Litvínov

1. 8. 2014 16:11
Litvínov je krušnohorské město v okrese Most známé především jako středisko chemického a textilního průmyslu.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Externí

Litvínov se nachází 10 km od Mostu. Žije v něm přes 25 tisíc obyvatel.

Historie:

První písemná zmínka o Litvínově pochází z roku 1352. Velký rozmach zaznamenal Litvínov v 16. století, kdy v oblasti Krušných hor začalo dolování rud, což přilákalo mnoho nových obyvatel, zejména ze Saska.

Základní údaje

Rozloha: 40,70 km²

Počet obyvatel: 25 406

Kraj: Ústecký

Okres: Most

Starosta: Milan Šťovíček

PSČ: 436 01

Úpadek obce způsobila třicetiletá válka (1618 až 1648), kvůli které zase naopak došlo k úbytku místního obyvatelstva. Z této situace se Litvínov vymanil až na přelomu 17. a 18. století, kdy se zde rozšířila výroba sukna. Roku 1715 hrabě Jan Josef Valdštejn založil v Litvínově velkou textilní manufakturu, jednu z prvních v českých zemích. Velký význam měla hlavně výroba punčoch, které se až do první poloviny 19. století vyvážely do celé Evropy. Punčochy z Litvínova odebíral dokonce i císařský dvůr ve Vídni.

V 19. století se rozvinula hrnčířská výroba, výroba dřevěného soustružného zboží a hraček, o které byl velký zájem v celém Rakousko-Uhersku, v Anglii i v Americe. V Litvínově mělo hračkářství významné postavení až do první světové války. V průběhu 19. století byla v okolí Litvínova otevřena řada dolů na těžbu hnědého uhlí. K největšímu rozmachu těžby uhlí došlo po roce 1870, kdy byl Litvínov spojen s okolními městy železnicí. V roce 1852 byl Litvínov povýšen na město a dále se hospodářsky rozrůstal.

Po vzniku Československa v roce 1918 patřil Litvínov mezi města, v nichž většinu obyvatelstva tvořili Němci. Po Mnichovské dohodě připadl spolu s dalšími sudetskými městy Německé říši. Roku 1939 byl v Záluží jižně od města založen velký chemický závod na výrobu syntetického benzínu z uhlí - STW (Sudetenländische Treibstoffwerke), dnešní Unipetrol RPA. Po válce byla většina původních německy mluvících obyvatel vysídlena.

Po druhé světové válce se v Litvínově nadále rozvíjela průmyslová výroba a změnila se také podoba města, jelikož zde v 70. letech proběhla rozsáhlá výstavba sídlišť.

Litvínov je i v současné době významným střediskem chemického a textilního průmyslu a také křižovatkou dálkových ropovodů.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Nejstarší a nejvýznamnější památkou Litvínova je barokní kostel sv. Michaela archanděla, na který navazují Voigtovy sady. Mezi nejkrásnější části města patří Smetanova ulice s nově zrekonstruovanými secesními domy z počátku 20. století. Ve městě se dále nachází zámek Valdštejnů, obelisk připomínající litvínovskou manufakturní výrobu a Kolektivní dům (zkráceně Koldům), který představuje významnou stavbu československé poválečné avantgardy. Dům je technickou památkou.

Zdroj: Wikimedia Commons, Miloš Miličevič
Zdroj: Wikimedia Commons, Miloš Miličevič | Foto: Externí

Ve městě se nachází galerie Radniční sklípek, která je v budově bývalé radnice z 18. století. V Litvínově se každoročně konají prvomájové Valdštejnské slavnosti a zářijové Svatomichalské slavnosti na svátek patrona města svatého archanděla Michaela. Každoroční tečkou za celoměstskými akcemi jsou prosincové Krušnohorské Vánoce v Litvínově. Turisté si mohou v nedalekých Krušných horách také užít letní a zimní sportovní aktivity.

Instituce v Litvínově:

Městský úřad Litvínov tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Litvínov patří do obvodu Okresního soudu v Mostě. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ústí nad Labem.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Litvínově se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Ústecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Litvínově kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy