Jiří Čunek

Aktualizováno 17. 10. 2012 19:38
Jiří Čunek, původně automechanik, později starosta, ministr a místopředseda vlády. Kromě toho také bývalý předseda KDU-ČSL, později člen celostátního výboru.
Jiří Čunek
Jiří Čunek | Foto: Ondřej Besperát

Senátor Jiří Čunek na podzim 2012 obhájil senátorské křeslo ve volebním obvodu Vsetín. Kandidoval za KDU-ČSL. V prvním kole získal 47,28 % hlasů, proti němu se ve druhém kole postavil Jindřich Šnejdrla z ČSSD. Čunek vyhrál se ziskem 72.13 % hlasů.

Senátor Jiří Čunek - původně automechanik, později starosta, ministr a místopředseda Topolánkovy vlády. Kromě toho také bývalý předseda KDU-ČSL, později člen celostátního výboru. "Proslul" svým přístupem k řešení romské otázky a úplatkářskou kauzou.

Vystěhování Romů

V říjnu 2006 Vsetín, v jehož čele tehdy stál nynější lidovecký senátor Jiří Čunek, odsunul neplatiče a další romské rodiny z rozpadajícího se objektu v centru. Řada lidí skončila v kontejnerových domech na okraji města, sedm desítek osob se stěhovalo do jiných okresů. Přesun ostře kritizovali obhájci lidských práv, romské organizace i experti.

Kauza Čunek

Policie začala na konci roku 2006 Čunka podezírat z toho, že jako starosta Vsetína vzal v únoru 2002 úplatek v souvislosti s privatizací městských bytů. Hlavní svědkyní byla Čunkova někdejší sekretářka Urbanová.

Kauza hýbala českou politikou více než rok. Policie tehdejšího lidoveckého předsedu a vicepremiéra obvinila v únoru 2007 z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real.

Čunek kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po opakovaném zastavení stíhání se však vrátil. Později z ní znovu odešel a ustoupil tak nátlaku svých stranických kolegů, jehož příčinou byla jak korupční kauza, tak protiromské výroky.

Důsledkem Čunkova případu byla řada dalších trestních stíhání a žalob. Z křivé výpovědi byla obviněna i Urbanová. Její trestní stíhání ale bylo zastaveno.

Co pokračovalo, byly soudní pře mezi Čunkem a Urbanovou - obvinila ho, že ji veřejně označil například za ledovou královnu či neatraktivní ženu, nebo to, že se jeho vinou stala veřejně známou osobou. Jako kompenzaci požadovala deset milionů.

U ostravského soudu nakonec Čunek prohrál - kompenzace však nakonec zahrnovala 80 tisíc korun, písemnou omluvu a zaplacení nákladů soudního řízení.

Justiční mafie

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (ČSSD) v prosinci 2007 obvinila justiční představitele z toho, že ovlivňovali některé případy, například vyšetřování údajné korupční kauzy senátora a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Veseckou a další označila za "zákulisní justiční mafii, která se snaží justici plně ovládnout, aby sloužila v zájmu vládnoucí garnitury".

Představitelé justice v čele s tehdejší nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou se proti tomu ohradili u soudu, ale soudce Vojtěch Cepl v rozsudku uvedl, že opoziční kritika měla pravdu - schůzky politiků, soudců a žalobců v Čunkově případu byly podezřelé.

Odvolací senát v únoru 2011 po více než třech letech po podání žaloby rozhodl, že tvrzení Benešové nemají reálný základ. Zrušil tak předchozí opačný rozsudek Krajského soudu v Praze. Benešová se musela omluvit a uhradit protistraně téměř 400 tisíc korun za náklady řízení. Právu řekla, že zřejmě proto jí Vesecká část peněz vrátila.

Benešová podala proti poplatkům ústavní stížnost, Ústavní soud ji prý přijal a bude se jí zabývat. Proti verdiktu v kauze justiční mafie podala dovolání k Nejvyššímu soudu.

Osobní informace

Jiří Čunek vystudoval Střední Odborné učiliště v Napajedlech a poté Střední průmyslovou školu strojní ve Zlíně. Poté pracoval nejprve jako automechanik ve společnosti Pozemní stavby Zlín a posléze v tamější zbrojovce.

V letech 1998 až 2007 byl starostou Vsetína. Od roku 2006 je senátorem ve volebním obvodu č. 77 (Vsetínsko), od ledna do listopadu 2007 a pak od dubna 2008 až do roku 2009 byl místopředsedou vlády a ministrem pro místní rozvoj.

V KDU-ČSL zastával od prosince 2006 do května 2009 pozici předsedy strany; od té doby je členem celostátního výboru strany.

Jiří Čunek se narodil 22. února 1959 ve Zlíně. Je ženatý a má čtyři děti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy