Litvínov

1. 8. 2014 16:11
Litvínov je krušnohorské město v okrese Most známé především jako středisko chemického a textilního průmyslu.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Externí

Litvínov se nachází 10 km od Mostu. Žije v něm přes 25 tisíc obyvatel.

Historie:

První písemná zmínka o Litvínově pochází z roku 1352. Velký rozmach zaznamenal Litvínov v 16. století, kdy v oblasti Krušných hor začalo dolování rud, což přilákalo mnoho nových obyvatel, zejména ze Saska.

Základní údaje

Rozloha: 40,70 km²

Počet obyvatel: 25 406

Kraj: Ústecký

Okres: Most

Starosta: Milan Šťovíček

PSČ: 436 01

Úpadek obce způsobila třicetiletá válka (1618 až 1648), kvůli které zase naopak došlo k úbytku místního obyvatelstva. Z této situace se Litvínov vymanil až na přelomu 17. a 18. století, kdy se zde rozšířila výroba sukna. Roku 1715 hrabě Jan Josef Valdštejn založil v Litvínově velkou textilní manufakturu, jednu z prvních v českých zemích. Velký význam měla hlavně výroba punčoch, které se až do první poloviny 19. století vyvážely do celé Evropy. Punčochy z Litvínova odebíral dokonce i císařský dvůr ve Vídni.

V 19. století se rozvinula hrnčířská výroba, výroba dřevěného soustružného zboží a hraček, o které byl velký zájem v celém Rakousko-Uhersku, v Anglii i v Americe. V Litvínově mělo hračkářství významné postavení až do první světové války. V průběhu 19. století byla v okolí Litvínova otevřena řada dolů na těžbu hnědého uhlí. K největšímu rozmachu těžby uhlí došlo po roce 1870, kdy byl Litvínov spojen s okolními městy železnicí. V roce 1852 byl Litvínov povýšen na město a dále se hospodářsky rozrůstal.

Po vzniku Československa v roce 1918 patřil Litvínov mezi města, v nichž většinu obyvatelstva tvořili Němci. Po Mnichovské dohodě připadl spolu s dalšími sudetskými městy Německé říši. Roku 1939 byl v Záluží jižně od města založen velký chemický závod na výrobu syntetického benzínu z uhlí - STW (Sudetenländische Treibstoffwerke), dnešní Unipetrol RPA. Po válce byla většina původních německy mluvících obyvatel vysídlena.

Po druhé světové válce se v Litvínově nadále rozvíjela průmyslová výroba a změnila se také podoba města, jelikož zde v 70. letech proběhla rozsáhlá výstavba sídlišť.

Litvínov je i v současné době významným střediskem chemického a textilního průmyslu a také křižovatkou dálkových ropovodů.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Nejstarší a nejvýznamnější památkou Litvínova je barokní kostel sv. Michaela archanděla, na který navazují Voigtovy sady. Mezi nejkrásnější části města patří Smetanova ulice s nově zrekonstruovanými secesními domy z počátku 20. století. Ve městě se dále nachází zámek Valdštejnů, obelisk připomínající litvínovskou manufakturní výrobu a Kolektivní dům (zkráceně Koldům), který představuje významnou stavbu československé poválečné avantgardy. Dům je technickou památkou.

Zdroj: Wikimedia Commons, Miloš Miličevič
Zdroj: Wikimedia Commons, Miloš Miličevič | Foto: Externí

Ve městě se nachází galerie Radniční sklípek, která je v budově bývalé radnice z 18. století. V Litvínově se každoročně konají prvomájové Valdštejnské slavnosti a zářijové Svatomichalské slavnosti na svátek patrona města svatého archanděla Michaela. Každoroční tečkou za celoměstskými akcemi jsou prosincové Krušnohorské Vánoce v Litvínově. Turisté si mohou v nedalekých Krušných horách také užít letní a zimní sportovní aktivity.

Instituce v Litvínově:

Městský úřad Litvínov tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Litvínov patří do obvodu Okresního soudu v Mostě. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ústí nad Labem.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Litvínově se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Ústecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Litvínově kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy