Nemocnice Karlovy Vary

22. 2. 2015 16:51
Nemocnice poskytuje zdravotní péči obyvatelům Karlovarska a lázeňským hostům, a díky kvalitnímu vybavení se řadí mezi základní pilíře zdravotnických zařízení Karlovarska.
Areál nemocnice Karlovy Vary
Areál nemocnice Karlovy Vary | Foto: Ludvík Hradilek

Posláním nemocnice je poskytovat akutní i následnou, lůžkovou a ambulantní zdravotní péči v oborech od základních až po superpecializované. Hlavním cílem je nabídnou pacientovi nejvhodnější řešení léčby v maximálně možném rozsahu, kvalitě a dostupnosti.  

Nemocnice si zakládá na špičkové úrovni a kvalitě poskytovaných služeb, vysokému stupni etiky a empatie, se kterým k zaměstnancům a pacientům přistupuje. Zavádí nové diagnostické metody a léčebné postupy, díky nimž dokáže zajistit ekonomickou rovnováhu mezi příjmy od zdravotních pojišťoven, a dalších zdrojů (přímé platby, dotace, dary), a náklady na zdravotní péči.

Základní informace

Adresa: Karlovarská krajská nemocnice a.s., Bezručova 19, 360 01 Karlovy Vary
Telefon.: +420 354 225 111
E-mail: [email protected]
Ředitel: MUDr. Josef März

Historie
Všeobecná veřejná nemocnice byla slavnostně otevřena v roce 1877 a byla situována na Friedrichově výšině, tedy na pozemku současného nemocničního areálu. Areál byl postupně rozšiřován. První budova čítala 62 lůžek a byla na svou dobu velice dobře vybavena. V roce 1900 se nemocnice pyšnila 176 lůžky, jelikož ve městě bylo rozvinuto lázeňství a stoupala poptávka po zdravotnickém ošetření.  Mezi roky 1930-39 byla uskutečněna výstavba pavilonů, které jsou pro nemocnici charakteristické i v současné době.

Oddělení nemocnice

Centrální operační sály
Dětské oddělení
Emergency
Gynekologicko-porodnické oddělení
Chirurgické oddělení
Infekční oddělení
Interní oddělení
Kardiocentrum
Klinická psychologie
Kožní oddělení
Neurologické oddělení
Nutriční terapeutka
OARIM
Oddělení klinické biochemie a hematologie
Oddělení klinické mikrobiologie
Oddělení nukleární medicíny
Onkologická ambulance
ORL - ušní, nosní, krční
Ortopedické oddělení
Patologicko-anatomické oddělení
Plicní oddělení
Radiodiagnostické oddělení
Rehabilitační oddělení
Transfuzní oddělení
Urologické oddělení

V období 2. světové války byla nemocnice vojenským lazaretem a obyvatelé byli ošetřováni v lázeňských domech.  Po válce byla nemocnice udržována v chodu s kapacitou 600 lůžek a docházelo postupně k dílčím stavebním pracím. Zdravotnické zařízení bylo modernizováno velice pomalu a probíhaly pouze částečné úpravy areálu.

Současnost
Nemocnice prochází rozsáhlou rekonstrukcí a pacientům je zajištěn kontinuální proces modernizace pracoviště. Nemocnice je rekonstruována a dostavována, zejména pavilon B, do něhož se po dokončení přestěhuje na konci roku 2015 dětské oddělení, ambulance a lůžková část ORL a infekční oddělení.

V nemocnici je od roku 2015 nový kardiostacionář, který je určen pro pacienty podstupující radiální katetrizaci. Díky moderní metodě mohou pacienti po zákroku odejít po několika hodinách do domácího prostředí, a nemusí zůstávat v nemocnici další den na lůžku.  V areálu nemocnice je provozováno centrum cestovní medicíny.

Kauzy
Na počátku roku 2015 se dvě nemocnice vlastněné karlovarským krajem úspěšně dostávají z několikamilionových dluhů. Za posledních sedm let byl rok 2014 prvním, ve kterém Nemocnice Karlovy Vary neskončila ve ztrátě. Mezi roky 2007 až 2013 prohospodařila Karlovarská krajská nemocnice minus půl miliardy korun.  V roce 2014 vykázala zisk 122 tisíc korun. Krajský úřad nemocnici pomohl tím, že dostala pozemky za 32 milionů korun a dále přispěl 38 miliony na provoz v rámci veřejné služby. Nemocnice dále našla v roce 2014 vnitřní úspory ve výši 29 až 30 milionů korun.

Právě díky úspornějšímu režimu nedostanou zaměstnanci nemocnice slibované zvýšení platu. Zdravotnické zařízení tvrdilo, že nedostalo od pojišťovny slíbené peníze, a proto na zvyšování platu nemá finanční prostředky. V nemocnici si zaměstnanec i s přesčasy přijde v průměru na 30 000 Kč měsíčně, v nedaleké nemocnici v Ostrově to je u lékaře 66 498 Kč a u sestry 23 943 Kč měsíčně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy