Greenpeace

25. 5. 2011 14:39
Greenpeace je mezinárodní ekologická organizace s cílem chránit životní prostředí a upozorňovat na jeho poškozování. Dnes působí v 41 zemích světa a má zhruba 3 miliony členů.
Greenpeace
Greenpeace | Foto: (c) Greenpeace/Martin Bouda

Greenpeace je mezinárodní ekologická organizace s cílem chránit životní prostředí a upozorňovat na jeho poškozování. Dnes působí v 41 zemích světa a má zhruba 3 miliony členů. Svých cílů se někdy snaží dosáhnout kontroverzními kroky a často je tak obviňována z přílišného radikalismu hraničícího s ekoterorismem.

Snaží se mimo jiné bojovat s kácením deštných pralesů, vybíjením tuleňů pro jejich kůži, lovem velryb, ukládáním jaderného odpadu do moře nebo uvolňováním toxických látek do ovzduší. U některých dalších stanovisek, například globální odzbrojení, je však souvislost s životním prostředím poněkud sporná a za to jsou Greenpeace poměrně často kritizováni.

Vznik organizace se datuje k 15. září 1971, kdy američtí aktivisté na rybářské lodi Phyllis Cormack protestně vypluli proti atomovým testům na ostrově Amitchka, kde žili tisíce ohrožených druhů zvířat. A i když plavba dalšímu pokusnému výbuchu nezabránila, vzbudila zájem veřejnosti a dala tak vzniknout mezinárodní ekologické organizaci.

Československá centrála pak vznikla v roce 1992, jejím prvním ředitelem byl jeden ze zakladatelů ekologického sdružení Dětí Země - Ivo Šilhavý. Později se pobočka rozštěpila na samostatnou českou a slovenskou centrálu. Současným ředitelem českých Greenpeace je dr. Čestmír Hrdinka.

Mezi své největší úspěchy sdružení řadí stažení nebezpečných PVC hraček z českých supermarketů, zrušení radarové základny v Brdech nebo přesvědčení nakladatelství Albatros k tisku bestselleru o Harrym Potterovi na papíře vyrobeného ze dřeva, které bylo získané způsobem nepoškozujícím lesní ekosystém.

Na mezinárodním poli se jedná o přijetí zákazu vývozu toxického odpadu, zřízení velrybí rezervace v Antarktickém oceánu, zákaz potápění starých ropných plošin nebo zákaz ukládání radioaktivního a průmyslového odpadu na mořské dno.

Klíčová je pro organizaci finanční a politická nezávislost na světových vládách a korporacích. Financování stojí na individuálních darech a grantové podpoře nadací. Každoročně Greenpeace nechávají provést audit a závěry zveřejňují ve výročních zprávách. Ta z roku 2009 uvádí výdaje necelých 14 milionů korun, z nichž naprostá většina, téměř 13 milionů, se zaplatila právě z darů příznivců.

 

Právě se děje

Další zprávy