Těžební limity

11. 4. 2011 1:02
V březnu 2011 přišel ministr Kocourek s návrhem o prolomení těžebních limitů z roku 1991.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Usnesením Pithartovy vlády číslo 444 ze dne 30. října 1991 byly stanoveny limity pro těžbu hnědého uhlí a mezní hodnoty znečišťování ovzduší v Severočeské hnědouhelné pánvi. Topolánkova vláda pak tyto limity usnesením č. 1176 z 10. září 2008 potvrdila.

Kromě toho odepsala bilanční zásoby lomu Bílina do nebilančních.

Tato usnesení jsou závazná pro podřízené orgány státní správy a obcím, ležícím na ložiscích hnědého uhlí (přímo ohrožené těžbou jsou severočeský Horní Jiřetín a Černice; nedaleký Litvínov by pak trpěl zejména výrazným zhoršením kvality ovzduší), tak byla dána jistota další existence. Navíc bylo nastartováno postupné snižování těžby. To mělo zabránit rozsáhlým a náhlým propouštěním, která by ještě více zhoršila situaci v regionu dlouhodobě postiženém vysokou nezaměstnaností.

V minulosti padlo těžbě uhlí za oběť přes stovku obcí, včetně původního města Most.

Vláda Petra Nečase se ve svém programovém prohlášení zavázala repektovat těžební limity: "Vláda se zasadí o zachování územních limitů těžby hnědého uhlí a jejich legislativní zajištění."

V koaliční smlouvě pak v souvislosti s rozšířením těžby stojí: "Bude připravena novela horního zákona, která zajistí povinnost poskytnout orgánům státní správy podklady pro odpis bilančních zásob nerostných surovin, zejména uhlí, a odstraní možnost vyvlastnění a další omezení vlastnických práv majitelů nemovitostí v dobývacích prostorech."

Dojde k prolomení limitů?

Ministr průmyslu Martin Kocourek však, vládnímu programu navzdory, začal od března 2011 usilovat o prolomení těžební hranice před Horním Jiřetínem, s oddůvodněním, že uhlí za limity bude potřeba pro velké teplárny, které zásobují stovky tisíc domácností dálkovým teplem.

Premiér Nečas jeho návrh podpořil, s odmítavým stanoviskem se však Kocourek setkal u obou koaličních stran, TOP O9 a Věcí veřejných. Svoji snahu opírá též o posudek "nezávislé expertní" komise. Hlavním argumentem pro prolomení limitů je budoucí nedostatek uhlí pro teplárny. To by bylo možné vyřešit využitím předlimitních zásob uhlí dolu Vršany přednostně pro teplárny. Kvůli tomu se však ministr životního prostředí Chalupa dostal do sporu se společností Czech Coal, která ve Vršanech těží.

Podle Kocourkova návrhu by po roce 2015 došlo k prolomení limitů, ale pouze za předpokladu, že se těžební společnost domluví s vlastníky domů a pozemků. Tím by se ale otevřela Pandořina skříňka a mohlo by dojít k cílenému nátlaku na obyvatele (nebo dokonce, podle § 31 odst. 4 horního zákona č. 44/1988 Sb. až k vyvlastnění).

Mezi největší odpůrce prolomení limitů patří bezesporu starosta Litvínova a poslanec za Věci veřejné, Milan Šťovíček. Právě jeho kritika prolomení limitů zřejmě vedla společnost Czech Coal k ukončení sponzorské smlouvy, kterou měla s městem Litvínov.

Současná těžba

Podle ročenky Státní báňské správy z roku 2009, byl rozsah těžby hnědého uhlí následující:

Severočeské doly a.s.

Lom Libouš - roční těžba 13,5 milionů tun s plánovaným poklesem na 11 mil. tun za rok, předpokládaná životnost lomu - rok 2033 (cca 270 milionů tun)

Lom Bílina - roční těžba 9 milionů tun s plánovaným poklesem na 8,5 mil. tun, předpokládaná životnost lomu - rok 2031 (cca 185 milionů tun)

Czech Coal

Lom Vršany - roční těžba 9 milionů tun s plánovaným poklesem na 7 mil. tun, předpokládaná životnost lomu - rok 2058 (cca 330 milionů tun)

Lom ČSA - roční těžba 5 milionů tun s plánovaným poklesem na 3 mil. tun, předpokládaná životnost lomu - rok 2020 (cca 35 milionů tun)

Lom Centrum - poslední hlubinný důl v severočeském hnědouhelném revíru - ukončení těžby plánováno na rok 2012

Sokolovská uhelná

Zvyšování efektivnosti těžby, pokles těžby samotné mezi lety 2009 a 2008 o 12 %

 

Právě se děje

před 38 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy