajské volby 2012 - ČSSD v Ústeckém kraji

Aktualizováno 17. 10. 2012 19:55
Do čela kandidátní listiny ČSSD v Ústeckém kraji byla zvolena současná hejtmanka Jana Vaňhová, která se zároveň pokusí obhájit hejtmanský post.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

V krajských volbách si ČSSD nevedla vůbec špatně, ale Ústecký kraj je jedním, kde jasné vítězství z minula nezopakovala. Skončila na druhém místě s 16,13 % (13 mandátů) za komunistickou stranou. Jana Vaňhová obdržela v tomto kraji největší množství preferenčních hlasů.
Do zastupitelstva jdou: Pavel Csonka, Arno Fišera, Petr Husák, Petr Jakubec, Martin Klika, Tomáš Kříž, Josef Macík, Jan Mareš, František Pelant, Martin Strakoš, Jan Szántó, Jana Vaňhová a Dagmar Waicová.

Pozicí sociální demokracie v Ústeckém kraji v poslední době značně otřáslo velké množství afér. Vicehejtman Pavel Kouda ztratil důvěru hlavně vinou rozporuplného rozdělování dotací z fondu hejtmanky kraje. Z něj měly milionové dotace získávat zejména firmy spřízněné s ČSSD. Právě Kouda také nečekaně podepsal návrh ministerstvu průmyslu, který doporučuje prolomení těžebních limitů v Podkrušnohoří a Beskydech. Vedení krajské sociální demokracie přitom slibovalo, že ohledně limitů vypíše referendum.

Do čela kandidátní listiny ČSSD v Ústeckém kraji pro krajské volby 2012 byla zvolena současná hejtmanka Jana Vaňhová. Na druhém místě kandidátky byl náměstek hejtmanky Pavel Kouda, na třetím se objevil Arno Fišer, který kromě funkce náměstka hejtmanky působí také jako předseda regionální rady ČSSD. Následuje primátor Děčína František Pelant, pod pětkou bude vystupovat Jan Szántó z Litoměřic. Volby proběhly 12. a 13. října.

V posledních krajských volbách, které se konaly roku 2008, získala sociální demokracie v Ústeckém kraji třetinu z celkového počtu hlasů a obsadila tak 22 křesel v krajském zastupitelstvu.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií připojovat upozornění, že dané redakce jsou částečně nebo zcela kontrolované státem. Na firemním webu to ve čtvrtek oznámil šéf bezpečnostního oddělení Facebooku Nathaniel Gleicher. Označení se ale ihned neobjevilo u příspěvků vybraných médií na domovských stránkách uživatelů, to se prý začne dít až v následujících dnech a pouze ve Spojených státech.

Nový prvek byl v momentě spuštění zapracován pouze do tzv. knihovny reklam a na facebookové stránky jednotlivých organizací. Podle agentury AP se změna ihned týkala asi 200 stránek včetně těch patřících ruskému webu Sputnik, čínské zpravodajské agentuře Nová Čína a íránské Press TV.

Například na stránce ruské RT se nyní čeští uživatelé v okénku "Transparentnost stránek" dočtou, že tato státem financovaná televizní stanice patří mezi "státem kontrolovaná média v zemi Rusko". Podrobnější popisek pak uvádí: "Tento vydavatel zcela nebo částečně podléhá ediční kontrole státu. Je to určeno celou řadou faktorů, zejména financováním, strukturou a novinářskými standardy."

Podle Gleichera by uživatelé měli mít přehled o tom, zda zprávy, které se jim zobrazují, pocházejí od média, které "může být pod vlivem vlády". Facebook prý opatření připravoval ve spolupráci s desítkami expertů na média, jejich regulaci, či lidská práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy