Jiří Čunek

Aktualizováno 17. 10. 2012 19:38
Jiří Čunek, původně automechanik, později starosta, ministr a místopředseda vlády. Kromě toho také bývalý předseda KDU-ČSL, později člen celostátního výboru.
Jiří Čunek
Jiří Čunek | Foto: Ondřej Besperát

Senátor Jiří Čunek na podzim 2012 obhájil senátorské křeslo ve volebním obvodu Vsetín. Kandidoval za KDU-ČSL. V prvním kole získal 47,28 % hlasů, proti němu se ve druhém kole postavil Jindřich Šnejdrla z ČSSD. Čunek vyhrál se ziskem 72.13 % hlasů.

Senátor Jiří Čunek - původně automechanik, později starosta, ministr a místopředseda Topolánkovy vlády. Kromě toho také bývalý předseda KDU-ČSL, později člen celostátního výboru. "Proslul" svým přístupem k řešení romské otázky a úplatkářskou kauzou.

Vystěhování Romů

V říjnu 2006 Vsetín, v jehož čele tehdy stál nynější lidovecký senátor Jiří Čunek, odsunul neplatiče a další romské rodiny z rozpadajícího se objektu v centru. Řada lidí skončila v kontejnerových domech na okraji města, sedm desítek osob se stěhovalo do jiných okresů. Přesun ostře kritizovali obhájci lidských práv, romské organizace i experti.

Kauza Čunek

Policie začala na konci roku 2006 Čunka podezírat z toho, že jako starosta Vsetína vzal v únoru 2002 úplatek v souvislosti s privatizací městských bytů. Hlavní svědkyní byla Čunkova někdejší sekretářka Urbanová.

Kauza hýbala českou politikou více než rok. Policie tehdejšího lidoveckého předsedu a vicepremiéra obvinila v únoru 2007 z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real.

Čunek kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po opakovaném zastavení stíhání se však vrátil. Později z ní znovu odešel a ustoupil tak nátlaku svých stranických kolegů, jehož příčinou byla jak korupční kauza, tak protiromské výroky.

Důsledkem Čunkova případu byla řada dalších trestních stíhání a žalob. Z křivé výpovědi byla obviněna i Urbanová. Její trestní stíhání ale bylo zastaveno.

Co pokračovalo, byly soudní pře mezi Čunkem a Urbanovou - obvinila ho, že ji veřejně označil například za ledovou královnu či neatraktivní ženu, nebo to, že se jeho vinou stala veřejně známou osobou. Jako kompenzaci požadovala deset milionů.

U ostravského soudu nakonec Čunek prohrál - kompenzace však nakonec zahrnovala 80 tisíc korun, písemnou omluvu a zaplacení nákladů soudního řízení.

Justiční mafie

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (ČSSD) v prosinci 2007 obvinila justiční představitele z toho, že ovlivňovali některé případy, například vyšetřování údajné korupční kauzy senátora a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Veseckou a další označila za "zákulisní justiční mafii, která se snaží justici plně ovládnout, aby sloužila v zájmu vládnoucí garnitury".

Představitelé justice v čele s tehdejší nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou se proti tomu ohradili u soudu, ale soudce Vojtěch Cepl v rozsudku uvedl, že opoziční kritika měla pravdu - schůzky politiků, soudců a žalobců v Čunkově případu byly podezřelé.

Odvolací senát v únoru 2011 po více než třech letech po podání žaloby rozhodl, že tvrzení Benešové nemají reálný základ. Zrušil tak předchozí opačný rozsudek Krajského soudu v Praze. Benešová se musela omluvit a uhradit protistraně téměř 400 tisíc korun za náklady řízení. Právu řekla, že zřejmě proto jí Vesecká část peněz vrátila.

Benešová podala proti poplatkům ústavní stížnost, Ústavní soud ji prý přijal a bude se jí zabývat. Proti verdiktu v kauze justiční mafie podala dovolání k Nejvyššímu soudu.

Osobní informace

Jiří Čunek vystudoval Střední Odborné učiliště v Napajedlech a poté Střední průmyslovou školu strojní ve Zlíně. Poté pracoval nejprve jako automechanik ve společnosti Pozemní stavby Zlín a posléze v tamější zbrojovce.

V letech 1998 až 2007 byl starostou Vsetína. Od roku 2006 je senátorem ve volebním obvodu č. 77 (Vsetínsko), od ledna do listopadu 2007 a pak od dubna 2008 až do roku 2009 byl místopředsedou vlády a ministrem pro místní rozvoj.

V KDU-ČSL zastával od prosince 2006 do května 2009 pozici předsedy strany; od té doby je členem celostátního výboru strany.

Jiří Čunek se narodil 22. února 1959 ve Zlíně. Je ženatý a má čtyři děti.

 

Právě se děje

Další zprávy