Most

21. 5. 2014 17:16
Most je známý především díky své pohnuté historii. V 70. a 80. letech 20. století bylo historické město zcela zbořeno kvůli těžbě uhlí a tuto událost dodnes připomíná kostel Nanebevzetí Panny Marie.
Foto: Lysippos, Wikimedia Commons
Foto: Lysippos, Wikimedia Commons | Foto:

Most je statutární město Ústeckého kraje. Leží na řece Bílině a se svými 67 tisíci obyvateli je 14. největší město České republiky.

Historie:

První zmínky o osídlení místa, kde se dnes nachází Most, pocházejí z Kosmovy kroniky z 10. století. Název města je odvozen od stezky, která vedla po dřevěných mostech přes močálovou krajinu. Cestu využívali hlavně obchodníci, kteří cestovali mezi Prahou a Saskem.

Za vlády Přemyslovců se Most stal městem a začal bohatnout díky obchodu a pěstování vinné révy. Během třicetileté války (1618 až 1648) město utrpělo velké škody, a ztratilo tak svůj hospodářský význam.

Faktické údaje

Rozloha: 86,94 km²

Počet obyvatel: 67 490

Kraj: Ústecký

Okres: Most

Primátor: Vlastimil Vozka (Severočeši.cz)

PSČ: 434 01

Nová etapa rozvoje města začala v 19. století, kdy byly objeveny zásoby uhlí a začalo se s jeho těžbou. Roku 1870 byla do Mostu přivedena železnice, došlo k výstavbě cukrovaru, porcelánky, ocelárny, pivovaru nebo městského muzea. Poslední čtvrtina 19. století město zcela proměnila. Prudce stoupl počet obyvatel a byla zahájena mohutná výstavba bytů.

Po vzniku Československa patřil Most mezi města s většinovým německým obyvatelstvem. Po Mnichovské dohodě připadl spolu s dalšími sudetskými městy Německé říši. Za druhé světové války bylo město značně poničeno nálety amerických bombardérů při jejich nepřesných útocích na rafinerii v Záluží u Litvínova. Po válce byla většina původních německy mluvících obyvatel vysídlena.

V roce 1964 vláda vydala rozhodnutí o likvidaci města nad ložisky uhlí, která začala roku 1967 a ukončena byla v osmdesátých letech. Vláda zároveň rozhodla o výstavbě nového Mostu. Z původního města, s výjimkou kostela Nanebevzetí Panny Marie a několika domů, nezbylo nic a většina obyvatelstva se přestěhovala převážně do panelových domů.

Po sametové revoluci město navštívil prezident Václav Havel v únoru 1990.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Most je svou historií negativně poznamenán a dodnes kvůli ní velmi trpí. Neexistence historického jádra a zničená krajina nijak nepřispívají k rozvoji cestovního ruchu. Město se však snaží turisty nalákat.

Zdroj: CzechTourism, 
Autor: Mgr. Pavel Dosoudil
Zdroj: CzechTourism, Autor: Mgr. Pavel Dosoudil | Foto:

Největší zajímavostí je kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 16. století, který byl v roce 1875 přesunut, aby byl zachráněn z té části města, která byla srovnána se zemí. V Guinessově knize rekordů je zapsán jako přeprava nejtěžšího předmětu po kolejích. Další dochovanou památkou je hrad Hněvín ze 13. století.

Město nehostí žádný významný festival, karneval, ani se zde nekonají významnější kulturní události na celorepublikové úrovni. Mezi vyhledávané objekty, za kterými přijíždějí návštěvníci, patří významná česká sportoviště - například dostihový areál Hipodrom, Autodrom a golfové hřiště, jež vznikla na důlních výsypkách a odvalech.

V říjnu 2008 začalo zaplavování budoucího Mosteckého jezera, díky čemuž vznikne významná rekreační a sportovní zóna. Dalším projektem je také MiniMost, což je zamýšlený park miniatur významných budov, které stály ve starém Mostě a byly zbořeny při likvidaci města.

Instituce v Mostě:

Okresní soud v Mostě se nachází v Moskevské ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ústí nad Labem.

Odkaz na kontakty.

Magistrát města Most tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Mostě se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Ústecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Mostě kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dva mladíci nepřežili v Dobřichovicích pád z továrního komínu

V Dobřichovicích u Prahy spadli v noci na dnešek dva muži z továrního komína. Jeden byl na místě mrtvý, druhý zemřel po převozu do nemocnice. Okolnosti nehody policisté vyšetřují, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

"Jeden z mužů při pádu utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel. Druhého muže transportoval vrtulník do pražské nemocnice, svému zranění ale později také podlehl," uvedla mluvčí.

Příčinu a okolnosti kriminalisté vyšetřují, k dokumentaci využili i dron. Co muži ve věku 25 a 27 let na komíně dělali, zatím není jasné. V případu byla nařízena soudní pitva.

před 2 hodinami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, bez proudu jsou stále tisíce domácností

Kvůli silnému větru evidovala dnes ráno společnost ČEZ Distribuce víc než 27 tisíc domácností bez elektřiny. Dopoledne se podařilo většinu poruch odstranit, okolo desáté hodiny dopoledne se tak počet míst bez proudu snížil na zhruba 8500 míst, z toho v Pardubickém kraji to bylo asi 4000, v Královéhradeckém 2700 a ve středních Čechách 900.

Na Vysočině je bez proudu dalších 1200 domácností, jimž poskytuje elektřinu společnost E.ON.

Nejčastější příčinnou poruch byl silný vítr lámající stromy a větve, které padaly do vedení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy