Mostecká uhelná

7. 3. 2012 10:35
Mostecká uhelná společnost (MUS) se stala takřka encyklopedickým případem tunelování státních podniků určených k privatizaci.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Mostecká uhelná společnost (MUS) se stala takřka encyklopedickým případem tunelování státních podniků určených k privatizaci. Kauza je ojedinělá v tom, že na rozdíl od většiny podobných případů má soudní dohru. O to pozoruhodnější je, že jejím těžištěm není Česká republika nýbrž Švýcarsko.

V květnu 2013 začalo soudní přelíčení ohledně Mostecké uhelné společnosti ve švýcarské Bellinzoně. Obžalováni jsou Antonín Koláček, Oldřich Klimecký, Petr Kraus, Marek Čmejla, Jiří Diviš a Belgičan Jacques de Groote pro podezření z praní špinavých peněz a korupce.

Obhájci zatím před švýcarskými soudci argumentují tím, že kvůli souběženému vyšetřování v ČR nemohou jejich lidé vypovídat. Dalším důkazem je záznam výslechů Zemana, Mertlíka a Grégra, který má potvrdit, že stát nebyl poškozen.

Proces má trvat do 12. července 2013.

Průběh privatizace Mostecké uhelné

Privatizace MUS byl dokončena v roce 1998. Za scénář byl zvolen postup, kdy se majetek nejdříve převedl do dnes již neexistujícího Fondu národního majetku (FNM), ten následně vložil majetek do akcií, které poté přeprodal.

V případě MUS, dle obvinění švýcarskou prokuraturou, jež se do vyšetřování zapojila kvůli faktu, že peníze vyvedené ze společnosti směřovaly právě tam, skupovali akcie manažeři MUS, kteří přitom za tímto účelem zneužívali její majetek. Mělo se jednat především o skupinu lidí kolem Antonína Koláčka. Ten je v současnosti jedním z obviněných.

V kauze figuruje celá řada politiků; o situaci, kdy hrozila ztráta státní majority v podniku, byla tehdejší úřednická vláda Josefa Tošovského včas informována, a to na základě zpráv tajných služeb. Stát (FNM) si totiž z celkového objemu vydaných akcií ponechal 46%.

Ty k ovládání stačily, protože zbytek akcií byl rozdroben mezi drobnými akcionáři, především obcemi z dotčených těžebních lokalit. Tyto rozdrobené akcie však, patrně za vydatné pomoci příslušných starostů, shromáždili budoucí majoritní akcionáři Koláček a spol.

Z politické galerie se evidentně angažovala skupina lidí kolem ČSSD; společnost zbrojaře Pavla Musely, přítele Stanislava Grosse, Torrence Trading, získala za pomoc při privatizaci MUS odměnu 5 milionů dolarů od Investenergy S.A., registrované ve Švýcarsku a provázané s Appian Group. Do těchto společností přelil peníze z MUS právě Koláček. Od FNM pak koupil oněch zbylých 46 % akcií za 650 milionů korun. O několik let později přitom bylo 49 % akcií MUS přeprodáno Pavlu Tykačovi již za 10 miliard korun.

Tykač má dnes podíl ve skupině Czech Coal, která vlastní bývalé majetky MUS. Švýcarská prokuratura obvinila z praní špinavých peněz, mimo Koláčka a jiných, i dalšího bývalého majoritní akcionáře této společnosti Luboše Měkotu. Ten však v březnu 2013 zemřel ve věku 55 let na srdeční příhodu, jeho trestní stíhání tak bylo zastaveno.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou v úterý ráno zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn. Událost se obešla bez zranění, hasiči mají požár pod kontrolou. Ráno likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, tam už byl provoz obnoven, řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Všichni cestující byli evakuovaní, provoz byl na trati byl v obou směrech uzavřen," uvedl Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky.

Zdroj: ČTK / BBC News
před 32 minutami

Počet turistů v Česku za 2. čtvrtletí stále nedosáhl předcovidových čísel

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se ve 2. čtvrtletí letošního roku ubytovalo pět milionů turistů. Období před covidem se počet hostů nevyrovnal, ve druhém kvartále roku 2019 přijelo do hromadných ubytovacích zařízení v ČR téměř 5,8 milionu hostů a o rok dříve téměř 5,5 milionu. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku letošní údaj představuje nárůst o 229 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Počet přenocování hostů stoupl v letošním 2. čtvrtletí na 12 milionů nocí. Meziročně byl vyšší o 190 procent.

"Výkony ubytovacích zařízení v letošním 2. čtvrtletí ještě nedosáhly objemů před pandemií. Stále chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo jen 65 procent v porovnání s rokem 2019. Zatímco návštěvnost domácích hostů výsledky 2. čtvrtletí 2019 již překonala," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy