Těžební limity

11. 4. 2011 1:02
V březnu 2011 přišel ministr Kocourek s návrhem o prolomení těžebních limitů z roku 1991.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Usnesením Pithartovy vlády číslo 444 ze dne 30. října 1991 byly stanoveny limity pro těžbu hnědého uhlí a mezní hodnoty znečišťování ovzduší v Severočeské hnědouhelné pánvi. Topolánkova vláda pak tyto limity usnesením č. 1176 z 10. září 2008 potvrdila.

Kromě toho odepsala bilanční zásoby lomu Bílina do nebilančních.

Tato usnesení jsou závazná pro podřízené orgány státní správy a obcím, ležícím na ložiscích hnědého uhlí (přímo ohrožené těžbou jsou severočeský Horní Jiřetín a Černice; nedaleký Litvínov by pak trpěl zejména výrazným zhoršením kvality ovzduší), tak byla dána jistota další existence. Navíc bylo nastartováno postupné snižování těžby. To mělo zabránit rozsáhlým a náhlým propouštěním, která by ještě více zhoršila situaci v regionu dlouhodobě postiženém vysokou nezaměstnaností.

V minulosti padlo těžbě uhlí za oběť přes stovku obcí, včetně původního města Most.

Vláda Petra Nečase se ve svém programovém prohlášení zavázala repektovat těžební limity: "Vláda se zasadí o zachování územních limitů těžby hnědého uhlí a jejich legislativní zajištění."

V koaliční smlouvě pak v souvislosti s rozšířením těžby stojí: "Bude připravena novela horního zákona, která zajistí povinnost poskytnout orgánům státní správy podklady pro odpis bilančních zásob nerostných surovin, zejména uhlí, a odstraní možnost vyvlastnění a další omezení vlastnických práv majitelů nemovitostí v dobývacích prostorech."

Dojde k prolomení limitů?

Ministr průmyslu Martin Kocourek však, vládnímu programu navzdory, začal od března 2011 usilovat o prolomení těžební hranice před Horním Jiřetínem, s oddůvodněním, že uhlí za limity bude potřeba pro velké teplárny, které zásobují stovky tisíc domácností dálkovým teplem.

Premiér Nečas jeho návrh podpořil, s odmítavým stanoviskem se však Kocourek setkal u obou koaličních stran, TOP O9 a Věcí veřejných. Svoji snahu opírá též o posudek "nezávislé expertní" komise. Hlavním argumentem pro prolomení limitů je budoucí nedostatek uhlí pro teplárny. To by bylo možné vyřešit využitím předlimitních zásob uhlí dolu Vršany přednostně pro teplárny. Kvůli tomu se však ministr životního prostředí Chalupa dostal do sporu se společností Czech Coal, která ve Vršanech těží.

Podle Kocourkova návrhu by po roce 2015 došlo k prolomení limitů, ale pouze za předpokladu, že se těžební společnost domluví s vlastníky domů a pozemků. Tím by se ale otevřela Pandořina skříňka a mohlo by dojít k cílenému nátlaku na obyvatele (nebo dokonce, podle § 31 odst. 4 horního zákona č. 44/1988 Sb. až k vyvlastnění).

Mezi největší odpůrce prolomení limitů patří bezesporu starosta Litvínova a poslanec za Věci veřejné, Milan Šťovíček. Právě jeho kritika prolomení limitů zřejmě vedla společnost Czech Coal k ukončení sponzorské smlouvy, kterou měla s městem Litvínov.

Současná těžba

Podle ročenky Státní báňské správy z roku 2009, byl rozsah těžby hnědého uhlí následující:

Severočeské doly a.s.

Lom Libouš - roční těžba 13,5 milionů tun s plánovaným poklesem na 11 mil. tun za rok, předpokládaná životnost lomu - rok 2033 (cca 270 milionů tun)

Lom Bílina - roční těžba 9 milionů tun s plánovaným poklesem na 8,5 mil. tun, předpokládaná životnost lomu - rok 2031 (cca 185 milionů tun)

Czech Coal

Lom Vršany - roční těžba 9 milionů tun s plánovaným poklesem na 7 mil. tun, předpokládaná životnost lomu - rok 2058 (cca 330 milionů tun)

Lom ČSA - roční těžba 5 milionů tun s plánovaným poklesem na 3 mil. tun, předpokládaná životnost lomu - rok 2020 (cca 35 milionů tun)

Lom Centrum - poslední hlubinný důl v severočeském hnědouhelném revíru - ukončení těžby plánováno na rok 2012

Sokolovská uhelná

Zvyšování efektivnosti těžby, pokles těžby samotné mezi lety 2009 a 2008 o 12 %

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

před 12 minutami

Policie obvinila dva lidi kvůli úmrtí muže po pádu pod metro

V souvislosti se čtvrtečním úmrtím muže po pádu pod soupravu metra byli zadrženi a obviněni dva lidé. Uvedl to dnes server iDNES.cz. Kvůli věku obviněných nechtěli policisté podle serveru uvést k případu bližší informace.

Muž spadl do kolejiště metra ve čtvrtek kolem 19:30 ve stanici Anděl na lince B. "Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Svědci incidentu podle některých médií uváděli, že muže z nástupiště někdo shodil. Policisté to ale zatím nepotvrdili.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy