Jiří Čunek

Aktualizováno 17. 10. 2012 19:38
Jiří Čunek, původně automechanik, později starosta, ministr a místopředseda vlády. Kromě toho také bývalý předseda KDU-ČSL, později člen celostátního výboru.
Jiří Čunek
Jiří Čunek | Foto: Ondřej Besperát

Senátor Jiří Čunek na podzim 2012 obhájil senátorské křeslo ve volebním obvodu Vsetín. Kandidoval za KDU-ČSL. V prvním kole získal 47,28 % hlasů, proti němu se ve druhém kole postavil Jindřich Šnejdrla z ČSSD. Čunek vyhrál se ziskem 72.13 % hlasů.

Senátor Jiří Čunek - původně automechanik, později starosta, ministr a místopředseda Topolánkovy vlády. Kromě toho také bývalý předseda KDU-ČSL, později člen celostátního výboru. "Proslul" svým přístupem k řešení romské otázky a úplatkářskou kauzou.

Vystěhování Romů

V říjnu 2006 Vsetín, v jehož čele tehdy stál nynější lidovecký senátor Jiří Čunek, odsunul neplatiče a další romské rodiny z rozpadajícího se objektu v centru. Řada lidí skončila v kontejnerových domech na okraji města, sedm desítek osob se stěhovalo do jiných okresů. Přesun ostře kritizovali obhájci lidských práv, romské organizace i experti.

Kauza Čunek

Policie začala na konci roku 2006 Čunka podezírat z toho, že jako starosta Vsetína vzal v únoru 2002 úplatek v souvislosti s privatizací městských bytů. Hlavní svědkyní byla Čunkova někdejší sekretářka Urbanová.

Kauza hýbala českou politikou více než rok. Policie tehdejšího lidoveckého předsedu a vicepremiéra obvinila v únoru 2007 z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real.

Čunek kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po opakovaném zastavení stíhání se však vrátil. Později z ní znovu odešel a ustoupil tak nátlaku svých stranických kolegů, jehož příčinou byla jak korupční kauza, tak protiromské výroky.

Důsledkem Čunkova případu byla řada dalších trestních stíhání a žalob. Z křivé výpovědi byla obviněna i Urbanová. Její trestní stíhání ale bylo zastaveno.

Co pokračovalo, byly soudní pře mezi Čunkem a Urbanovou - obvinila ho, že ji veřejně označil například za ledovou královnu či neatraktivní ženu, nebo to, že se jeho vinou stala veřejně známou osobou. Jako kompenzaci požadovala deset milionů.

U ostravského soudu nakonec Čunek prohrál - kompenzace však nakonec zahrnovala 80 tisíc korun, písemnou omluvu a zaplacení nákladů soudního řízení.

Justiční mafie

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (ČSSD) v prosinci 2007 obvinila justiční představitele z toho, že ovlivňovali některé případy, například vyšetřování údajné korupční kauzy senátora a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Veseckou a další označila za "zákulisní justiční mafii, která se snaží justici plně ovládnout, aby sloužila v zájmu vládnoucí garnitury".

Představitelé justice v čele s tehdejší nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou se proti tomu ohradili u soudu, ale soudce Vojtěch Cepl v rozsudku uvedl, že opoziční kritika měla pravdu - schůzky politiků, soudců a žalobců v Čunkově případu byly podezřelé.

Odvolací senát v únoru 2011 po více než třech letech po podání žaloby rozhodl, že tvrzení Benešové nemají reálný základ. Zrušil tak předchozí opačný rozsudek Krajského soudu v Praze. Benešová se musela omluvit a uhradit protistraně téměř 400 tisíc korun za náklady řízení. Právu řekla, že zřejmě proto jí Vesecká část peněz vrátila.

Benešová podala proti poplatkům ústavní stížnost, Ústavní soud ji prý přijal a bude se jí zabývat. Proti verdiktu v kauze justiční mafie podala dovolání k Nejvyššímu soudu.

Osobní informace

Jiří Čunek vystudoval Střední Odborné učiliště v Napajedlech a poté Střední průmyslovou školu strojní ve Zlíně. Poté pracoval nejprve jako automechanik ve společnosti Pozemní stavby Zlín a posléze v tamější zbrojovce.

V letech 1998 až 2007 byl starostou Vsetína. Od roku 2006 je senátorem ve volebním obvodu č. 77 (Vsetínsko), od ledna do listopadu 2007 a pak od dubna 2008 až do roku 2009 byl místopředsedou vlády a ministrem pro místní rozvoj.

V KDU-ČSL zastával od prosince 2006 do května 2009 pozici předsedy strany; od té doby je členem celostátního výboru strany.

Jiří Čunek se narodil 22. února 1959 ve Zlíně. Je ženatý a má čtyři děti.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy