Jiří Čunek

Aktualizováno 17. 10. 2012 19:38
Jiří Čunek, původně automechanik, později starosta, ministr a místopředseda vlády. Kromě toho také bývalý předseda KDU-ČSL, později člen celostátního výboru.
Jiří Čunek
Jiří Čunek | Foto: Ondřej Besperát

Senátor Jiří Čunek na podzim 2012 obhájil senátorské křeslo ve volebním obvodu Vsetín. Kandidoval za KDU-ČSL. V prvním kole získal 47,28 % hlasů, proti němu se ve druhém kole postavil Jindřich Šnejdrla z ČSSD. Čunek vyhrál se ziskem 72.13 % hlasů.

Senátor Jiří Čunek - původně automechanik, později starosta, ministr a místopředseda Topolánkovy vlády. Kromě toho také bývalý předseda KDU-ČSL, později člen celostátního výboru. "Proslul" svým přístupem k řešení romské otázky a úplatkářskou kauzou.

Vystěhování Romů

V říjnu 2006 Vsetín, v jehož čele tehdy stál nynější lidovecký senátor Jiří Čunek, odsunul neplatiče a další romské rodiny z rozpadajícího se objektu v centru. Řada lidí skončila v kontejnerových domech na okraji města, sedm desítek osob se stěhovalo do jiných okresů. Přesun ostře kritizovali obhájci lidských práv, romské organizace i experti.

Kauza Čunek

Policie začala na konci roku 2006 Čunka podezírat z toho, že jako starosta Vsetína vzal v únoru 2002 úplatek v souvislosti s privatizací městských bytů. Hlavní svědkyní byla Čunkova někdejší sekretářka Urbanová.

Kauza hýbala českou politikou více než rok. Policie tehdejšího lidoveckého předsedu a vicepremiéra obvinila v únoru 2007 z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real.

Čunek kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po opakovaném zastavení stíhání se však vrátil. Později z ní znovu odešel a ustoupil tak nátlaku svých stranických kolegů, jehož příčinou byla jak korupční kauza, tak protiromské výroky.

Důsledkem Čunkova případu byla řada dalších trestních stíhání a žalob. Z křivé výpovědi byla obviněna i Urbanová. Její trestní stíhání ale bylo zastaveno.

Co pokračovalo, byly soudní pře mezi Čunkem a Urbanovou - obvinila ho, že ji veřejně označil například za ledovou královnu či neatraktivní ženu, nebo to, že se jeho vinou stala veřejně známou osobou. Jako kompenzaci požadovala deset milionů.

U ostravského soudu nakonec Čunek prohrál - kompenzace však nakonec zahrnovala 80 tisíc korun, písemnou omluvu a zaplacení nákladů soudního řízení.

Justiční mafie

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (ČSSD) v prosinci 2007 obvinila justiční představitele z toho, že ovlivňovali některé případy, například vyšetřování údajné korupční kauzy senátora a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Veseckou a další označila za "zákulisní justiční mafii, která se snaží justici plně ovládnout, aby sloužila v zájmu vládnoucí garnitury".

Představitelé justice v čele s tehdejší nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou se proti tomu ohradili u soudu, ale soudce Vojtěch Cepl v rozsudku uvedl, že opoziční kritika měla pravdu - schůzky politiků, soudců a žalobců v Čunkově případu byly podezřelé.

Odvolací senát v únoru 2011 po více než třech letech po podání žaloby rozhodl, že tvrzení Benešové nemají reálný základ. Zrušil tak předchozí opačný rozsudek Krajského soudu v Praze. Benešová se musela omluvit a uhradit protistraně téměř 400 tisíc korun za náklady řízení. Právu řekla, že zřejmě proto jí Vesecká část peněz vrátila.

Benešová podala proti poplatkům ústavní stížnost, Ústavní soud ji prý přijal a bude se jí zabývat. Proti verdiktu v kauze justiční mafie podala dovolání k Nejvyššímu soudu.

Osobní informace

Jiří Čunek vystudoval Střední Odborné učiliště v Napajedlech a poté Střední průmyslovou školu strojní ve Zlíně. Poté pracoval nejprve jako automechanik ve společnosti Pozemní stavby Zlín a posléze v tamější zbrojovce.

V letech 1998 až 2007 byl starostou Vsetína. Od roku 2006 je senátorem ve volebním obvodu č. 77 (Vsetínsko), od ledna do listopadu 2007 a pak od dubna 2008 až do roku 2009 byl místopředsedou vlády a ministrem pro místní rozvoj.

V KDU-ČSL zastával od prosince 2006 do května 2009 pozici předsedy strany; od té doby je členem celostátního výboru strany.

Jiří Čunek se narodil 22. února 1959 ve Zlíně. Je ženatý a má čtyři děti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Vztahy Ruska a NATO jsou nehorší od dob studené války, řekl Stoltenberg

Rusové vyslaní do Severoatlantické aliance nebyli diplomaté, ale pracovníci zpravodajských služeb, prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na tiskové konferenci v Bruselu. Vztahy mezi Ruskem a NATO jsou podle něj nehorší od dob studené války, Severoatlantická aliance přesto hodlá pokračoval v dialogu s Ruskem, napsala agentura Reuters.

Generální tajemník  ocenil, že Sacharovovu cenu Evropského parlamentu za svobodu myšlení získal ruský opoziční předák Alexej Navalnyj. Ocenění, udělené jen o několik minut dříve, je "uznáním významné role, kterou několik let (Navalnyj) hrál při obraně demokratických hodnot v Rusku," uvedl Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Bitcoin překonal dubnové maximum, prodává se za 66 000 dolarů

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin dnes vystoupila na rekordních 66 000 dolarů (1,45 milionu Kč), a výrazně tak překonala maximum z letošního dubna. Ukazují to záznamy na specializovaném serveru CoinDesk. Krátce před 16:00 SELČ se bitcoin prodával zhruba za 65 770 dolarů. Za posledních 24 hodin si tak připisoval 4,7 procenta.

V úterý se ve Spojených státech začalo obchodovat s prvním fondem ETF, který se zaměřuje na futures na bitcoiny. Investoři očekávají, že cena bitcoinu se bude nadále zvyšovat a že kryptoměna se dočká obecného přijetí.

Aktualizováno před 27 minutami

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích hoří, kouř je vidět z velké dálky

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích hoří technologie. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu. Kouř je vidět z velké dálky. Na Twitteru o tom informoval mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vzplanulo gumové těsnění, odpad nehoří.

"Na místě je mnoho jednotek, další dojíždí. Hoří jedna z budov spalovny, snažíme se dostat k ohnisku požáru," napsal Kavka na Twitteru před 15:45. Hoří podle něj technologie v pětipatrové budově o rozměru 30 krát 40 metrů.

Hřib na Twitteru vyzval obyvatele, aby nevětrali. Vyrazil na místo požáru. "Momentálně naštěstí nehoří komunální odpad, ale gumové těsnění," napsal. Radní Jan Chabr (TOP 09) uvedl, že požár vznikl při opravě linky a měl by být brzy pod kontrolou. Lidé by podle něj neměli v okolí spalovny ani vycházet.

Další zprávy